svět

Ilustrační fotografie

Majetek lidí na celém světě se poprvé od roku 2008 snížil, uvádí studie

Ekonomika

Majetek lidí na celém světě se poprvé od finanční krize roku 2008 snížil. Na vině jsou poklesy kurzů po vypuknutí ruské válce na Ukrajině. Ta oslabila akcie a zisky investičních fondů, což vedlo ke snížení celosvětového majetku o 3,5 procenta na 255 bilionů dolarů (5,5 trilionu Kč). Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněné studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).

ekonomika

Světová ekonomika letos vzroste o čtyři procenta, předpovídá Světová banka

Ekonomika

Světová ekonomika v letošním roce vzroste o čtyři procenta po loňském propadu o 4,3 procenta, za kterým stála pandemie covidu-19. Předpověděla to dnes ve svém globálním hospodářském výhledu Světová banka (SB). Varovala však, že vzestup počtu případů nákazy koronavirem a prodlevy v distribuci vakcíny by mohly letošní růst omezit na pouhých 1,6 procenta.

Ilustrační fotografie

Globální ekonomika letos kvůli viru klesne o šest procent

Ekonomika

Globální ekonomika letos klesne o šest procent, předpověděla dnes v aktualizovaném výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V dobách míru by to znamenalo nejhlubší propad za posledních 100 let. Příští rok by mělo světové hospodářství, dostane-li svět pandemii pod kontrolu, vykázat růst. OECD jej odhaduje na 5,2 procenta. Pro Českou ekonomiku OECD odhaduje na letošní rok pokles o 9,6 procenta, pro Slovensko pak o 9,3 procenta.

Koronavirus Covid-19

Aktuality

V extrémní chudobě se kvůli pandemii ocitne 60 milionů lidí

Ekonomické dopady pandemie způsobené novým typem koronaviru budou možná patrné až deset let. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 to řekl prezident Světové banky (SB) David Malpass. Pandemie podle něj zasadila globální ekonomice zničující ránu, po které se více než 60 milionů lidí ocitne v extrémní chudobě. Až miliardy lidí pocítí dopady na své životní úrovni.

ekonomika

Globální ekonomika se podle expertů zotaví nejdříve v roce 2022

Aktuality

Globální hrubý domácí produkt (HDP) se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí dříve než v roce 2022. Předpovídá to podle serveru CNBC nová zpráva analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). Varuje rovněž, že některé vyspělé země, například Itálie a Španělsko, by se mohly dostat na pokraj dluhové krize.

Ilustrační fotografie

Čína podle americké zprávy tajila epidemii a hromadila zásoby

Aktuality

Čína v lednu potlačovala informace o závažnosti epidemie způsobené novým koronavirem a o jeho nakažlivosti, aby si mohla vytvořit zásoby zdravotnického materiálu potřebné pro boj proti nákaze. Podle agentury AP přišlo s takovým obviněním americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v dosud nezveřejněné zprávě vypracované minulý týden.

ekonomika

Nejsou daně jako daně aneb Co vše je ve světě ke zdanění

Daně a mzdy

Nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém světě musejí strpět daně ve všech možných podobách. A třeba se vám i uleví, protože byste mohli žít třeba v zemi, která kontroluje, co jíte, v podobě tučných daní z nezdravých potravin, nebo kde koupí xeroxu dotujete Národní knihovnu, napsal zpravodajský server AOL.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a bezpočet titánů obchodního světa. Všichni ale mají jedno společné - neskutečné podzemní bunkry vybavené luxusním zařízením včetně plaveckých bazénů, bowlingových heren či střelnic, napsal zpravodajský server Forbes.

Ilustrační fotografie

Globální míra nezaměstnanosti se loni stabilizovala

Ekonomika

Globální míra nezaměstnanosti se loni po devíti letech poklesu stabilizovala a beze změny zřejmě zůstane i v letošním roce. Loni bylo bez práce po celém světě 188 milionů osob a míra nezaměstnanosti činila 5,4 procenta. To bylo stejně jako v roce 2018. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO).

Ilustrační fotografie

Svět je na cestě do pekla

Magazín

Rozhodli jsme se odepsat naši planetu jako přívětivé místo pro život budoucích generací? Podle právě zveřejněné energetické statistické ročenky firmy BP rostly emise skleníkových plynů v uplynulém roce nejrychleji od roku 2011.

Ilustrační fotografie

K Islámskému státu se připojilo 40 tisíc cizinců ze 110 zemí. Přijmou je rodné země zpět?

Aktuality

S blížící se porážkou teroristického Islámského státu (IS) v Sýrii USA požádaly ostatní země, aby přijaly zpět muže, ženy a děti, kteří byli zajati na bojišti proti IS. Mnoho zemí ale váhá. Podle statistik, z nichž cituje server BBC, se k IS za dobu jeho existence připojilo 40.000 zahraničních bojovníků ze 110 zemí. Mezi těmi západními má primát Francie, odkud k IS odešlo skoro 2000 lidí.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Světové hospodářské klima je nejhorší za sedm let, uvádí institut Ifo

Světové hospodářské klima se v letošním prvním čtvrtletí opět zhoršilo, a to už čtvrtý kvartál v řadě. Je na tom nyní nejhůře za posledních více než sedm let, i když analytici na něj nahlížejí stále mírně pozitivně. Uvedl to dnes německý ekonomický institut Ifo. Jeho index světového klimatu na první čtvrtletí klesl na minus 13,1 bodu z předchozích minus 2,2 bodu.

Andrej Babiš

TOP miliardáři světa. Jak si vede Babiš?

Aktuality

V důsledku turbulencí na finančních trzích se řada magnátů letos dostala do červených čísel. Podle indexu 500 největších miliardářů agentury Bloomberg nejbohatší lidé na světě ztratili tento rok 451 miliard dolarů (10,15 bilionu Kč). To je zásadní rozdíl oproti roku 2017, kdy své bohatství zvětšili o jednu miliardu dolarů. K těm, kdo z indexu agentury letos vypadli, patří český premiér Andrej Babiš nebo ruský magnát Oleg Děripaska.

Ilustrační fotografie

Recese se blíží. Důkazů přibývá

Ekonomika

Ekonomické ukazatele, od úvěrového impulsu po křivku výnosů nebo nesplácené kreditní karty ukazují, že Spojené státy míří k recesi. Trumpova politika pravděpodobně není schopna změnit směřování americké ekonomiky.

Země, ilustrační fotografie

Nejmocnější lidé planety. Tyto osoby ovládají vaše životy

Aktuality

Časopis Forbes vytváří mnoho žebříčků a celosvětově jsou považovány jako nejdůvěryhodnější. Jedním z nejzajímavějších je seznam nejmocnějších lidí planety. V popředí se objevují jména vůdců národů, ale i mladých společenských revolucionářů, kteří svými nápady vybudovali úspěšné společnosti téměř od nuly.

Ilustrační fotografie

Donedávna sci-fi, dnes realita. Jaký bude svět po roce 2020?

Magazín

Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už v horizontu tří let. Válka v ulicích by mohla být po roce 2020 běžnou normou, protože neklid mezi občany může vést k výbuchu násilí, varuje vědec.

Ilustrační fotografie

Evropská ekonomika se nachází pod hrozbou protekcionismu

Ekonomika

V současné době, kdy protekcionismus může negativně ovlivnit ekonomickou budoucnost Evropy, by mohly státy Jihovýchodní Asie budující novou infrastrukturu sehrát pro evropské firmy roli katalyzátoru dalšího rozvoje, říká Stuart Tait, generální manažer a regionální ředitel komerčního bankovnictví, HSBC Asie a Tichomoří.

Ilustrační fotografie

Zadlužování světa nebere konce. To nemůže přinést nic dobrého

Ekonomika

Zadlužování světa, jednotlivých států, potažmo domácností a lidí nebere konce a rekordním tempem narůstá. Svět se topí ve stále se zvětšujícím oceánu dluhů. Toto tempo bohužel nemůže přinést nic dobrého, což nám ukázala poslední velká finanční krize. Pokud se nezmění myšlení nejen vlád a centrálních bank daných států, ale také lidí samotných, čeká nás katastrofa, která může být silnější než všechny předešlé. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy