Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světová ekonomika letos vzroste o čtyři procenta, předpovídá Světová banka

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Světová ekonomika v letošním roce vzroste o čtyři procenta po loňském propadu o 4,3 procenta, za kterým stála pandemie covidu-19. Předpověděla to dnes ve svém globálním hospodářském výhledu Světová banka (SB). Varovala však, že vzestup počtu případů nákazy koronavirem a prodlevy v distribuci vakcíny by mohly letošní růst omezit na pouhých 1,6 procenta.

SB dnes rovněž předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší o 3,6 procenta. V loňském roce se ekonomika zemí používajících jednotnou evropskou měnu euro podle odhadů banky propadla o 7,4 procenta.

Ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou světa, očekává banka v letošním roce nárůst HDP o 3,5 procenta po loňském poklesu o 3,6 procenta. Růst čínské ekonomiky by měl podle SB letos zrychlit na 7,9 procenta z loňských dvou procent.

"Po ničivé zdravotnické a hospodářské krizi způsobené covidem-19 se zdá, že globální ekonomika opouští jednu ze svých nejhlubších recesí a zahajuje omezené oživení," uvedl prezident SB David Malpass.

Témata:  ekonomika svět

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy