Světová ekonomika letos vzroste o čtyři procenta, předpovídá Světová banka

Světová ekonomika v letošním roce vzroste o čtyři procenta po loňském propadu o 4,3 procenta, za kterým stála pandemie covidu-19. Předpověděla to dnes ve svém globálním hospodářském výhledu Světová banka (SB). Varovala však, že vzestup počtu případů nákazy koronavirem a prodlevy v distribuci vakcíny by mohly letošní růst omezit na pouhých 1,6 procenta.

ekonomika

SB dnes rovněž předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší o 3,6 procenta. V loňském roce se ekonomika zemí používajících jednotnou evropskou měnu euro podle odhadů banky propadla o 7,4 procenta.

Ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou světa, očekává banka v letošním roce nárůst HDP o 3,5 procenta po loňském poklesu o 3,6 procenta. Růst čínské ekonomiky by měl podle SB letos zrychlit na 7,9 procenta z loňských dvou procent.

"Po ničivé zdravotnické a hospodářské krizi způsobené covidem-19 se zdá, že globální ekonomika opouští jednu ze svých nejhlubších recesí a zahajuje omezené oživení," uvedl prezident SB David Malpass.

Témata: ekonomika | svět | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky