Globální ekonomika se podle expertů zotaví nejdříve v roce 2022

Globální hrubý domácí produkt (HDP) se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí dříve než v roce 2022. Předpovídá to podle serveru CNBC nová zpráva analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). Varuje rovněž, že některé vyspělé země, například Itálie a Španělsko, by se mohly dostat na pokraj dluhové krize.

ekonomika

"Jihoevropské státy se stále zotavují z úsporných opatření, navíc se potýkají s vysokou úrovní veřejného dluhu, stárnoucí populací (která je náchylnější k závažným případům nákazy koronavirem) a s přetrvávajícími rozpočtovými deficity," uvedla EIU. "Dluhová krize v některé z těchto zemí by vedla k masivním turbulencím na finančních trzích. Krize by se tak rychle rozšířila do celého světa," dodala.

Opatření proti šíření koronaviru v posledních měsících podkopaly hospodářskou aktivitu po celém světě. Vlády proto musely zavést rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky. Zároveň klesly rozpočtové příjmy a vzrostly výdaje na zdravotní a sociální péči.

Vlády navíc podle EIU zřejmě nebudou schopny zmírnit vzniklé rozpočtové deficity prostřednictvím úsporných opatření. "Úspory pohlcují politický kapitál, kterého možná nezbude dost k jejich realizaci. Zejména s ohledem k tomu, že poslední období utahování opasků řada zemí zažila před tak krátkou dobou," uvedli ekonomové EIU.

Témata: ekonomika | svět | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky