Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Majetek lidí na celém světě se poprvé od roku 2008 snížil, uvádí studie

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Majetek lidí na celém světě se poprvé od finanční krize roku 2008 snížil. Na vině jsou poklesy kurzů po vypuknutí ruské válce na Ukrajině. Ta oslabila akcie a zisky investičních fondů, což vedlo ke snížení celosvětového majetku o 3,5 procenta na 255 bilionů dolarů (5,5 trilionu Kč). Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněné studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).

"Zejména západní svět zažil v roce 2022 prudký propad finančních aktiv,“ uvedl analytik BCG Michael Kahlich. Reálná aktiva, jako jsou nemovitosti, drahé kovy nebo šperky, ale podle studie v loňském roce nadále rostla a přidala 5,5 procenta.

Skupina superbohatých lidí s finančním majetkem přesahujícím 100 milionů dolarů se loni kvůli poklesu kapitálových trhů celosvětově zmenšila o zhruba 4000 na necelých 62.000 členů.

V žebříčku čistého majetku jsou na prvním místě Spojené státy se 144 biliony dolarů, následované Čínou (76 bilionů dolarů) a Japonskem (24 bilionů). Podle odhadu BCG se globální čisté bohatství pravděpodobně do roku 2027 bude zvyšovat o pět procent ročně na téměř 600 bilionů dolarů.

Nedávno publikované studie potvrzují trend z minulého roku, i když čísla nejsou totožná kvůli rozdílům v metodice. Také údaje poradenské firmy Capgemini potvrzují, že v roce 2022 pocítilo propad na akciových trzích mnoho bohatých lidí. Počet lidí s investovatelným majetkem ve výši alespoň jednoho milionu amerických dolarů se i podle ní celosvětově snížil.

Témata:  lidé svět

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy