spánek

Ilustrační fotografie

Mezinárodní den čistého ovzduší: Jste si jistí, že doma dýcháte čistý vzduch?

Magazín

Každoročně si 7. září připomínáme Mezinárodní den čistého ovzduší, který vznikl z iniciativy OSN a poprvé se slavil v roce 2020. Ačkoli často mluvíme o znečištění venkovního prostředí, většinu času trávíme uvnitř. Doma, v práci nebo ve škole. Právě kvalita vzduchu v interiérech může výrazně ovlivnit naše zdraví, a proto je důležité ji nepodceňovat.

Ilustrační fotografie

Problémy se spánkem má čím dál víc mladých lidí

Magazín

Spánková laboratoř Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně je vytížená. Čekací doba na vyšetření je deset měsíců. Důvodem je i covidová pauza, kdy bylo dva roky možné pouze ambulantní vyšetření. Přibývá také mladých pacientů, kteří trpí nespavostí kvůli nadměrnému stresu, sdělila dnes ČTK mluvčí KNTB Dana Lipovská.

Ilustrační fotografie

V Česku přibývá lidí s poruchami spánku

Magazín

Až třetina dospělých trpí podle odborníků nespavostí, poruchy spánku souvisí i s duševním zdravím. Třetina seniorů má poruchy dýchání ve spánku, takzvanou spánkovou apnoe. Odborníci to dnes uvedli ve Sněmovně u kulatého stolu ke Světovému dni spánku. Dospělí by měli spát sedm až devět hodin, délka spánku populace se ale vlivem stresu či povinností snižuje.

Ilustrační fotografie

Lidé zřejmě v zimě potřebují více spánku, vyplývá ze studie

Magazín

Nelichotivé poznámky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, podle vědců možná nejsou na místě. Nový výzkum naznačuje, že ačkoli lidé v chladných měsících nehibernují, možná potřebují více spánku a měli by své návyky uzpůsobit tomuto ročnímu období, napsal list The Guardian.

Důležité úpravy pro komfortní bydlení, které byste určitě neměli odkládat

Důležité úpravy pro komfortní bydlení, které byste určitě neměli odkládat

Aktuality

Mnozí lidé si neustále stěžují na drobnosti ve svém okolí – ať už jde o hlučné okolí, nepovedené technické provedení domu nebo cokoliv jiného. Přitom řešení je v těchto situacích jednoduché. Stačí vědět, jak si s daným problémem poradit. Poradíme vám několik chytrých typů, jak zařídit, aby vaše bydlení bylo komfortní a příjemné. (PR článek)

Ilustrační fotografie

Kvalitní spánek chrání před infekcemi, nádory i Alzheimerem. Kolik hodin by měli lidé spát?

Magazín

Dostatečný a kvalitní spánek je prevencí před infekcemi, nádorovým bujením, vznikem obezity a snižuje riziko Alzheimerovy demence. Množství a kvalita spánku ovlivňuje nejen imunitu a paměť, ale také kreativitu a regeneraci fyzických sil. Délka spánku se v posledních desetiletích výrazně zkracuje, což má za následek zdravotní a psychické problémy. Zaznělo to dnes na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne spánku, který letos vychází na 15. března.

Ženy, ilustrační fotografie

Nedostatek spánku: Tichý zabiják, nebo kontroverzní lék?

Magazín

Pro toho, kdo trpí častými depresemi, mají vědci kontroverzní lék. Příliš dlouhý spánek nebo chronická nespavost může vaše stavit jenom zhoršit. Pokud ale spánek úplně vynecháte a budete ho šidit den co den, vaše deprese mohou zmizet.

Ilustrační fotografie

Chcete světu ušetřit miliardy? Jděte spát, radí vědci

Ekonomika

Spánek považuje každý z nás za samozřejmost a i když se vědci dosud nedokázali přesně shodnout, k čemu vlastně slouží, jisté je jen jedno - potřebujeme ho. Výzkumníci však nyní zjistili, že kvůli němu přichází ekonomika o stamiliardy dolarů.

Ilustrační fotografie

Češi toho moc nenaspí? Do práce vstávají extrémně brzy

Aktuality

Vstáváte ve všední dny po šesté hodině ranní? Pak nepatříte k většině – výsledky nejnovější ankety ukázaly, že většina lidí vstává do práce dříve. Ve srovnání se světem je to brzo, podobně se vstává třeba i na Slovensku.

Ilustrační fotografie

Co dělá lidi skutečně šťastné?

Magazín

Vědci se rozhodli zjistit, co u lidí ovlivňuje pocit pohody a spokojenosti. Je to kvalitní spánek, nebo zvýšení platu? Ačkoliv si mnozí z nás na peníze zřejmě stěžují, ukázalo se, že nejsou tak důležité, jak by se mohlo zdát.

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.