Problémy se spánkem má čím dál víc mladých lidí

Spánková laboratoř Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně je vytížená. Čekací doba na vyšetření je deset měsíců. Důvodem je i covidová pauza, kdy bylo dva roky možné pouze ambulantní vyšetření. Přibývá také mladých pacientů, kteří trpí nespavostí kvůli nadměrnému stresu, sdělila dnes ČTK mluvčí KNTB Dana Lipovská.

Ilustrační fotografie

"Momentálně je kapacita spánkové laboratoře, která funguje v KNTB pod plicním oddělení, pět lůžek. Zájem veřejnosti o vyšetření je velký, čekací doba se posunula na 10 měsíců. V současné době zde mají lékaři v péči zhruba 1800 pacientů," uvedla mluvčí.

Zdravotníci vyšetřují pacienty s různými spánkovými poruchami. "Od spánkové apnoe, přes respirační selhávání, syndrom neklidných končetin až po parasomnie (noční můry, náměsíčnost), insomnie (nespavost) a podobně, uvedla vedoucí spánkové laboratoře Marta Vránová. V období covidové pandemie i po ní podle ní přibylo především pacientů s nespavostí, poměrně často jde o mladé lidi, kteří nemohou spát kvůli stresu. "Na to samozřejmě existují nejrůznější terapie, ale to už je spíše úloha pro psychology a tam zpravidla tyto pacienty také posílám," uvedla.

"Složitější pacienty, například s respiračním selháváním, nastavujeme při hospitalizaci na domácí neinvazivní ventilaci. Spánkovou apnoi, která je mimochodem u nás v laboratoři nejčastější poruchou, léčíme přetlakovou terapií. Díky tomu u pacientů dochází k výraznému prodloužení i zlepšení kvality života," uvedla Vránová. Při přetlakové terapii přístroj vhání pacientovi přes masku do dýchacích cest vzduch a udržuje dýchací cesty otevřené. Ve spánkové laboratoři KNTB jsou masky různých typů a velikostí. Zdravotníci tam pacienty naučí s maskou zacházet a půjčí mu ji domů.

Poruchy spánku může způsobovat genetika, nadváha, nadměrný stres či nedodržování zásad spánkové hygieny. "Po naší diagnostice pokračují někteří pacienti v léčbě se specialisty z neurologie, psychiatrie, psychologie, ORL, stomatochirurgie a dalšími. Někdy ale při nespavosti stačí dodržovat zásady spánkové hygieny," uvedla Vránová.

K zásadám patří nepít čtyři až šest hodin před usnutím kávu, černý či zelený čaj a energetické nápoje a omezit jejich konzumaci přes den. Lidé by měli večer vynechat těžká jídla. Lehká procházka po večeři může zlepšit spánek, ale cvičení tři až čtyři hodiny před ulehnutím může spánek narušit. Je vhodné se večer zbavit stresu a připravit se na spánek, nepít alkohol a nekouřit. V ložnici by měl být minimální hluk i světlo, vhodná teplota je kolem 18 až 20 stupňů Celsia. Lidé by také měli uléhat a vstávat každý den ve stejnou dobu.

Témata: spánek | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky