podnikatelé

Ilustrační fotografie

Češi důvěřují malým podnikatelům. Za jejich produkty a služby si rád připlatí každý třetí

Ekonomika

Mikro a malí podnikatelé jsou páteří české ekonomiky, o jejich důležitosti nepochybuje 80 % Čechů. Podle celostátního průzkumu Barometr: Touha prosperovat – část 2: České mikro a malé podniky v roce 2023 jim důvěřuje více než polovina dotázaných, což je nejvíce ze všech zkoumaných subjektů. I díky tomu je více než třetina Čechů ochotná si za jejich služby připlatit. Průzkum vznikl v rámci programu na podporu podnikání Mastercard Strive™ Česko, ze společné iniciativy Centra pro inkluzivní růst společnosti Mastercard a neziskové organizace Care Česká republika.

Ilustrační fotografie

Úsporný balíček: Přehled změn, které se dotknou nejen podnikatelů

Ekonomika

Zákon o konsolidaci veřejných rozpočtů obsahuje velké množství změn, které se dotknou skoro každého z nás. Jedná se o celý souhrn opatření, která by měla vést ke snížení státních výdajů a zvýšení státních příjmů. Pojďme se nyní podívat na některá ustanovení, která se mohou bezprostředně promítnout do podnikání.

Ilustrační fotografie

Podnikatel, který nepoučí, nemusí dostat zaplaceno

Ekonomika

Právo odstoupit od smlouvy uzavřené nejen na internetu do 14 dnů od jejího uzavření již vstoupilo do běžného povědomí. Podnikatel má také povinnost spotřebitele o tomto právu řádně poučit. Pokud tak neučiní, lhůta pro odstoupení od smlouvy se může protáhnout až o jeden rok. Podle nedávného rozsudku Soudního dvora Evropské unie se však pro podnikatele nemusí jednat o jediný nepříznivý následek porušení informační povinnosti. V určitých případech totiž spotřebitelé za již poskytnutou službu nemusí platit.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Ekonomika

Fiala: Vláda bude brzy schvalovat antibyrokratický baliček pro podnikatele

Vláda bude v nejbližší době schvalovat "druhý antibyrokratický balíček". Zaměřit se chce na podmínky pro drobné a střední podnikatele. Na dnešním sněmu Hospodářské komory to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Uvedl, že nejdůležitějším úkolem kabinetu je ale teď konsolidace státních financí.

Jurečka plánuje zvyšování důchodového pojištění pro podnikatele

Jurečka plánuje zvyšování důchodového pojištění pro podnikatele

Půjčky a spoření

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje postupné zvyšování důchodového pojistného pro živnostníky. Měsíční odvod by se jim měl zvedat každý rok asi o 600 korun, píší dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na návrh, který koncem března předložil koaličním partnerům ministr Marian Jurečka (KDU‑ČSL). Opatření se má týkat především živnostníků odvádějících minimální sociální pojištění. Těch je v Česku kolem 400.000.

Ilustrační fotografie

Živnost zrušilo v posledních měsících přes 40.000 podnikatelů

Ekonomika

V posledních třech měsících živnostenské oprávnění zrušilo přes 40.000 podnikatelů. Důvodem jsou povinně přidělené datové schránky, řekla ČTK analytička poradenské firmy Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Toto číslo není podle ní s velkou pravděpodobností konečné. V letech 2020 až 2021 každý měsíc průměrně zrušilo podnikání méně než 4000 živnostníků.

Ilustrační fotografie

V listopadu podnikání ukončilo třikrát více živnostníků, než je běžné

Ekonomika

V listopadu v ČR své podnikání ukončilo 11.090 živnostníků, což je zhruba třikrát více, než je v tomto měsíci v posledních letech běžné. Podnikání na živnost zahájilo 6136 lidí, takže počet českých živnostníků se v tomto měsíci snížil o 4954. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Na co nesmíte jako OSVČ v novém roce zapomenout?

Se zavedením paušálního režimu v roce 2021 se pro OSVČ otevřela možnost snížit administrativu a eventuálně i ušetřit na platbách daně z příjmů a odvodů. OSVČ, které se rozhodnou do paušálního režimu nově od 1.1.2023 vstoupit, musí finančnímu úřadu podat oznámení o vstupu do paušálního režimu.

Ilustrační fotografie

Komora: Podnikatelé nemají dost informací o vládních opatřeních v energetice

Ekonomika

Čeští podnikatelé nemají dostatek informací o státní pomoci ke zmírnění současné energetické krize. Přes 37 procent podniků kvůli tomu nevyužívá některá opatření, na která mají nárok. Uvedla to dnes Hospodářská komora (HK), podle níž je příčinou nedostatečná informační kampaň vlády. Podle průzkumu komory očekává většina firem zhoršení svého hospodářského vývoje v následujícím půlroce.

Ilustrační fotografie

Kdy podnikatel může zdražit i bez vašeho souhlasu?

Ekonomika

Libovali jste si před rokem, jak výhodnou smlouvu s operátorem nebo dodavatelem energií jste uzavřeli? Anebo už se chystáte na dovolenou, kterou jste zakoupili ještě vloni za poloviční cenu? Pocit uspokojení z dobrého obchodu je příjemný, ale není zcela namístě. Podnikatel totiž může změnit cenu už zakoupeného produktu nebo služby i bez vašeho souhlasu. Za jakých podmínek to smí udělat a jak se můžete bránit?

CZK

Ekonomika

Dlouhý: Dosavadní pomoc státu podnikatelům je zatím spíše kosmetická

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý dnes kritizoval vládu za její dosavadní malou pomoc podnikatelům, kteří se potýkají s prudkým zdražováním energií i výrazným růstem dalších nákladů. Vládní opatření podnikatelé zatím vnímají pouze jako kosmetická. Vláda připravuje návrhy s dlouhodobým efektem, podnikatelé ale potřebují rychlou pomoc, řekl dnes Dlouhý na celostátním sněmu HK v Olomouci. Vysoká inflace podle Dlouhého ohrožuje hlavně malé a střední firmy, kterým v následujících měsících hrozí ztráta konkurenceschopnosti, zakázek a některým i krach.

Ilustrační fotografie

V dubnu vzniklo v ČR 2256 společností, nejméně od září 2021

Ekonomika

V dubnu vzniklo v ČR 2256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň zaniklo 990 firem, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1266 společností. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Ilustrační fotografie

Navýšení limitu paušální daně: Co se změní ve skutečnosti?

Daně a mzdy

Navýšení limitu pro vsup do režimu paušální daně je správné. Rozdělení do pásem je nešťastné, protože systém zase o něco zesložiťuje. Doufejme, že vláda ještě od rozdělení do pásem upustí. Celkově ale i při jeho zahrnutí převažují pozitiva nad negativy vládního opatření. Sdělil serveru ekonom Lukáš Kovanda.

Ilustrační fotografie

Podnikatelé mají dnes poslední den na podání žádosti do programu COVID 2022

Finance

Podnikatelé z vybraných oborů zasažení protiepidemickými opatřeními mají už jen dnes do půlnoci čas podat žádost o podporu z programu COVID 2022. Nárokovat si mohou 500 korun na zaměstnance a den omezení kvůli pandemii koronaviru. Příjem žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo 5. dubna. Na pomoc je připraveno 1,75 miliardy korun. Nadále zůstává otevřený dotační titul COVID Nepokryté náklady, žádosti do něj úřad přijímá do 17. května.

Daně, ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Plátcem DPH bude podnikatel až od obratu dvou milionu korun ročně, chce vláda. A další změny

Ministerstvo financí chce lidem usnadnit podnikání. Od příštího roku tak dle dnes zveřejněné informace navrhuje zvýšit limit pro vstup do režimu paušální daně na dva miliony korun ročního obratu. Zároveň by nejpozději letos v červnu měla být na úrovni EU schválena žádost ministerstva financí na navýšení limitu, od kterého je povinné plátcovství DPH, a to rovněž na dva miliony korun ročního obratu. V současnosti je v obou případech limitem částka jednoho milionu korun.

Ilustrační fotografie

V Česku v dubnu klesl počet bankrotů firem i podnikatelů

Ekonomika

V Česku bylo v dubnu vyhlášeno 58 bankrotů obchodních společností, což bylo o 23 méně než v březnu. Rovněž bylo vyhlášeno 470 bankrotů podnikatelů, o 14 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

Ilustrační fotografie

V březnu bylo vyhlášeno 81 bankrotů firem, nejvíce od května 2019

Ekonomika

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 81 bankrotů obchodních společností, což bylo o 31 více než v únoru. Počet firemních bankrotů tak byl nejvyšší od května 2019. Rovněž bylo vyhlášeno 484 bankrotů podnikatelů, o 43 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

Ilustrační fotografie

Počet podnikatelů v Česku loni stoupl o 27 tisíc

Ekonomika

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, v roce 2021 stoupl o 27.000 na 1,078 milionu. Vyplývá to z aktuální evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Předloni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 20.000.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Oligarchové a podnikatelé opouštějí Ukrajinu, píše Ukrajinska pravda

Ukrajinští oligarchové a podnikatelé opouštějí Ukrajinu charterovými lety, upozornil na svém webu list Ukrajinska pravda. Dodal, že jen v neděli z Kyjeva odletěly na dvě desítky charterů a soukromých letadel, a to včetně letounů nejbohatšího Ukrajince. "Takové množství charterů nebylo za šest let pozorování (letového provozu)," napsal deník.

Ilustrační fotografie

K paušální dani se nově přihlásilo zhruba 23 800 podnikatelů

Daně a mzdy

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 23.800 drobných podnikatelů. Aktuálně tak aktivně paušální daň využívá zhruba 78.000 podnikatelů. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem financí. Loni platilo daně a odvody pojistného paušálně průměrně kolem 65.000 živnostníků. Čísla se podle MF během roku měnila jak kvůli novým živnostníkům, kteří mají při zakládání živnosti možnost vstoupit do paušálního režimu daně kdykoliv během roku, tak i kvůli končícím živnostníkům či podnikatelům, kteří přesáhli hranici jednoho milionu korun pro osvobození od DPH. Od ledna loňského roku bylo doručeno celkem 104.286 oznámení o vstupu do režimu paušální daně.

Ilustrační fotografie

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 22 300 podnikatelů

Daně a mzdy

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 22.300 drobných podnikatelů. Celkem by tak letos mohlo paušální daň využívat asi 80.000 těchto podnikatelů. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Loni platilo daně a odvody pojistného paušálně průměrně kolem 65.000 živnostníků. Čísla se přitom podle MF během roku měnila jak kvůli novým živnostníkům, kteří mají při zakládání živnosti možnost vstoupit do paušálního režimu daně kdykoliv během roku, tak i kvůli končícím živnostníkům či podnikatelům, kteří přesáhli hranici jednoho milionu korun pro osvobození od DPH.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy