Máte slovo

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Dusno u Jílkové. Důchodci jako zvířátka, která je potřeba nakrmit?

Aktuality

Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala důchodová reforma, kterou představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pokud neproběhne, můžeme očekávat, že se už v roce 2030 dostane důchodový systém do červených čísel. Bude na důchody mladších ročníků? Zvýší se kupní síla dnešních seniorů?

Ilustrační fotografie

U Jílkové se řešilo zneužívání v církvi. Oběti musely přísahat na Bibli, že budou mlčet!

Aktuality

Pohlavní zneužívání dětí a mládeže je nevratnou traumatizující ranou do duše oběti, která si ji nese po celý svůj život. Jaký přístup má k sexuálním skandálům duchovních církev, která hlásá přísnou katolickou sexuální morálku? Jsou oběti dostatečně chráněny, anebo se celá problematika často bagatelizuje? Na toto téma diskutovali ve čtvrtek večer v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové Ronald Němec, advokát Arcibiskupství pražského a kardinála Duky, Jaroslav Štruma, dětský klinický psycholog, Jaroslav Zvěřina, sexuolog, Ivana Spoustová, advokátka, Zdeňka Rybová, šéfredaktorka Katolických novin a Michal Štingl, iniciátor výzvy "Prolomit mlčení".

Andrej Babiš

Babiš to schytal od živnostníků. Kvůli 22 korunám 25 tisíc pokuty?!

Aktuality

Český premiér Andrej Babiš nabízí živnostníkům jisté úlevy. Nejedná se však o plané sliby a snahy o nalákání živnostníků? Bude výhodná paušální měsíční platba zahrnující jak daně, tak i zdravotní a sociální pojištění pro podnikatele s ročním obratem do jednoho milionu korun výhodná? Odpovědět na tyto otázky se ve čtvrtek v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, snažili Andrej Babiš, předseda vlády ČR (ANO), Petr Fiala, předseda opoziční ODS, Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Bedřich Danda, místopředseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR, Pavel Žatečka, řemeslník z Prahy (Cech malířů, lakýrníků a tapetářů) a Pavla Králová. OSVČ z Chocně.

Ilustrační fotografie

Češi jsou největší alkoholici. Zakážete i hospody? Stát se plete lidem do života, zuřil Kubera

Aktuality

Češi jsou podle statistik OECD největšími pijany alkoholu a předčí dokonce i samotné Rusy. I Světová zdravotnická organizace je znepokojená nadměrnou spotřebou alkoholických nápojů v ČR. Měli bychom regulovat a zpřísnit jejich dostupnost? O tom ve čtvrtek večer v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové diskutovali Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví (ANO), předseda Senátu Stanislav Kubera (ODS), Michal Miovský, přednostka Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR, Petr Kraus, invalidní důchodce (před 13 lety se úspěšně léčil z alkoholismu) a Jiří Stehlíček, představitel Aliance pivně inteligentních výčepů.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Důchody vyvolaly bouři. Stát lidi okrádá. Senioři budou žít v chudobě

Mezi lidmi panují obavy, že se jim s nástupem do důchodu výrazně sníží životní úroveň. Jenom s průměrným důchodem 13 250 korun, na nějž ale více než polovina seniorů nedosáhne, není jednoduché vyjít. Odpověď na otázku, jak si máme lépe spořit na důchod se ve čtvrtek, v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, snažili Ivan Pilný, exministr financí (ANO), Roman Sklenák, člen Výboru pro sociální politiku (ČSSD) a poslanec, Pavel Kohout, ekonom, Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů, Radka Johnová, nastávající důchodkyně a Josef Kosík, důchodce.

Ilustrační fotografie

Hádka v přímém přenosu: Česká televize vytáhla téma spalniček, neměla to dělat

Aktuality

V ČR se rozmohla epidemie spalniček, které mohou způsobovat závažná poškození mozku a v některých případech dokonce i smrt. Navzdory povinné vakcinaci klesá proočkovanost dětí a Světová zdravotnická organizace varovala, že odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva. Hazardují odpůrci očkování se zdravím svých dětí a celé společnosti? O tom ve čtvrtek, v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, diskutovali Rostislav Vyzula, poslanec ANO, Ludmila Eleková, praktická lékařka, Roman Chlíbek, epidemiolog z České vakcinologické společnosti, Václav Hrabák, předseda spolku Poočkování, Lukáš Prikner, student informačních technologií a zastánce povinného očkování a David Vondrák, programátor a odpůrce povinného očkování.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

V chudobě žije v Česku 1,5 milionu lidí. U Jílkové nastalo peklo

Aktuality

Ačkoliv žijeme v prosperující zemi, žije v chudobě 1,5 milionu občanů. Téměř jeden milion musí měsíčně vyžít s příjmem do devíti tisíc sto korun. Měly by se zvýšit přídavky rodinám s dětmi a matkám samoživitelkám, anebo se plýtvá penězi daňových poplatníků? Zneužívají se sociální dávky? O tom ve čtvrtek, v pořadu Máte slovo MIchaely Jílkové diskutovali Jana Maláčová, ministryně práce (ČSSD), Miloš Vystrčil, předseda senátorského klubu ODS, Michal Pícl, ekonom z Masarykovy demokratické akademie, David Bartas, ekonom a ředitel Centra pro studie EU Liberálního institutu, Dagmar Holá, samoživitelka z Prahy a Petr Dvořák, podnikatel ve stavebnictví z Českých Budějovic.

Miloš Zeman

Zemanovy výroky pobouřily řadu Romů. Ovčáček to u Jílkové pořádně schytal!

Aktuality

Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešily výroky českého prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů. Evropské centrum pro práva Romů se dokonce usneslo, že Zemanovy výroky ohrožují demokracii, a jsou rasistická. O tom, zda prezident zvyšuje etnické napětí ve společnosti, či se Romové stali pouhou obětí dezinformační kampaně diskutovali Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta ČR, Olga Richterová, první místopředsedkyně České pirátské strany, Jaroslav Foldyna, náměstek hejtmana Ústeckého kraje a místopředseda ČSSD, Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni, Adam Perský, občan z Prahy a Petr Kováč, vyznamenaný šéfkuchař z Brna a kandidát do Senátu za Romskou demokratickou stranu.

Dálnice, ilustrační fotografie

Aktuality

Výmoly a hluk! O kvalitě českých silnic a dálnic se bouřlivě debatovalo u Jílkové

S blížící se letní sezónou vyvstává otázka kvality českých silnic a dálnic, která se řešila ve čtvrtek v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové. Proč se například opravují opravené silnice a hrozí rekreantům, že uvíznou v dopravních zácpách? O tom diskutovali Martin Kolovratník, předseda podvýboru pro dopravu Poslanecké sněmovny, Věra Kovářová, členka podvýboru pro dopravu a místopředsedkyně STAN, Jan Kroupa, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic, Miloslava Pošvářová, soudní znalkyně a bývalá ředitelka kontroly kvality ŘSR, Jana Vildumetzová předsedkyně rady Asociace krajů, Emil Albert Langer, hospodář a řidič z Olomouce.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Důchody rozvířily debatu u Jílkové. Někteří senioři berou méně než 9 tisíc. To je nehorázné!

Důchody a sociální podpora

Ve čtvrtek se řešily v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové důchody a důchodová reforma. Vláda v demisi chce totiž důchodcům zařídit téměř tisícové navýšení penzí plus další navyšování starobních důchodů osobám, které dosáhly věku 85 let. Argumentuje rostoucí ekonomikou a právem důchodců se na ní podílet. Je však takový přístup z hlediska budoucnosti zodpovědný?

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

U Jílkové létaly vzduchem nadávky. Je demokracie v Česku ohrožena?

Aktuality

Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probíralo dodržování ústavy, studentské demonstrace a obecně vývoj parlamentní demokracie v ČR. Na toto téma diskutovali předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (Hnutí ANO), který je toho názoru, že k žádnému porušování ústavních zvyklostí nedochází, poslanec TOP 09 Dominik Feri, který si myslí opak, psychiatr a předseda spolku Nová republika, který tvrdí, že masové protesty jsou vždy organizované a iniciátor studentské stávky Vyjdiven a student DAMU Luboš Louženský. Z řad veřejnosti vystoupili Libor Hrančík, bývalý voják a aktivista z Olomouce a Lukáš Bujna, farář Československé církve husitské v Sokolově.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Aktuality

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U Jílkové proběhla ostrá diskuze

Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí, anebo si je mnozí pacienti nemohou dovolit. O této problematice diskutovali prezident Stomatologické komory ČR Roman Šmucler, Luboš Olejář, prezident Svazu pacientů, Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven, Martin S. Charvát, starosta Plaňan, Jan Petřík, stomatolog z Náchoda a Ivan Koranda, důchodce z Chebu.

Placení, tržby, ilustrační foto

Alternativou ke zrušení EET má být zvýšení fyzických kontrol úředníků? V 21. století? To snad ne!

Ekonomika

Komentář Jana Mrvíka, výkonného ředitele společnosti EDITEL: Ve čtvrtek 8. března jsem byl pozván do pořadu „Máte slovo“ v České televizi. Tématem pořadu bylo hodnocení fungování elektronické evidence tržeb (EET), jako diskutující se jej zúčastnila na straně zastánců EET paní ministryně financí Alena Schillerová, na straně odpůrců EET pan Petr Bajer ze Strany soukromníků.

Michaela Jílková

Hádky, urážky, křik. Okamura vyvolal u Jílkové ostrou debatu!

Aktuality

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury požaduje zavedení všeobecného referenda. Chce občanům umožnit rozhodovat o věcech napřímo, vyjma náležitostí demokratického řádu a lidských práv a zásahů do soudní moci. Je ale možnost referenda v Česku reálná? A jaké by mělo reálné dopady? O tom se diskutovalo v pořadu Máte slovo.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Má o těle ženy rozhodovat muž? U Jílkové řešil umělé oplodnění Čunek, přidal se i Macura

Aktuality

K umělému oplodnění ženy v Česku potřebují souhlas muže, což některé lidskoprávní organizace v minulosti kritizovaly. Poukazovaly na to, že ve vyspělé společnosti není přípustné, aby o těle ženy či její léčbě rozhodoval muž. Návrh na změnu zákona, aby mohla umělé oplodnění podstoupit žena, která nesetrvává „v právoplatně uzavřeném manželském svazku a pokud tuto zdravotní službu hodlá podstoupit samostatně, s použitím spermatu anonymního dárce“, v dubnu nezískal v Poslanecké sněmovně potřebnou většinu. Měl by u žen bez partnera roli otce převzít stát nebo ne? Tuto otázku řešili hosté ve čtvrtečním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Máte slovo: Díky dědictví můžete nyní přijít i o vlastní majetek

Aktuality

Dědické právo bylo jednou z oblastí, které se rekodifikace soukromého práva před třemi roky dotkla nejvýrazněji. Nový občanský zákoník přinesl celou řadu změn a nových institutů. Jak ale dopadlo jejich zavedení v praxi? A jak na nás působí fakt, že v rámci pozůstalostního řízení můžeme nyní přijít i o vlastní majetek? O tom se diskutovalo v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou?

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Romové a důchodci rozproudili diskuzi u Jílkové. Kdo bude mít nárok na byty pro chudé?

Aktuality

Problém s bydlením u nás mají především lidé s nejnižšími příjmy. Jsou odkázáni na příspěvky od státu, které ale trpí na snadné zneužití. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto vypracovalo nový zákon, díky němuž by se mělo pomoci většímu počtu lidí a zamezit obchodu s chudobou. Podle kritiků byl ale zákon představen pozdě a příliš zatíží státní rozpočet. Údajně také nepřinese potřebnou pomoc, ale pouze podpoří nepřizpůsobivé občany a zvýší jejich závislost na státu. Může nový zákon přinést zlepšení situace pro seniory, nebo jen podpoří nepřizpůsobivé občany? O tom se diskutovalo v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou.

Michaela Jílková

U Jílkové: Máme dnes jistotu, že nám bude u lékaře poskytnuta potřebná péče?

Aktuality

Otázka financování zdravotnictví je stálým předmětem sporů. Výdaje na zdravotnictví v ČR představují 7,5 procenta HDP, což je pod průměrem EU. Je alarmující, že z tisíce ročně promujících lékařů jich 200 rovnou odchází do zahraničí a dalších 200 jich odchází z praxe. Lůžková zdravotnická zařízení tak trpí akutním nedostatkem některých specializací. Čím dál více chybí praktičtí lékaři, kterých je u nás o jedenáct procent méně, než je obvyklé v zemích EU. V nemocnicích se zavírají důležitá oddělení. Máme dnes jistotu, že nám u lékaře bude poskytnuta potřebná péče? O tématu se dnes diskutovalo v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Aktuality

„Stát už každého šmíruje", padlo u Jílkové. Vyměníme bezpečnost za cenu ztráty soukromí?

Od začátku roku byl svět svědkem několika teroristických útoků. Kromě těch viditelných, jako byly například v Petrohradě nebo ve Stockholmu, však státy čelí novému typu útoků - v oblasti kyberprostoru. V současné době tak na situaci reagovalo i české ministerstvo obrany, které přišlo s novelou zákona o vojenském zpravodajství. Budou na základě novely moci zpravodajci číst i naše dopisy? Je bezpečnost vhodnou cenou za ztrátu osobního soukromí? O tom se diskutovalo v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Michaela Jílková

Ve vedení policie panuje „džungle". Dochází k zneužívání soudů. Hádku musela zklidnit Jílková

Aktuality

Reorganizace policie v loňském roce vyvolala obavy, že šlo o účelovou akci s cílem podmanění policie. Proto byla sestavena sněmovní komise, která došla k výsledným dvěma trestním oznámením a návrhu na novelizaci trestního práva. Slouží ale skutečně police a státní zastupitelství spravedlnosti? A omezí se společně s pravomocemi také nezávislost státních zástupců? O tom se dnes diskutovalo v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.