Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dusno u Jílkové. Důchodci jako zvířátka, která je potřeba nakrmit?

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala důchodová reforma, kterou představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pokud neproběhne, můžeme očekávat, že se už v roce 2030 dostane důchodový systém do červených čísel. Bude na důchody mladších ročníků? Zvýší se kupní síla dnešních seniorů?

Odpovědět na tyto otázky se pokoušeli Jana Maláčová, ministryně práce (ČSSD), Petr Gazdík, místopředseda a poslanec STAN, Michal Pícl, ekonom Masarykovy demokratické akademie, Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažérů, Jan Lorman, důchodce a ředitel Života 90 a Jaromír Rychetský, důchodce a podnikatel.

Moderátorka Jílková vyzvala Rychetského, aby vysvětlil ministryni Maláčové, proč se mu nezamlouvá myšlenka základního důchodu ve výši 9 500 korun. Ten na to odpověděl, že by solidárnost měla být řešená zásluhovostí, nikoliv důchodovým systémem. Maláčová se nestačila divit a oponovala, že nárok na důchod vzniká po 35 odpracovaných rocích, kdy lidé přispívají do průběžného systému. "To snad nemůžete myslet vážně, když říkáte, že 10 500 korun je moc?," zareagovala.

Jílková upozornila, že se Rychetský pouze obává hrozící demotivace lidí být aktivnější. To ale Maláčová vyloučila. Její reforma spočívá v tom, že lidé, kteří alespoň 35 let pracovali, budou mít nárok na základní důchod plus takzvaný první pilíř zohledňující zásluhovost. Dále zmínila tři možné scénáře, které jsou úsporné, rozpočtově neutrální a spravedlivý. Pak řekla, že by zásluhovost neměla pouze spočívat v tom, kolik kdo odvedl, nýbrž i ve výchově dětí a péči o seniory a zdravotně postižené. Ti, kteří pracovali například 41 let, budou mít také prémii 240 korun za každý odpracovaný rok.Poslanec Gazdík kritizoval Maláčovou, že vůbec neřeší příjmovou stránku. "Už dnes jde na důchody 8-9 % HDP, přičemž v roce 2050 to bude až 16 %. Jak si s tím ten státní rozpočet poradí?!," zhrozil se. Pícl argumentoval, že to pro Rakousko a Polsko nebyl problém. Podle Gazdíka se ale jedná o srovnávání nesrovnatelného, neboť tyto země mají privátní zaměstnanecké a penzijní fondy. Pícl se ale nedal a zmínil neúspěšný druhý pilíř, který prosazovala vláda, na níž se Gazdík podílel. 

Solidarita versus sobectví? Nedůstojné důchody!Lorman ze Života 90 vrátil diskuzi k solidaritě a zmínil případ seniorky, která šla do předčasné penze, a celý svůj důchod 7 000 korun vydá za nájem. Jiná je momentálně v dluhové pasti a na ubytovně, z níž se nemůže dostat. Jílková dala slovo muži z publika, který vychoval pět dětí. Ten vysvětlil, že lidský život lze rozdělit do čtyř etap. V první a druhé je člověk živen rodiči a státem, ve třetí přispívá svým rodičům na důchod a ve čtvrté ho živí děti, pokud nějaké má. Bezdětným by důchod odebrat nechtěl, ale je toho názoru, že by lidé, kteří vychovali děti, měli být odměněni.

Bábek by s Maláčovými názory býval i souhlasil, ale problém spatřuje s jejím socialistickým přístupem, kdy důchodce považuje za jakási zvířátka, která je potřeba nakrmit. Stát každopádně peníze má. Maláčovou potěšilo, že jí protistrana dala za pravdu. Pícl rovněž přiznal, že roční příjem státního rozpočtu činí 1,3 bilionu korun, a že peníze skutečně jsou. Bábek vidí problém v tom, že se takříkajíc nezmenšuje stát, a že je příliš mnoho státních zaměstnanců. Maláčová se s ním začala přít, že jako ministryně práce byla hodně radikální, a zbytečná místa a úřady zrušila. Jílková vrátila diskuzi k zásluhovosti, o níž mluvil i premiér Babiš. Existují obavy, že solidární složka vzroste na její úkor. "Vyhazujete z okna peníze, které vám svěřujeme místo, aby jste je dali důchodcům!," zlobil se Bábek. Maláčová pořád mluvila o spravedlivém systému, zatímco se z ní Bábek snažil dostat, kde na to vezme. "Odpovím vám, ale musíte mě nechat domluvit! Příjmy jsou ze zdaněné práce, z bank a velkých korporací. Zavedla se také digitální daň," nedala se Maláčová. 

Živnostníci nevěří státu. ČT selháváGazdík také řekl, že v některých zemích mají pracující lidé individuální účty, kdy jsou ročně informováni, s jakou výší důchodu mohou výhledově počítat. Mluvilo se také o osobách samostatně výdělečně činných (OSVČ), které přispívají do systému minimální částkou. Podle Bábka živnostníci státu nevěří. Jílková proto informovala veřejnost, že lidé, kteří odvádějí minimální sociální pojistné, budou mít důchod cca 8 000 korun. Pícl připomněl, že už o tom mluvila exministryně práce Marksová-Tominová.Maláčová také řekla, že zaměstnanci odvádějí větší pojistné. To naštvalo občana z publika, kterému Jílková předala mikrofon. "Už nikdy nic takového neříkejte, protože to není pravda!," rozohnil se. Pak také kritizoval zvýšení spotřebních daní, které ho div nezruinovalo. Jiný si zase postěžoval, že Maláčová podporuje příživníky, kteří zneužívají sociální systém. Ta ho informovala, že před Vánoci připravila revizi dávek, za což jí spousta lidí nadává. "Sociální demokracie chce spravedlivé důchody a podporu lidí, kteří pracují," dořekla.

V blížícím se závěru debaty dávala Jílková prostor ještě dalším občanům z publika. Žáčková, které dala slovo, začala kritizovat zpravodajství České televize, které "selhává", za což jí Jílková napomenula. "Selhává, selhává, selhává!!! Chovejte se podle kodexu!," přela se Žáčková s Jílkovou. Pak následně kritizovala 90. léta, dlouho se řešící rodičovský příspěvek a celkově špatnou situaci většiny důchodců, zejména seniorek. Jiný muž si ještě postěžoval na nedostatečnou podporu vícečetných rodin. Komorous z Mostu zase řekl, že se dostatečně neplánuje, a že se neřeší mechanizace a s ní související nahrazování lidských zdrojů stroji. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude daňový balíček. 

Témata:  Máte slovo Michaela Jílková

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy