doprava

Ilustrační fotografie

Sněžení, vítr a náledí zkomplikovaly dopravu v Česku

Aktuality

Sněžení a náledí na silnicích zkomplikovalo dnes ráno dopravu v některých částech Česka. Podmínky pro řidiče zhoršuje také vítr. Auta mají problémy zejména ve vyšších polohách na severu země a také na Vysočině. D1 je na Vysočině obousměrně neprůjezdná kvůli několika nehodám na 136. kilometru i v dalších úsecích. Policie eviduje desítky nehod, některé i se zraněním. Kamiony uvízlé na zledovatělé vozovce zablokovaly na Ústecku dálnici D8 ve směru do Německa. Vyplývá to z informací silničářů a policie.

Ilustrační fotografie

Na příjezdech do Prahy se kvůli sněhu tvoří kolony, autobusy mají zpoždění

Aktuality

Na všech příjezdech do Prahy se kvůli sněžení od rána tvoří dlouhé kolony. Řidiči se na dálnicích zdrží desítky minut. Nehody hlášeny nejsou, řekl dnes ráno po 08:00 ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Sněžení podle webu dopravního podniku komplikuje také provoz autobusů. Desítky spojů od rána nabírají zpoždění, některé jezdí odklonem. Zpoždění jsou i na několika tramvajových linkách. Silnice v Praze jsou jinak s opatrností sjízdné. Vozovky jsou většinou mokré, na křížení D1 a pražského okruhu leží sněhová břečka

Ilustrační fotografie

Stát vydělá o stovky milionů navíc. Mýtný systém v ČR se dnes rozroste o 374 kilometrů

Aktuality

Mýtný systém v Česku se ode dneška rozšíří o dalších 374 kilometrů silnic první třídy. Celkově tak bude zpoplatněno skoro 2861 kilometrů. Letos jde už o druhé rozšíření mýta, když v únoru do systému přibylo zhruba 53 kilometrů. Příjmy státu z mýtného by se měly zvýšit přibližně o 400 milionů korun za rok. V loňském roce dopravci za mýto zaplatili rekordních téměř 14,2 miliardy korun.

Ilustrační fotografie

Všem dopravcům v Česku teď hrozí krach. Chtějí, ať vláda zruší spotřební daň z pohonných hmot

Aktuality Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Již tak závratná rychlost zdražování pohonných hmot v ČR se ještě zvyšuje. Benzín včera přes noc zdražil o 1,70 Kč/l. Nafta o 2,15 Kč/l. Rekordy. Za poslední měsíc nafta zdražila skoro o 12 Kč/l. Dopravci podezřívají čerpací stanice, že situace zneužívají a navyšují si marže. Ty to odmítají. Pohonné hmoty každopádně rychle zdražují k úrovni 50 Kč/l.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Rekordní ceny nafty ohrožují dopravce, rostoucí náklady nejsou schopni pokrýt

Současné rekordní ceny nafty a benzinu ohrožují tuzemské dopravce. Podle nich nebude dál možné poskytovat služby za stávající ceny, zákazníci však na zdražování nechtějí přistoupit. Dopravci proto zahájili jednání s vládou o možných řešeních, patří mezi ně například snížení spotřební daně. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Průměrné ceny pohonných hmot v Česku ve čtvrtek poprvé přesáhly 40 korun za litr.

Martin Kupka

Kupka navrhne vládě snížení slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného

Aktuality

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Vláda ovšem bude vybírat i z dalších variant úpravy slev.

Ilustrační fotografie

Dopravci loni zaplatili za mýto rekordních 14,2 miliardy korun

Ekonomika

Dopravci loni zaplatili za průjezdy dálnic a silnic na mýtném téměř 14,2 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 23 procent a zároveň jde o nejvyšší výběr za rok od začátku fungování mýta v roce 2007. K růstu přispěla přes koronavirová omezení během roku zejména nová struktura mýtných poplatků. ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Náklady na výběr mýta loni činily zhruba sedm procent z výběrů.

Ilustrační fotografie

Cestujících ubývá, dopravci omezují spoje

Ekonomika

Cestujících ve vlacích a autobusech dál ubývá, poptávka podle některých dopravců nyní klesla až na polovinu běžného zájmu. Pokles je viditelný především u studentů a školáků, postupně se však projevuje i u ostatních pasažérů. Dopravci proto omezí některé spoje, případně v nich sníží kapacitu. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Zájem o vlaky roste každým týdnem, dopravci dál posilují spoje

Počet cestujících ve vlacích každým týdnem postupně roste. V současné době je poptávka na přibližně 30 až 40 procentech původního stavu před koronavirovou krizí.Spolu s tím dopravci plánují obnovování dalších spojů, do plného rozsahu by se provoz měl vrátit během června. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. V období vrcholu pandemie koronaviru v ČR se počet cestujících ve vlacích propadl na zhruba desetinu původního stavu, zrušena proto byla většina spojů.

Ilustrační fotografie

České dráhy přijdou kvůli koronaviru na tržbách o 2,5 miliardy korun

Aktuality

České dráhy (ČD) přijdou v osobní dopravě kvůli koronavirové krizi o 2,5 miliardy korun, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Železniční dopravce proto hodlá využít všechny možnosti čerpání náhrad a s vládou jedná o dalších způsobech pomoci. V době nejpřísnějších opatření využívalo vlaky ČD jen desetina obvyklého počtu cestujících.

Vlak, ilustrační fotografie

Stát od ledna zavede limity pro slevy v dopravě

Aktuality

Stát od počátku příštího roku stanoví maximální slevy na jízdné pro žáky, studenty a důchodce. Sleva zůstane 75 procent, její výše ale bude mít u každé trasy nastavený limit v korunách. Maximální ceny jízdenek pro odvození slev stanoví ministerstvo dopravy, ministerstvo financí omezení zahrne do aktualizovaného cenového výměru. Ministerstva to dnes oznámila ČTK ve společné tiskové zprávě. Za první rok slev, tedy do 31. srpna, vyplatil stát dopravcům 5,6 miliardy korun.

Ilustrační fotografie

Magazín

Kompenzace v letecké dopravě. Na co máte nárok?

Evropská ochrana práv cestujících v letecké dopravě je rozsáhlá, spotřebitelům se proto vyplatí mít alespoň základní povědomí o tom, na co mají vůči aerolinkám nárok. Především v letních měsících jsou letiště pod náporem turistů přetížená, častěji dochází ke zpoždění nebo zrušení letů, případně ke ztrátě zavazadel.

Ilustrační fotografie

Slevy v dopravě zatím zůstávají, podle Ťoka fungují dobře

Aktuality

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce ministerstvo dopravy zatím měnit nechce. Novinářům to dnes před jednáním vlády řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Náklady na slevy se podle něho zatím blíží k šesti miliardám korun za rok, což by naplnilo odhady ministerstva dopravy před spuštěním slev. Zredukování nákladů na slevy je podle koaličních sociálních demokratů jedna z možností, jak navýšit peníze na důchody. Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) chce pro příští rok navrhnout zvýšení starobních důchodů v průměru o 900 Kč, což by znamenalo náklady kolem 7,5 miliardy korun ročně navíc.

Ilustrační foto

Velká část řidičů porušuje zákon. Pravděpodobně o tom ani neví

Magazín

Českými médii v loňském roce několik týdnů rezonovaly informace o novém způsobu vytváření takzvané záchranné uličky, která má zasahujícím vozidlům umožnit bezpečný průjezd. Navzdory osvětové kampani ale dodnes řidiči nedodržují základní pravidlo vytváření této uličky, čímž porušují zákon.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Doprava na D1 kolabuje. Kolony jsou dlouhé desítky kilometrů

Doprava na dálnici D1 ve směru na Brno mezi středními Čechami a Vysočinou kolabuje. Kolony jsou dlouhé desítky kilometrů, problémy začínají už na 46. km, řekl dnes dopoledne ČTK mluvčí policie Pavel Truxa. Doprava kolabovala na dálnici postupně na několika místech kvůli sněžení už od středečního odpoledne. Kvůli dopravní situaci zasedá na Vysočině pracovní skupina složená se zástupců kraje, hasičů a policie. Výsledky jednání zveřejní před polednem.

Ilustrační fotografie

Vánoční dárky v e-shopech je nutné objednat do 16. prosince

Aktuality

Posledním dnem, kdy je letos možné s jistotou objednat v internetových obchodech dárky, aby dorazily do Štědrého dne, je neděle 16. prosince. Poté již pravděpodobnost včasného doručení rychle klesá. Při osobním vyzvednutí zboží na výdejně bez komplikací platí datum 18. prosince. Vyplývá to z aktuálních údajů srovnávače cen Heureka.cz.

Vánoce, ilustrační fotografie

Nedostatek lidí drtí obchody a dopravce. Jak zvládnou předvánoční nápor?

Ekonomika

Nedostatek lidí je evergreenem letošního roku bez ohledu na obor nebo region. Obchody a dopravce teď čeká vypjaté předvánoční období. Mají šanci sehnat dostatek pracovníků, aby jej zvládli? Některé přepravní firmy už nyní avizují, že v předvánočním období se budou dodávky zpožďovat, právě kvůli nedostatku personálu.

Ilustrační fotografie

Dopravní horor v Brně? Poslanec přichází s řešením

Aktuality

Poslanec Jaroslav Klaška a člen Spolku pro výstavbu dálnic D35 a D43 přichází s konkrétními návrhy na řešení neudržitelné situace v Brněnské aglomeraci a v městě Brně. Řešení má tři konkrétní body, které je možné zavést v řádu měsíců. Nemusí se tak opakovat podzimní kolapsy. Stejně tak Jaroslav Klaška představuje jasný návrh na řešení situace v Černé Hoře. Stejně tak vůbec poprvé představuje způsob, jak získat peníze na výstavbu D43 od Evropské centrální banky.

Ilustrační foto

Aktuality

Co zničí leteckou dopravu? Podle odborníků globální oteplování

Deník The Washington Post informuje o dopadech globálního oteplování na leteckou dopravu. Největším problémem bude nárůst extrémně horkých dnů, kdy teplota vzduchu a úbytek jeho molekul znemožní vzlétnutí letadla. Lety se budou buď zcela rušit, opožďovat, nebo se bude snižovat náklad letadla.

Dopravní nehoda, ilustrační fotografie

Jak se zachovat při dopravní nehodě? Čas nelze vrátit, nezmatkujte

Magazín

Když dojde k dopravní nehodě, spousta lidí začne zmatkovat. Je to samozřejmě nepříjemná situace, ale čas už nevrátíte, takže nemá smysl si to ještě dělat horší. Lidé si říkají, že jezdí opatrně a že se jim to stát nemůže, takže ani neví, co vlastně v takové situaci dělat. Zde je pár rad, jak se vlastně zachovat.

Ilustrační fotografie

Postávání v kolonách vyjde každého řidiče ročně na tisíce

Ekonomika

Postávání v kolonách vyjde každého řidiče v přepočtu na 19 tisíc korun ročně. Tedy téměř jeden průměrný plat padne nejen na spotřebu benzínu a nafty, ale i na čas strávený v zácpách. Podle výpočtu Ústředního automotoklubu jde o částku, která se v průběhu let zvyšuje a to hlavně kvůli velkým opravám silnic a dálnic. Řidiči stráví každoročně v kolonách až půl dne!

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy