Cestujících ubývá, dopravci omezují spoje

Cestujících ve vlacích a autobusech dál ubývá, poptávka podle některých dopravců nyní klesla až na polovinu běžného zájmu. Pokles je viditelný především u studentů a školáků, postupně se však projevuje i u ostatních pasažérů. Dopravci proto omezí některé spoje, případně v nich sníží kapacitu. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

Ilustrační fotografie
reklama

Počet cestujících se v dopravě spolu se zpřísňováním vládních koronavirových opatření každým týdnem snižuje. České dráhy evidují nejvýraznější úbytek během víkendového provozu, například Arriva pak kvůli omezení škol zase v ranních a odpoledních hodinách pracovních dnů. Méně cestujících však jezdí v posledních dnech i večer, kdy se projevuje zavření restaurací a kulturních podniků. Dopravci navíc upozorňují, že s ohlášením dalších omezení bude pokles dál pokračovat. Tak razantní úbytek jako na jaře by však nastat zatím neměl.

Dopravci proto plánují postupné omezování některých spojů. "Monitorujeme aktuální vytíženost spojů a jednáme s objednateli ohledně dalšího postupu," řekla ČTK mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Státní dopravce zatím omezil několik komerčních spojů, případně je nahradil jinými. Po dohodě s ministerstvem dopravy pak zkrátil řadu dalších vlaků o jeden až dva vozy.

RegioJet chce podle mluvčího Aleše Ondrůje zachovat co největší rozsah provozu, i přesto však v následujících dnech některé spoje omezí. Mělo by jít zejména o spoje v okrajových částech dne. Dopravce očekává, že s dalším zpřísňováním opatření bude i klesat počet cestujících.

Arriva chystá omezení především komerčních autobusových linek. První změny na linkách z Teplic do Prahy a mezi Olomoucí, Přerovem a Brnem udělá ve středu. Reaguje tak na zavření škol a úbytek cestujících studentů. O linkách objednávaných státem nebo kraji rozhodnou úřady, podle mluvčího Jana Holuba však bude především záležet na dalším vývoji situace.

Všichni dopravci se zároveň snaží udržet zájem cestujících pomocí bezpečnostních opatření ve vozech. Pokračují tak v pravidelném čištění a dezinfikování vlaků a autobusů.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky