Zájem o vlaky roste každým týdnem, dopravci dál posilují spoje

Počet cestujících ve vlacích každým týdnem postupně roste. V současné době je poptávka na přibližně 30 až 40 procentech původního stavu před koronavirovou krizí.Spolu s tím dopravci plánují obnovování dalších spojů, do plného rozsahu by se provoz měl vrátit během června. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. V období vrcholu pandemie koronaviru v ČR se počet cestujících ve vlacích propadl na zhruba desetinu původního stavu, zrušena proto byla většina spojů.

Ilustrační fotografie
reklama

Dopravci se vesměs shodli, že počet cestujících stoupá každý týden. "Například ve srovnání s minulým týdnem činí navýšení počtu cestujících kolem 20 procent," uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Zájem o cestování vlaky je v současnosti patrný zejména na dálkových tratích, v regionech pak ve velkých aglomeracích a o víkendech také v turisticky vyhledávaných místech. Obsazeny bývají hlavně spoje před a po víkendech, které tradičně patří k nejvytíženějším. Tyto termíny dopravci také nyní nejvíce posilují.

České dráhy proto obnovují dopravu postupně, zejména podle rozhodnutí objednatelů, tedy úřadů. Nasazování vlaků se tak odvíjí od aktuální situace v jednotlivých regionech. Dráhy jsou podle mluvčí Vandy Rajnochové připraveny nejpozději od 25. května plně obnovit regionální spoje podle uzavřených smluv. Zastaven je naopak stále mezinárodní provoz dopravce.

Provoz posilují i další dopravci. RegioJet plánuje přidat další spoje zejména na trase mezi Prahou a Ostravou. V době špičky, tedy například v pátek a neděli, by tak už měly vlaky jezdit ve vytíženém směru v plném rozsahu. Dopravce také eviduje tisíce rezervací pro období letních prázdnin, což souvisí zejména s plány lidí na dovolenou v Česku. RegioJet zatím jako jediný z velkých dopravců už obnovil některé své autobusové linky do zahraničí.

Leo Express nyní provozuje asi polovinu svých dálkových železničních spojů mezi Prahou a Ostravou a Starým Městem. Dopravce zároveň plánuje nasazovat další spoje každým týdnem, návrat k plnému provozu tak lze očekávat během června. V případě mezinárodních linek společnost čeká na zmírnění podmínek cestování na Slovensko a do Polska.

Arriva v minulých týdnech obnovila autobusové spoje z Prahy do Teplic, Písku či Krkonoš dále z Olomouce a Přerova do Brna nebo ve středních Čechách a na Pardubicku. Na železnici pak dopravce začal jezdit na pražské lince mezi Hostivaří a Roztoky u Prahy. Od 25. května chce Arriva obnovit autobusové i vlakové spoje na Plzeňsku, Olomoucku, na Vysočině nebo ve Zlínském kraji, přibýt by brzy měly i dálkové linky Domažlice - Plzeň nebo Praha - Harrachov. V létě pak i spoje z hlavního města na Šumavu.

Témata: vlaky | doprava | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky