Cestování

Ilustrační fotografie

Válečný konflikt neodradí: Více než polovina Čechů by odjela na dovolenou i do rizikových destinací

Pojištění

I v případě válečného konfliktu by více než polovina Čechů neodstoupila od plánované dovolené kvůli finančním ztrátám. Průzkum insurtech společnosti Tuito ukazuje, že 60 % Čechů by pokračovalo v cestě i při živelních událostech v cílové destinaci. Dokonce i při akutním onemocnění, úrazu nebo úmrtí v rodině by téměř 40 % lidí neodřeklo svou dovolenou.

Ilustrační fotografie

Převoz zraněného pacienta ze zahraničí může vyjít na statisíce

Pojištění

Každoročně se v zahraničí zraní tisíce Čechů, několik set jich dokonce i zemře. Repatriace, tedy převoz zraněného nebo nemocného turisty do zdravotnického zařízení nebo zpět do České republiky, pak může vyjít na statisíce. Pokud člověk nemá sjednáno cestovní pojištění, musí počítat se zaplacením nákladů ze svého. Transporty totiž nekryje Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). 

Ilustrační fotografie

Je cílem vaší dovolené Itálie? Pozor, pokud máte řidičák méně než 3 roky. Pokutu můžete dostat za žabky, pantofle i selfie

Magazín

Aby byla vaše italská dovolená opravdu nezapomenutelná, je důležité před odjezdem myslet na několik klíčových věcí, jako je cestovní pojištění, povinná výbava, zelená karta a další doklady, které je třeba mít u sebe fyzicky. Rovněž je dobré se seznámit se systémem dálničního mýtného a omezeními pro řidiče s řidičským průkazem kratším než tři roky. A také si pak během dovolené dát pozor na pokuty, které stanovují místní vyhlášky.

Ilustrační fotografie

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Magazín

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Ilustrační fotografie

Magazín

Léto přináší nejen vysněné dovolené, ale i více dopravních nehod

Léto je tady a s ním i doba vytoužených dovolených. Pro mnoho Čechů to znamená sbalit kufry, naložit auto a vyrazit na cestu za sluncem do jihoevropských destinací. To výrazně ovlivňuje provoz na českých dálnicích a silnicích 1. třídy, zejména na jižních tazích. Bohužel, s intenzivnější dopravou v tomto období roste i počet dopravních nehod. Podle analýzy Portálu nehod totiž na komunikacích směřujících na jih České republiky v době prázdnin naroste počet nehod oproti průměru celého roku o 20 %.

České Dráhy, ilustrační fotografie

Práva cestujících v železniční a autobusové dopravě

Ekonomika

Letní dovolená se dostává do plného proudu, a s ní přichází i častější cestování, a to nejen letadly, ale také vlaky a autobusy. Při cestování těmito prostředky mohou nastat různé problémy, kterými může být například zpoždění či úplné zrušení spoje. Jaká práva mají v takových případech cestující?

Ilustrační fotografie

Nástrahy cestovního pojištění. Na co si dát pozor

Pojištění

S blížícím se létem narůstá počet lidí plánujících dovolenou. Ačkoliv již velká část z nich bude mít ubytování a dopravu zařízenou, je možné, že cestovní pojištění ještě neřešili. Vyjet si na dovolenou bez cestovního pojištění si ovšem dovolí riskovat málokdo. Úraz se totiž může stát i na odpočinkové dovolené, kdy se člověk pohybuje pouze mezi hotelem a pláží. Mnohem větší rizika pak jsou u dovolených plných sportovních aktivit. Zpravidla je však lepší utratit pár korun v porovnání s riskem několika desítek, případně i stovek tisíc. Co by tak měli mít spotřebitelé na paměti při sjednávání cestovního pojištění?

Ilustrační fotografie

Sezóna dovolených u Jadranu začíná: Kolik letos řidiči zaplatí za dálniční poplatky

Aktuality

Chorvatsko patří mezi Čechy k nejoblíbenějším letním destinacím i proto, že se k plážím na Jadranu poměrně rychle dostanou autem. Podle toho, zda míří na sever, nebo k nejjižnějším letoviskům, trvá jízda mezi 6 až 14 hodinami. Jet se dá přes Rakousko a Slovinsko, ale také přes Slovensko a Maďarsko. Loni zamířilo do Chorvatska téměř 840 tisíc Čechů, letos se očekává podobné číslo.

Ilustrační fotografie

Magazín

Zájezd a jeho reklamace aneb Cesta k vysněné dovolené

S příchodem teplého počasí již mnoho Čechů tráví pracovní dny sněním nad letní dovolenou a relaxováním (zejména) u moře. Velká část z nich má také pravděpodobně již zájezd s cestovní kanceláří sjednaný, zálohy zaplacené a možná i plavky zakoupené. Čeho by si však čeští spotřebitelé měli být vědomi, aby předešli komplikacím a jejich vysněná dovolená dobře dopadla?

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ekonomika Rozhovor

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Ilustrační fotografie

Dovolená zaměstnanců: Jak ji jednoduše spočítat

Ekonomika

Léto je nadosah a s ním i doba volna. Nárok na dovolenou zaměstnanců vychází z výměry v týdnech. K výpočtu dnů dovolené je potřeba znát také odpracované hodiny v daném roce, do kterých se započítávají i vybrané absence. Nově mají navíc právo na placenou dovolenou i takzvaní dohodáři.

Jiřina Ekrt Jirušková

Magazín Rozhovor

Češi milují all inclusive, na dovolenou stále častěji létají. Pro rodiny se nejvíc vyplatí first minute, říká manažerka CK

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

Ilustrační fotografie

Češi s naučili cestovat, počty mrtvých či vězněných se drží, řekl šéf konzulátů

Aktuality

Za turistickou sezonu ministerstvo zahraničí zaznamenává v posledních deseti letech s drobnými výkyvy každý rok zhruba 150 úmrtí českých občanů, 300 uvězněných, 100 hospitalizovaných českých turistů a podobný počet nehod. Podle vrchního ředitele právní a konzulární sekce Černínského paláce Martina Smolka se ukazuje, že se Češi naučili cestovat a jsou obezřetnější. Připraveno pomoci je jim aktuálně 108 úřadů, a to nejen na úrovni velvyslanectví. Smolek to uvedl na dnešní tiskové konferenci k zahájení letní turistické sezony.

Ilustrační fotografie

Z Prahy na Island: Přímá letecká linka zahájí provoz příští týden

Ekonomika

Islandský národní dopravce Icelandair ve čtvrtek 1. června zahájí provoz přímé linky mezi Prahou a Reykjavíkem. Létat bude čtyřikrát týdně, zlepší také letecké spojení se Spojenými státy či Grónskem. Na linku nasadí letadlo Boeing 737 MAX s kapacitou 160 osob. Letiště Praha o tom dnes informovalo ČTK.

Ilustrační fotografie

Na jaké odškodnění máte nárok při cestách veřejnými dopravními prostředky v EU

Ekonomika

Cestující v Evropské unii a při cestách z Evropské unie mají právo na odškodnění v případě problémů při cestování veřejnými dopravními prostředky, včetně letadel, vlaků, autobusů a lodí. Tato práva jsou upravena přímo účinnými evropskými nařízeními. Zahrnují zejména práva plynoucí ze zrušení cesty, z delšího zpoždění, ale i případy ztraceného nebo zatoulaného zavazadla. Někteří dopravci, zejména železniční, poskytují odškodnění i nad rámec těchto obecných pravidel.

Ilustrační fotografie

Cestování a pojištění. Na co si dát pozor?

Pojištění

Kdo cestuje, vystavuje se jiným a mnohdy i větším rizikům, než kdyby zůstal doma. Proto existují různá komerční pojištění, která rizika spojená s cestováním kryjí nebo omezují. Než si zarezervujete dovolenou a než ji zaplatíte, zvažte také alespoň uzavření cestovního pojištění a pojištění storna zájezdu nebo cesty. Ačkoliv cestovní pojištění můžete uzavřít kdykoliv, tak u pojištění storna zájezdu to neplatí. Velmi důležitou podmínkou je i výběr pojišťovny.

Ilustrační fotografie

Pojištění

Nejtragičtější letní sezona, v zahraničí zemřelo 139 Čechů

Silné oživení cestovního ruchu po koronavirové pauze bohužel znamenalo i doposud nejvyšší počet úmrtí Čechů v zahraničí. Podle dat ministerstva zahraničí jich během letní sezony zemřelo 139. Ročně pak v zahraničí zemře téměř 600 Čechů a tisíce se jich zraní. Náklady na repatriace šplhají do statisíců korun.

Ilustrační fotografie

I letecká doprava má svá pravidla. Při velkém zpoždění máte nárok na jídlo či ubytování

Magazín

Během letošních prázdnin opět narostl počet cestujících leteckou dopravou, přičemž ne každá cesta proběhla dle představ cestujících a mnohé se pro zrušení letu neuskutečnily vůbec. Cestující si většinou myslí, že se na leteckou přepravu vztahují stejné předpisy jako na ostatní způsoby dopravy, nebo si naopak vůbec neví při vyskytnutí problému rady. V případě zpoždění nebo zrušení letu je ale třeba být připraven a reagovat informovaně. Jinak hrozí, že cestující bude na svých právech krácen.

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.