Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Developeři se mohou plést a vedle starších bytů nakonec zlevní i novostavby

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Jak ukazují nejčerstvější data z rezidenčního trhu společností Trigema, Central Group a Skanska, k očekávanému poklesu cen nových bytů v Praze nedošlo a podle slov developerů s největší pravděpodobností ani nedojde.

Jenže developeři určitě nebudou světu zvěstovat, že čekají pokles cen nových bytů. Vždyť je to to, co dodávají na trhu. Pokud by hlásali, že ceny klesnou, byli by sami proti sobě. Pravdou je to, že trh nyní vyčkává. Zlevnění bytů ve starší zástavbě je „ložené“, zejména se to týká panelových bytů. Novostavby jsou samozřejmě atraktivnější, třeba jen z důvodu udržitelnosti a nižší energetické náročnosti, avšak to neznamená, že jejich cena musí být zcela imunní vůči poklesu. 

Oživení prodejů přinesou dle slov developerů levnější hypotéky. Samozřejmě. Levnější hypotéky zlepší dostupnost financování nemovitostí. Jenže vzhledem k vývoji inflace nemusí zlevňovat nijak rychle. Navíc kvůli energetické drahotě a hrozícímu růstu míry nezaměstnanosti musí být pokles cen hypoték opravdu razantní, aby opět oživil poptávku po nemovitostech. Je možné, že než k takovému oživení poptávky dojde, developerům a dalším prodejcům novostaveb dojde trpělivost a o něco zlevní i je.

V Praze bylo na konci třetího čtvrtletí volných 4 700 nových bytů. To je o 13,3 % více oproti druhému kvartálu letoška a o 70,9 % více oproti třetímu čtvrtletí roku 2021, kdy byla nabídka na historickém minimu. V dalším období je ale podle developerů pravděpodobný spíše pokles nabídky.

Trh s novostavbami prostě zamrzl. Kupující vyčkávají. Pokud budou mít pocit, že se vyplatí počkat třeba i dva tři roky, než i novostavby zlevní, klidně si počkají. To bude záviset na vývoji celkové energetické a ekonomické situace. Kdo nyní uvažuje o koupi nemovitosti, i novostavby, prostě neudělá chybu, když dva tři roky počká. Za tu dobu mohou být nemovitosti levnější. A levnější budou zcela jistě hypotéky.

Témata:  bydlení byty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.