Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny bytů nadále porostou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny nemovitostí budou růst napříč regiony i ve třetím kvartále letošního roku. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX, která zhodnotila doposud uzavřené transakce a rozpracované zakázky, které budou dokončeny v průběhu dalších měsíců. Nejpomaleji rostoucím regionem je pak Praha.

Ceny nemovitostí hnané stále vysokou poptávkou i nadále rostou. Děje se tak už devátý rok v řadě. Navíc, podle cenové analýzy kterou zpracoval realitní makléř RE/MAX - Iztok Toplak, tomu nebude jinak ani v příštích měsících. Toplak se kromě dlouhodobého vývoje cen zaměřil i na nemovitosti, které jsou aktuálně zasmluvněné, ale jejich faktický prodej bude ukončen až v příštích týdnech. O kolik procent vzroste cena nemovitostí v Praze a o kolik v regionech?Praha roste nejpomaleji

Ceny bytů v Praze rostou nepřetržitě již od začátku roku 2012. Trend pokračuje i v roce 2021, a to u všech segmentů bytového fondu. Průměrná cena bytu v cihlovém domě se ocitla na novém historickém maximu 110 000 korun za m2. Byty v panelových domech se cenově dostaly na 90 000 korun za m2. Analýza prodejních cen starších bytů ve druhém čtvrtletí a rezervace zakázek, které budou dokončeny ve třetím čtvrtletí letošního roku potvrzují, že nárůst cen nemovitostí bude pokračovat.

Celková průměrná cena bytů v Praze ve třetím čtvrtletí letošního roku prorazí hranici 102 000 korun za m2. To je nárůst o 24 % ve srovnaní s prvním čtvrtletím roku 2020 (před začátkem Koronavirové epidemie), kdy se průměrná cena pohybovala okolo 83 000 korun za m2.

Ceny rostou hlavně v regionech

Indikovaná průměrná realizovaná cena bytů podle současných rezervovaných zakázek bude ve třetím čtvrtletí letošního roku v ČR (bez Prahy) překračovat 50 000 korun za čtvereční metr bytové plochy. To je nárůst skoro o 40 % v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2020, tedy z doby před začátkem omezení způsobeného pandemií, kdy byla průměrná realizovaná cena necelých 36 000 korun za m2.Ostatní sledované regiony i města se chovají velmi podobně a prakticky ve všech pokračuje růstový trend. V Brně se průměrná cena bytu dostává aktuálně nad 85 tisíc korun za m2. V Kladně, Kolíně a Plzni poprvé v historii překročila hranici 60 tisíc korun za m2. K výraznému růstu dochází také například v Ústí nad Labem, které je vnímáno jako nejlevnější krajské město. Ačkoli se ve srovnání s ostatními městy bude zdát hodnota 29 tisíc korun za m2 jako velmi nízká, ještě před šestí lety se zde nemovitosti prodávaly v průměru za 10 tisíc korun za m2.

Prodlužuje se doba prodeje

Z hlediska prodávajících je důležité, že postupně roste doba prodeje nemovitosti. Realitní síť RE/MAX dlouhodobě sleduje čas počítaný ode dne rozhodnutí k prodeji do ukončení transakce. Nejkratší průměrný prodejní čas byl v roce 2017 a činil 109 dní. Od té doby se každoročně prodlužuje. Dnes se musí čekat na dokončení prodeje bytu více než 122 dnů. V tom je započítán i čas čekaní na převod v katastru nemovitostí, což je obvykle více než 25 dnů.

Témata:  byty bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.