Lyžařské areály praskají ve švech. Na lyžování během jarních prázdnin se každý rok těší stovky školáků i jejich rodičů. Méně už mají toto období v oblibě záchranáři, členové Horské služby a personál přilehlých nemocnic. Pokud se o jarních prázdninách chystáte na hory, buďte obezřetní.
Podle údajů Slavia pojišťovny právě v tomto období pravidelně přibývá úrazů, které si klienti způsobí při lyžování. „Během jarních prázdnin pravidelně zaznamenáváme nárůst počtu hlášených pojistných událostí způsobených při lyžování nebo dalších zimních sportech. V rámci cestovního pojištění řešíme nejčastěji úhrady za lékařská ošetření, která si klienti způsobili při lyžování a snowboardingu v Alpách, většinou v Rakousku nebo Itálii. Další skupinu hlášených pojistných událostí představují případy, kdy lyžař na sjezdovce zraní druhého a musí mu uhradit vzniklou újmu. V tomto případě je škoda hrazena v rámci pojištění odpovědnosti,“ popisuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.
Nejčastější úrazy jarních prázdnin
Mezi nejčastější zranění, která si přivážíme z jarních prázdnin strávených na horách, patří poranění kloubů, především kolen, podvrknuté kotníky. U dětí dochází ke zlomeninám dolních končetin, zejména bércových kostí. Časté jsou také fraktury palců, při pádu s hůlkami v ruce. U snowboardistů převládají zlomená zápěstí. Bohužel, výjimečná nejsou ani poranění hlavy, která patří mezi nejzávažnější a kterým je možné účinně předcházet, pokud používáte kvalitní helmu. Starší návštěvníci hor, kteří jsou nárazově vystaveni zvýšené fyzické zátěži nebo přecení své síly, jsou hospitalizováni z důvodu srdečních příhod.
Pokud na lyžích někoho zraníte
Během jarních prázdnin bývají sjezdovky přeplněné, snadněji tak dojde k situacím, kdy jeden lyžař srazí druhého. Pokud se stanete viníkem nehody, musíte postiženému uhradit způsobenou škodu. Je třeba počítat jak s kompenzací za zničené vybavení, tak případnou újmu na zdraví. „Pojištění odpovědnosti by pro lyžaře mělo být samozřejmostí. Praxe ukazuje, že náhradu za způsobenou újmu požaduje čím dál více poškozených. Tento trend je běžný v zahraničí a ani čeští lyžaři už si nechtějí nechat náhradu vzniklých škod ujít. Právě škody způsobené při lyžování patří mezi nejfrekventovanější případy, kdy v rámci pojištění odpovědnosti poskytujeme plnění,“ říká Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.
I na sjezdovkách platí pravidla
Je dobré mít na paměti, že každý, kdo lyžuje na veřejných sjezdových tratích, by se měl řídit pravidly Mezinárodní lyžařské organizace FIS (International Skiing Federation). Deset jednoduchých zásad upravuje, jak by se měli lyžaři na sjezdovce chovat, aby provoz probíhal co nejbezpečněji. V případě rozhodování o odpovědnosti při úrazech je k těmto zásadám stále častěji přihlíženo. Jejich základem je ohleduplnost k ostatním, přizpůsobení rychlosti, instrukce pro předjíždění, zastavování nebo poskytnutí první pomoci.
Zranění na alpských stráních se může prodražit
Pokud vás zlákala kvalita sjezdovek v alpských střediscích a chystáte se jarní prázdniny strávit v zahraničí, nezapomeňte před odjezdem uzavřít cestovní pojištění. Jako občané ČR máme ve většině států Evropy nárok na základní zdravotnické služby, ale toto zajištění nepokrývá spoluúčast, poplatky, nákup léků nebo stomatologická ošetření a další náklady. Cena za ošetření podvrknutého kotníku se přitom v Rakousku pohybuje kolem 6 000 Kč. „Pokud je při nehodě nutná hospitalizace, například při poranění hlavy nebo operačních zákrocích, cena rychle vzrůstá. Pobyt v nemocnici při otřesu mozku se za jeden den pohybuje od 30 000 Kč výše. V případě, že dojde k úrazu v náročnějším terénu a zasahuje i lokální Horská služba, vznikají další náklady, stejně jako v případě, že je třeba zraněného převézt zpět do ČR sanitkou nebo letecky,“ uvádí Jan Vlček.
Příklady cen lékařských ošetření v rámci Evropy:
Ošetření omrzliny od 3 000 Kč
Ošetření vyraženého zubu od 3 000 Kč
Zlomenina klíční kosti 15 000 – 30 000 Kč
Ošetření zlomené nohy 9 000 – 30 000 Kč
Operace slepého střeva od 90 000 Kč
Úraz hlavy s pobytem na JIP kolem 300 000 Kč za 5 dní
Na lyže bez alkoholu
„Konzumace alkoholu bývá v případě cestovního pojištění i pojištění odpovědnosti uvedena ve výlukách. To znamená, že pokud se prokáže, že ke způsobené nehodě nebo škodě došlo pod vlivem alkoholu, může pojišťovna plnění krátit, případně zcela odmítnout,“ říká Jan Vlček. Podobná praxe funguje i v zahraničí, např. v Rakousku vážnější úrazy na sjezdovce běžně prošetřuje policie a zkouška na přítomnost alkoholu je samozřejmostí. Pokud se prokáže, že lyžař konzumoval alkohol, může mít vážné problémy, obzvlášť v případě, že při incidentu zranil dalšího člověka.
Témata: Lyžování, pojišťovny
Související
16. listopadu 2023 10:13
23. prosince 2021 12:10
10. prosince 2021 9:04
5. listopadu 2021 13:41
3. listopadu 2021 13:34
18. března 2021 10:30