Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neočkovaní lyžaři mohou vyrazit do Francie či Švýcarska, jinde je čeká izolace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nadcházející svátky a dobré sněhové podmínky lákají mnoho lyžařů napříč Evropou. Neočkovaní milovníci zimních sportů však mohou bez komplikací cestovat pouze do Švýcarska či Francie. Jinde se na ně vztahuje povinnost několikadenní karantény a například na Slovensku či v Rakousku si bez dokladu o dokončeném očkování proti covidu-19 nebo prodělání této nemoci nekoupí ani skipasy.

Do Rakouska mohou od pondělí bez omezení vstupovat pouze lidé očkovaní třetí posilující dávkou vakcíny. Uzdravení z covidu-19 a očkovaní dvěma dávkami musí předkládat negativní PCR test. Neočkovaní musí do desetidenní izolace, kterou lze po pěti dnech ukončit v případě negativního výsledku PCR testu.

Doklad o vakcinaci či prodělání nemoci je v Rakousku třeba i pro vstup do hotelů, restaurací a na sjezdovky. V zemi jsou stále zavřené noční podniky a restaurace od 27. prosince zavírají ve 22:00. Zrušené jsou i oblíbené après-ski večírky. V Rakousku již otevřela většina středisek. Lyžaři musí mít nasazené respirátory pouze v uzavřených kabinkách a v dalších vnitřních prostorách.

Pro cesty do Itálie se musí očkovaní i lidé s potvrzením o prodělání nemoci při příjezdu prokázat negativním PCR nebo antigenním testem. Neočkované čeká pětidenní karanténa.

Italská střediska kontrolují doklady při nákupu skipasů. Itálie rozlišuje čtyři barevné zóny, v bílé a žluté zóně mohou lyžovat očkovaní, uzdravení nebo negativně testovaní. Pouze negativní test však nestačí pro návštěvu restaurací či kulturních zařízení. V oranžové zóně lyžují pouze očkovaní a uzdravení. Na vlecích a ve frontách je povinná ochrana úst a dodržování rozestupů.

Na Slovensku mohou využívat lanovky pouze očkovaní a lidé, kteří prodělali covid-19. Výjimku mají děti do věku 12 let a dvou měsíců. Covidové certifikáty kontrolují střediska obvykle při prodeji skipasů. Lyžařskou sezonu na Slovensku zahájilo nejméně 25 skiareálů. O svátcích bude v provozu kolem 50 resortů včetně těch největších.

Od soboty budou na Slovensku znovu fungovat ubytovací zařízení, která jsou nyní pro turisty zavřená. Jejich hosté se kromě potvrzení o očkování či prodělání covidu-19 musí navíc prokázat negativním testem na koronavirus. Restaurace mohou nadále jídlo pouze rozvážet nebo vydávat přes okénko. Lidé, kteří nejsou plně očkování proti covidu-19, musí do izolace.

Zájemci o lyžování ve Francii se musí prokázat covidovým pasem, bez kterého se neubytují ani nezakoupí skipasy. Návštěvníci se zatím mohou prokázat dokončeným očkováním, potvrzením o prodělané nemoci či negativním testem na koronavirus, který není starší než 24 hodin. Francouzská vláda nicméně chystá zpřísnění. Ze zdravotních pasů se v lednu nejspíše stanou očkovací pasy, které budou platit jen po dokončeném očkování, takže negativní test nebude stačit. Lyžaři musí nosit roušky na lanovkách i ve frontách na vlek.

Lidé mířící do Švýcarska musí vyplnit příjezdový formulář a předložit negativní výsledek PCR nebo antigenního testu na covid-19. Neočkovaní musí na další test mezi čtvrtým a sedmým dnem po příjezdu do země. Výsledek testu je spolu s formulářem potřeba poslat příslušným úřadům. Testy nemusí předkládat děti mladší 16 let. Neočkovaní nově nemohou navštěvovat restaurace, kina či krytá sportoviště. Omezení se týkají výhradně vnitřních prostor.

Témata:  Lyžování Vánoce očkování Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy