Řidiči, pozor na zvěř. Střet může skončit tragicky

Pod koly automobilů každoročně zahynou stovky tisíc kusů zvěře. Na podzim a na jaře nehod způsobených střetem se zvěří vždy skokově přibývá. Zvířata v tomto období migrují za potravou, zároveň se snižuje viditelnost. Každoročně jsou zaznamenány také případy, které končí tragicky, smrtí řidiče nebo spolujezdců. Podobné nehody jsou velice nebezpečné a zároveň při nich dochází k vysokým finančním škodám. „Podle podkladů Slavia pojišťovny se průměrná výše škody při srážce se zvěří pohybuje kolem 40 000 Kč. Naše pojišťovna eviduje nejčastěji škody způsobené srážkou se srnami, dále divokými prasaty a zajíci,“ uvádí Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny.

Ilustrační fotografie

Pár praktických tipů, které pomohou střetu se zvěří předejít nebo škody eliminovat:

1. Pokud vaše pravidelná cesta autem vede lesem nebo polem, buďte ostražití zejména na podzim a na jaře. Největší pravděpodobnost srážky hrozí brzy ráno, v podvečer a v noci.

2. Snažte se při jízdě sledovat nejen silnici ale i její bezprostřední okolí.

3. Pamatujte, že zvěř se pohybuje ve skupině. Objeví–li se jeden kus, je pravděpodobné, že v okolí budou i další zvířata.

4. Počítejte s faktem, že pokud zvíře oslníte reflektory, zůstane stát na místě a ze silnice neuteče.

5. Je-li srážka nevyhnutelná, zmírněte rychlost a nesnažte se zvířeti vyhnout. Čelní střet je bezpečnější než náraz do stromu či auta v protisměru.

6. Se sraženou zvěří byste neměli manipulovat, odvážet ji s místa nehody. Tyto úkony nechte na Policii ČR, která zajistí vše potřebné.

Ladislav Bělina, vedoucí divize autopojištění radí, jak postupovat při jednání o náhradě škody s pojišťovnou:

Většinou je střet se zvěří ošetřen havarijním pojištěním, případně připojištěním k povinnému ručení. „Cena se pohybuje v řádech stokorun za rok, Slavia pojišťovna například nabízí motoristům připojištění střetu se zvěří k povinnému ručení, které vyjde na 465 Kč ročně,“ uvádí Ladislav Bělina.           

1. K nehodě přivolejte Policii ČR. A to i v případě, že zvíře odběhlo z místa nehody.

2. Nehodu si zdokumentujte. V dnešní době je možné nafotit místo i automobil mobilním telefonem.

3. Pokud byli při nehodě další svědkové, zajistěte si na ně kontakty.

4. Kontaktujte asistenční služby vaší pojišťovny. Operátor vám poradí jak postupovat, pomůže zajistit odtah vozidla, poradí vám jak dále postupovat ve vaší konkrétní situaci.  

5. Policejní protokol si pečlivě uschovejte pro pojišťovnu. 

6. V případě nehody s divokou lesní zvěří vám škodu, pokud jste pojištěni, nahradí pojišťovna. Když ale dojde ke srážce s domácím zvířetem, odpovídá za něj jeho majitel, který je také povinen uhradit škody, které vám zvíře způsobilo.

Témata: auta | Zvířata

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky