Češi nemají rádi napětí a riziko

Češi nepěstují adrenalinové koníčky – má je jen necelá desetina z nich. Stejné je to s nebezpečím při práci – přes 90 procent Čechů nemá rizikové povolání. Z adrenalinových koníčků lidé nejvíce zmiňovali ty, které souvisejí s rychlými auty, motorkami a závody. Nejčastější rizikové povolání je spojeno také s auty, je jím povolání řidiče. To ukázaly výsledky průzkumu pro Pojišťovnu České spořitelny, který v září realizovala společnost STEM/MARK. Výzkum také odhalil, že řada lidí jako adrenalinový sport označuje běžné sporty, jako je cyklistika, lyžování a hokej, jež jsou však spojené se zvýšeným rizikem pouze v určitých případech.

Ilustrační fotografie

Adrenalinové koníčky provozuje v české populacijen 12 procent mužů a 4 procenta žen. Téměř čtvrtina z nich pak spojuje svůj koníček s rychlými auty, motorkami a závody.„Zajímavé také je, že celých dvacet procent z těch, kteří řekli, že adrenalinový koníček mají, za něj označilo cyklistiku. Tu však při sjednávání pojištění do adrenalinových sportů nepočítáme a řadímeji do vyšších rizik pouze v případě, pokud ji někdo provozuje registrovaně v rámci sportovního klubu, profesionálně nebo v extrémních podmínkách – pokud nejezdí po dopravních komunikacích a vyznačených cyklostezkách, například mountain bike, downhill, freeride, fourcross nebo enduro,“ komentuje výsledky průzkumuPetr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny,a doplňuje:„Podobně jsou na tom i další sporty označované lidmi při průzkumu za adrenalinové, napříkladlyžování a vysokohorská turistika. Rizikové jsou jen jejich obdoby, například u lyžování skialpinismus a u vysokohorské turistiky alpinismus a via ferrata B až D.“Lidé často zmiňovali také hokeja jízdu na koni, které nepatří doadrenalinovýchsportůa v rekreační podobě nejsou ani z pohledu pojišťovny řazeny do vyšších rizik.Jedinými adrenalinovými sporty kromě auto-motosdělovanými v průzkumu byly horolezectví (7 procent), paragliding (4 procenta) a vodní sporty na divoké vodě (4 procenta).

Lidé, kteří mají u Pojišťovny České spořitelny sjednané FLEXI životní pojištění, si mohou v rámci něj bezplatně aktivovat pojištění rekreačních adrenalinových sportů až na třicet dní v roce. „Od začátku roku evidujeme téměř 4 500 aktivací. Nejvíce aktivací pravidelně zaznamenáváme o prázdninách.O letošních to bylo skoro 1 400,“uvádí Petr Procházka.

Rizikové povolání má jen 10 procent Čechů. Téměř každý pátý z nich je řidič z povolání. Šestina z rizikových zaměstnání spočívá v práci s chemií, nebezpečným materiálem a s vysokou teplotou. Další zmiňované rizikové práce jsou zdravotnické a dělnické profese, policisté, hasiči, práce se stroji nebo s ostrými nástroji, s elektřinou a práce ve výškách.

Témata: lidé

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky