Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi nemají rádi napětí a riziko

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Češi nepěstují adrenalinové koníčky – má je jen necelá desetina z nich. Stejné je to s nebezpečím při práci – přes 90 procent Čechů nemá rizikové povolání. Z adrenalinových koníčků lidé nejvíce zmiňovali ty, které souvisejí s rychlými auty, motorkami a závody. Nejčastější rizikové povolání je spojeno také s auty, je jím povolání řidiče. To ukázaly výsledky průzkumu pro Pojišťovnu České spořitelny, který v září realizovala společnost STEM/MARK. Výzkum také odhalil, že řada lidí jako adrenalinový sport označuje běžné sporty, jako je cyklistika, lyžování a hokej, jež jsou však spojené se zvýšeným rizikem pouze v určitých případech.

Adrenalinové koníčky provozuje v české populacijen 12 procent mužů a 4 procenta žen. Téměř čtvrtina z nich pak spojuje svůj koníček s rychlými auty, motorkami a závody.„Zajímavé také je, že celých dvacet procent z těch, kteří řekli, že adrenalinový koníček mají, za něj označilo cyklistiku. Tu však při sjednávání pojištění do adrenalinových sportů nepočítáme a řadímeji do vyšších rizik pouze v případě, pokud ji někdo provozuje registrovaně v rámci sportovního klubu, profesionálně nebo v extrémních podmínkách – pokud nejezdí po dopravních komunikacích a vyznačených cyklostezkách, například mountain bike, downhill, freeride, fourcross nebo enduro,“ komentuje výsledky průzkumuPetr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny,a doplňuje:„Podobně jsou na tom i další sporty označované lidmi při průzkumu za adrenalinové, napříkladlyžování a vysokohorská turistika. Rizikové jsou jen jejich obdoby, například u lyžování skialpinismus a u vysokohorské turistiky alpinismus a via ferrata B až D.“Lidé často zmiňovali také hokeja jízdu na koni, které nepatří doadrenalinovýchsportůa v rekreační podobě nejsou ani z pohledu pojišťovny řazeny do vyšších rizik.Jedinými adrenalinovými sporty kromě auto-motosdělovanými v průzkumu byly horolezectví (7 procent), paragliding (4 procenta) a vodní sporty na divoké vodě (4 procenta).

Lidé, kteří mají u Pojišťovny České spořitelny sjednané FLEXI životní pojištění, si mohou v rámci něj bezplatně aktivovat pojištění rekreačních adrenalinových sportů až na třicet dní v roce. „Od začátku roku evidujeme téměř 4 500 aktivací. Nejvíce aktivací pravidelně zaznamenáváme o prázdninách.O letošních to bylo skoro 1 400,“uvádí Petr Procházka.

Rizikové povolání má jen 10 procent Čechů. Téměř každý pátý z nich je řidič z povolání. Šestina z rizikových zaměstnání spočívá v práci s chemií, nebezpečným materiálem a s vysokou teplotou. Další zmiňované rizikové práce jsou zdravotnické a dělnické profese, policisté, hasiči, práce se stroji nebo s ostrými nástroji, s elektřinou a práce ve výškách.

Témata:  lidé

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy