Chcete předčasně vypovědět pojistnou smlouvu? Musíte si ohlídat tyto věci!

Pokud nejste spokojeni se svým pojištěním nebo jste se rozhodli pro výhodnější nabídku, určitě vás zajímá, jak nejsnadněji vypovědět současný závazek. Poskytovatele pojištění můžete změnit zpravidla jednou ročně, ale jen za určitých podmínek. Podívejte se, kdy a jaké kroky podniknout, abyste ušetřili a změna se vám vyplatila.

Ilustrační fotografie
reklama

Pokud dobře neznáte smluvní podmínky svého pojištění, možná budete překvapeni, že rozvázat smlouvu s pojišťovnou není úplně snadné. Lze ji vypovědět jen v určitém období a za podmínek vyplývajících ze smlouvy či zákona o pojistných smlouvách. „Nejvhodnější chvílí je konec pojistného období čili tzv. výročí smlouvy, jehož datum najde každý ve své smlouvě. V případě, že se rozhodne pro předčasné ukončení, musí být pojišťovně písemná výpověď doručena nejpozději šest týdnů před tímto termínem,“ uvádí Pavel Kuhn, ředitel nové online služby DOK, která zdarma hlídá pojistné smlouvy a klienty mimo jiné upozorňuje právě na jejich blížící se výročí.

Výpověď smlouvy ve „zkušební lhůtě“ nebo při zdražování

Při nákupu zboží má klient právo využít zákonnou lhůtu 2 týdny pro odstoupení od smlouvy. V případě pojištění máte navíc ještě dalších 6 týdnů, novou smlouvu lze tedy vypovědět do 2 měsíců od jejího uzavření. Pakliže se pro ukončení v této lhůtě rozhodnete, počítejte s tím, že pojišťovně vzniká nárok na odpovídající část pojistného.

Také zdražení pojistného, o němž pojišťovna musí vždy písemně informovat alespoň dva měsíce před začátkem platnosti, je příležitostí k vypovězení smlouvy. „Zdražení může činit pár desítek či stovek korun ročně, které pojištěnec zprvu téměř nepocítí. Pojišťovny však mění své tarify pravidelně, takže po pár letech může rozdíl v ceně představovat i několik tisíc, což už může být pro klienta nevýhodné. Jednoznačně se proto vyplatí sledovat aktuální nabídku na trhu,“ říká Pavel Kuhn.

Důvodem může být i nespokojenost s vypořádáním pojistné události. Ta může panovat jak na straně klienta, tak i pojišťovny, která může vypovědět smlouvu klientovi s vysokou četností pojistných událostí. Jistá specifika existují také u jednotlivých typů pojištění. Například u povinného ručení lze smlouvu zrušit kromě výše zmíněných situacích také při prodeji či krádeži vozu.

Případy, kdy lze vypovědět pojistnou smlouvu:

  • Nejpozději 14 dní v případě uzavření smlouvy na dálku
  • Nejpozději 1 měsíc od oznámení o změně výše pojistného
  • Nejpozději 2 měsíce od uzavření nové smlouvy
  • Nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy
  • V případě nespokojenosti s řešením pojistné události, a to nejpozději 3 měsíce od nahlášení pojistné události

Češi chtějí změnu, často jim však brání smluvní podmínky

Jak potvrdil nedávný průzkum agentury STEM/MARK právě hlídání výročí smluv, znalost smluvních podmínek nebo správně nastavená výše pojistného patří k tomu, co Češi často zanedbávají. Až čtvrtina z nich dokonce přiznává nepořádek ve svých pojistných smlouvách. „Z našeho průzkumu vyplynulo, že se lidé o své pojištění nestarají, nebaví je to. Často vůbec nevědí o existenci výročí smluv ani dalších možnostech, jak závazek vypovědět. Naše služba DOK (mujdok.cz) proto vše od evidence a analýzy pojistek, přes hlídání a upozornění na důležité milníky smluv až po stálé porovnávání s aktuálními nabídkami napříč trhem provede za ně,“ dodává Pavel Kuhn.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky