Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi v srpnu překvapivě utráceli více. Co je láká zpět do obchodů?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Maloobchodní tržby v Česku rostly v srpnu meziročně o 5,3 procenta, tedy znatelně více, než předpokládaly expertní odhady. Ty měly v konsensu za to, že to bude jen o 4,3 procenta. 

Češi se k vyšší spotřebě osmělují díky přetrvávající nízké inflaci oscilující kolem cílované úrovně dvou procent, rovněž díky s tím souvisejícímu pokračujícímu snižování úrokových sazeb v podání České národní banky a v neposlední řadě díky příznivým cenám pohonných hmot.

Za pohonné hmoty utratili Češi letos v srpnu meziročně o zhruba devět procent více. Citelně narostly také jejich výdaje za nepotravinářské zboží, o více než sedm procent. Například navýšili své výdaje za kosmetiku, léky, ale také elektroniku nebo oblečení. Znatelně tedy navyšují výdaje za zboží zbytné povahy, což je důkazem lepšícího se spotřebitelského sentimentu.

Za potraviny samotné sice výdaje meziročně také stouply, ale jen o necelá dvě procenta.

Díky očekávanému dalšímu poklesu úrokových sazeb, přetrvávající nízké inflaci a nízké nezaměstnanosti bude oživování spotřeby obyvatelstva pokračovat i v dalších měsících. Za celý letošní rok tak maloobchodní tržby přidají 4,5 procenta, v příštím roce pak další zhruba čtyři procenta. Oživení spotřeby by ani při pokračující redukci úrokových sazeb v ekonomice nemělo vést k výraznějšímu růstu inflačních tlaků.

Témata:  nákupy inflace komentář

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

Důchodci pozor, změna důchodů od dubna. Co bude jinak?

Výplaty důchodů se od dubna 2025 posouvají. Česká správa sociálního zabezpečení nově vyplácí penze dříve – místo obvyklé druhé poloviny měsíce přicházejí peníze seniorům už v jeho první části.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.