Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA varují Raiffeisenbank, že mohou přijít o přístup k dolarovému systému kvůli přítomnosti v Rusku

Raiffeisenbank, ilustrační fotografie
Raiffeisenbank, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) byla varována americkým ministerstvem financí, že její přístup do amerického finančního systému by mohl být omezen kvůli pokračující přítomnosti na ruském trhu, uvedla agentura Reuters.

Bankovní skupina se sídlem ve Vídni je největší zbývající západní bankou v Rusku od doby, kdy západní společnosti hromadně opustily ruský trh po zahájení rozsáhlé invaze na Ukrajinu.

Uprostřed rostoucího tlaku na omezení svých aktivit v Rusku na začátku května generální ředitel RBI Johann Strobl uvedl, že banka plánuje zahájit odchod ze země v létě 2024, aby vyhověla evropským regulátorům.

Náměstek ministra financí Wally Adeyemo poslal RBI 6. května dopis, ve kterém vyjádřil „znepokojení nad přítomností RBI v Rusku a také z dohody v hodnotě 1,5 miliardy dolarů se sankcionovaným ruským magnátem, který banka mezitím zrušila,“ jak uvedla agentura Reuters s odkazem na osobu, která měla viděl tuto korespondenci.

Agentura Reuters se odvolává na zprávy, že Raiffeisenbank měla zájem o koupi podílu 1,5 miliardy eur (1,6 miliardy dolarů) ve stavební společnosti Strabag, která je napojena na ruského oligarchu Olega Děripasku.

Mluvčí Raiffeisen uvedl, že RBI od obchodu odstoupila a žádné takové transakce neuzavřela.

Mluvčí také dodal, že RBI „výrazně omezila“ aktivity v Rusku a přijala rozsáhlá opatření ke zmírnění rizik plynoucích ze sankcí.

"RBI bude pokračovat v práci na dekonsolidaci své ruské dceřiné společnosti," řekl mluvčí agentuře Reuters.

Evropský parlament také vyzval rakouské představitele, aby přinutili Raiffeisenbank ukončit svou činnost v Rusku v souladu se sankcemi EU poté, co se objevily zprávy, že RBI plánuje pokračovat a rozšířit své operace v Rusku.

Aktivity RBI „přispívají k ruské ekonomice a rozpočtu a poskytují finanční zdroje pro pokračující vojenskou agresi proti Ukrajině,“ píše se v dopise.

Témata:  Raiffeisenbank Rusko USA Americký dolar USD

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy