Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská Raiffeisen bank ukončí platby v amerických dolarech

Ruská divize Raiffeisen bank
Ruská divize Raiffeisen bank
Foto: Artem Geodakyan / TASS

Ruská divize rakouské Raiffeisen Bank přestane od 10. června zpracovávat odchozí platby v amerických dolarech. Banka to oznámila ve středu s odvoláním na „změněné požadavky korespondenčních bank“.

„Tato změna se týká všech klientů bank... Všechny platby v dolarech správně dokončené a odeslané do 7. června do 16:00 budou provedeny s ohledem na dříve stanovená omezení," uvedla banka ve svém prohlášení.

Banka uvedla, že na příchozí platby v amerických dolarech nebudou žádná omezení a dodala, že od 1. června „bude 50% sleva na provizi banky za provádění odchozích plateb od jednotlivých klientů v amerických dolarech jiným bankám“.

Raiffeisen již dříve oznámil plány na postupný odchod z Ruska po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v únoru 2022, ale dosud neuvolnil své operace a aktivisté jej obviňují z toho, že svůj záměr opustit trh pouze namlouvá.

Začátkem tohoto měsíce americké ministerstvo financí podle Reuters údajně varovalo Raiffeisen, že by mohla ztratit přístup k americkému finančnímu systému kvůli pokračujícím operacím v Rusku.

Raiffeisen bank International (RBI) zaznamenala mezi lety 2021 a 2023 své ruské zisky více než trojnásobné na 1,8 miliardy eur (1,95 miliardy dolarů), což je číslo, které v tomto období představovalo polovinu celkového zisku banky.

Rakouská banka, která byla před invazí největší zahraniční bankou působící v zemi, strávila roky budováním svých ruských operací. Specializovala se na služby evropským společnostem, jejich zahraničním pracovníkům a dalším špičkovým mezinárodním klientům, ale v letech před invazí Kremlu na Ukrajinu začala agresivně budovat své portfolio ruských domácích obchodních klientů.

Témata:  Raiffeisenbank Rusko Americký dolar USD

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 16:13

Británie následuje USA se sankcemi. Mají zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině

Spojené království ve čtvrtek oznámilo desítky nových sankcí, jejichž cílem je zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině, včetně sankcí zaměřených na hlavní moskevskou burzu. A to den poté, co Washington oznámil podobná opatření.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy