USA

Ilustrační fotografie

Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Ekonomika

Svět umělé inteligence (AI) a robotiky zažívá explozivní růst a dvě největší ekonomické velmoci, Čína a Spojené státy, soupeří o vedoucí pozici v těchto přelomových technologiích. Zatímco USA bylo dlouho považováno za pionýra a lídra v oboru, Čína v posledních letech učinila pozoruhodný pokrok a v některých oblastech již dokonce předstihla svého rivala. Tento závod nabírá na obrátkách a jeho výsledek může významně ovlivnit budoucnost lidstva.

Kaspersky Lab

USA zakázaly ruský antivirový software Kaspersky

Aktuality

Administrativa prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek zakázala ruské firmě Kaspersky, která se zabývá kybernetickou bezpečností, poskytovat své oblíbené antivirové produkty ve Spojených státech kvůli obavám o národní bezpečnost, uvedlo americké ministerstvo obchodu.

Dr Pepper, ilustrační fotografie

Dr Pepper předběhl Pepsi a stal se druhou nejprodávanější limonádou v USA

Aktuality

Coca-Cola je dlouhodobě nejprodávanější limonádou v Americe, ale její rival Pepsi nyní utrpěl hořkou porážku. Dr Pepper se nově vyhoupl na druhé místo v prodejích v USA. Tato limonáda, která dříve oslovovala jen malou skupinu věrných fanoušků, nyní dobývá trh a stává se globálním hitem.

Bydlení v domě v USA.

Američané v depresi. Podle nich je nejhorší čas na koupi domu

Bydlení

Američané zůstávají v dlouhodobě pesimističtí ohledně výhledu stavu trhu s bydlením. Pouhých 21 % uvedlo, že podle průzkumu americké nadnárodní analytické a poradenské společnosti Gallup zveřejněném ve čtvrtek je vhodná doba na koupi domu. To je svázáno s loňským rokem o nejhorším výsledkem v historii Gallup. Naprostá většina Američanů – 76 % tvrdí, že je špatný čas na koupi domu. To je těsně pod rekordem 78 % zjištěným před rokem.

Google, ilustrační fotografie

Google je nelegální monopolní vyhledávač. Soud v USA předkládá důkazy

Aktuality

Právníci ministerstva spravedlnosti argumentují, že prvenství Googlu jako internetového vyhledávače je výsledkem nelegálního monopolu, který je podporován více než 20 miliardami dolarů, které technologický gigant každý rok utratí za vyloučení konkurence. Probíhá soudní spor u antimonopolního úřadu USA.

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Ekonomika

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

USD

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Finance

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

USA

Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu. Tedy až na „šéfku eura“ Lagardeovou

Aktuality Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu, tedy až na šéfku Evropské centrální banky Lagardeovou. Ta minulý týden – i s přihlédnutím k její vysoce apolitické pozici dosti neprofesionálně a hlavně neprozíravě – pronesla, že „Trump jednoznačně představuje hrozbu“. Včera Trump drtivě zvítězil v republikánském hlasování v Iowě.

EUR

Koruna k euru ztrácí, k dolaru získala od října 5 procent

Finance Komentář

Komentář Tomáše Volfa: Koruna od začátku prosince ztratila k euru téměř třicet haléřů. Dnes otevírá na hranici 24,50 korun za jedno euro. V horizontu dvou měsíců se drží poměrně stabilní. Na druhé straně vůči dolaru si od začátku října připsala velmi slušných 1,2 koruny. Začátkem října se pohybovala v blízkosti 23,50 USDCZK, ale dnes jsme na 22,33 USDCZK.

USD

Pohonné hmoty v Česku dále zdražují a zdražovat budou. Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel a je nejdražší za celý letošní rok

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Včera se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z dnes zveřejněných údajů CCS. Jedná se o nejvyšší cenu nafty od začátku loňského prosince. Za poslední týden nafta zdražila o 21 haléřů na litr. Benzín nyní vyjde na průměrně na 40,58 koruny. Za poslední týden tedy podražil o deset haléřů na litr a je nejdražší od konce loňského listopadu.

USD

Jak se Argentina naučila milovat dolar a jak by mohla přijít o peso

Ekonomika

Pokud by pravicový politik Javier Milei, který v nedělních primárkách v Argentině dostal největší počet hlasů ze všech uchazečů o prezidentský mandát, zopakoval svůj úspěch i v říjnových volbách, mohla by zaniknout argentinská měna, kterou by nahradil americký dolar, uvádí server BBC News. Milei totiž ve svém programu slibuje plnou dolarizaci argentinské ekonomiky a zrušení argentinské centrální banky.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy