Podle Swiss Life Hypoindexu (SLH) zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Očekávání, že by na konci letošního roku mohly klesnout na přibližně čtyři procenta, se zdá být nereálné. Průměrná sazba hypoték za poslední čtyři měsíce klesla pouze o 0,19 procentního bodu, což naznačuje, že výraznější pokles o 1,38 procentního bodu v následujících měsících je nepravděpodobný. Úrokové sazby kolem pěti procent se tedy na konci roku zdají být nevyhnutelné.
Hypoteční analytik Jiří Sýkora pro web MoneyMAG.cz upozorňuje, že s koncem letošního roku se naplňuje pesimistická předpověď o úrokových sazbách hypoték, které se budou pravděpodobně pohybovat nad čtyřmi procenty. „A bohužel je čím dál pravděpodobnější, že se budeme spíše blížit k hodnotě pěti procent,“ říká Sýkora. Na druhou stranu vidí v této situaci i určité pozitivum: „Vyšší sazby hypoték mohou mít pozitivní vliv na vývoj cen nemovitostí. Pokud by sazby klesaly rychleji, zvýšil by se zájem o nové hypotéky a tím i cena nemovitostí. Takto lze očekávat spíše stagnaci cen nemovitostí na českém trhu nebo jen velmi pozvolný růst.“
Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů k 5. září 2024 podle SLH byla 5,38 % p. a., což je mírný pokles oproti 5,42 % p. a. v srpnu. Za poslední rok a půl klesla sazba o přesně jedno procento, zatímco Česká národní banka snížila svou klíčovou sazbu o 2,5 procentního bodu. „I nadále pokračuje velmi pozvolný pokles hypotečních sazeb. Hypoindex tak v září dosáhl hodnoty 5,38 % p. a. Nicméně lze očekávat, že po prázdninách některé banky sáhnou k akčním pobídkám, které mohou zahrnovat sníženou základní sazbu. Je tak možné, že během dalších dní dojde k poklesu sazeb, který ovšem může být pouze dočasný,“ uvedl Jiří Sýkora.
Čtěte také
„U jedné z bank na hypotečním trhu můžeme sledovat poměrně agresivní úrokovou politiku. Je otázkou, zda na to budou reagovat i jiné banky. Konkurenční boj je tak další důvod, který by mohl hnát úrokové sazby níže. Očekávám nicméně, že sazby budou klesat prozatím pomalu,“ uvedl pro redakci ve své zprávě Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select. „Z makroekonomického hlediska záleží na dalším vývoji inflace a ekonomiky, a to nejen v České republice, ale i v EU, která českou ekonomiku nejvíce ovlivňuje. Podle toho bude totiž činit další kroky i ČNB.“
Kadeřábek dále poznamenal, že ačkoliv úrokové sazby ČNB klesají, novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která definuje účelně vynaložené náklady při předčasném splacení hypoték, ovlivnila rychlost poklesu sazeb. „Ze strany zákonodárců nebyl vyslyšen požadavek bank na vyšší sankce. Z toho důvodu jsou všechny sazby navýšené o přirážku, která má bankám zajistit polštář kompenzující právě ony účelně vynaložené náklady. Bohužel se tak děje u všech klientů, tedy i u těch, kteří nikdy k předčasnému doplacení úvěru nepřikročí. A proto sazby hypoték neklesají tak rychle, jak by mohly,“ dodal Jiří Sýkora.
Měsíční splátka se začíná blížit ke 21 tisícům korun
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,38 % p. a. byla v září 21 248 korun. Od začátku letošního roku klesla o 1341 Kč.