Česká národní banka (ČNB)

Česká národní banka

ČNB snižuje úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Další redukce ale bude pomalejší

Finance

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,25 procenta. Taková redukce se široce čekala, takže krok ČNB výrazněji nezahýbe kursem koruny, byť devizoví obchodníci budou bedlivě naslouchat zdůvodnění a dalšímu výhledu, s nimiž na dnešní tiskové konferenci přijde guvernér centrální banky Aleš Michl. 

Česká národní banka

Bankovní rada ponechala úrokové sazby opět beze změny

Finance

Komentář Radomíra Jáče: Tentokrát ale nelze konstatovat, že šlo o rozhodnutí, jež by bylo plně v souladu s očekáváním finančního trhu. Očekávání tržních analytiků byla téměř rovnoměrně rozdělena mezi scénářem stability sazeb a jejich mírného snížení, nepatrně nicméně převažovalo očekávání, že ČNB úroky sníží o čtvrt procentního bodu.

Česká národní banka (ČNB)

Finance

ČNB: Dluhy českých domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu korun, meziměsíčně stouply o 5,2 miliardy korun. Zadlužení firem vzrostlo o 22,1 miliardy na 1,32 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 104 miliard korun a u firem o 58 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Česká národní banka (ČNB)

Bankovní rada ČNB vnímá riziko předčasného snížení úrokových sazeb

Ekonomika

Pro vývoj inflace je větším rizikem předčasně snížit úrokové sazby než ponechat zpřísněnou měnovou politiku delší dobu. Shodla se na tom bankovní rada České národní banky (ČNB) při jednání o nastavení sazeb v minulém týdnu. Kvůli proinflačním rizikům odmítla základní scénář své prognózy, který počítal s poklesem sazeb ve třetím čtvrtletí. Alternativní scénáře prognózy, které rada upřednostnila, předpokládají zachování sazeb poblíž současné úrovně sedmi procent do konce roku. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který dnes ČNB zveřejnila.

Česká národní banka

ČNB: České banky i pojišťovny jsou dost odolné vůči zhoršení ekonomiky

Pojištění

České banky i pojišťovny jsou dostatečně kapitálově vybavené, aby odolaly i zhoršeným ekonomickým podmínkám. Ukázaly to výsledky dohledových zátěžových testů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Tento druh testů provádí ČNB pravidelně ve spolupráci s vybranými bankami a pojišťovnami, které pokrývají přes 90 procent českého trhu.

Česká národní banka (ČNB)

Devizové rezervy ČNB v červenci meziročně klesly o 16,4 miliardy eur

Finance

evizové rezervy České národní banky (ČNB) v červenci meziročně klesly o 16,4 miliardy eur na téměř 130 miliard eur. Ve srovnání s červnem se snížily o 0,4 miliardy eur. Meziročně byly devizové rezervy nižší také v korunách a v dolarech, naopak v meziměsíčním srovnání se v těchto měnách zvýšily. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes ČNB zveřejnila na svých internetových stránkách.

Česká národní banka (ČNB)

Finance

ČNB: Počet útoků na on-line bankovnictví i jejich důmyslnost se zvyšuje

Počet útoků v on-line bankovnictví v posledních letech několikanásobně narostl a stejně tak se zvyšuje i důmyslnost podvodů. Kriminalita páchaná v kyberprostoru za loňský rok představovala přes deset procent registrované kriminality v ČR. Cílovou skupinou útoků byla veřejnost včetně zranitelných skupin spotřebitelů. Útočníci používají hlavně podvodné telefonáty, takzvaný vishing, nebo podvržené odkazy v chatovacích aplikacích, textových zprávách nebo e-mailech, takzvaný phishing.

Ilustrační fotografie

Uvolňuje se jedno z pravidel pro žádosti o hypotéku

Půjčky a spoření

Ode dneška banky nemusí uplatňovat u žadatelů o hypotéku limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). O uvolnění pravidel rozhodla počátkem června Česká národní banka (ČNB), platnost nabývají dnes. Odborník, kterého ČTK oslovila, ale upozornil na to, že i když je parametr DSTI formálně pryč, je třeba sledovat, jak moc budou jednotlivé banky slevovat ze svých interních požadavků na žadatele o hypotéku.

Česká národní banka (ČNB)

ČNB ponechala sazby podle očekávání, pokles přijde koncem roku

Ekonomika

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním finančního trhu, důvodem byly zprávy z ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Zvýšení sazeb již nečekají, naopak koncem roku by mohl přijít jejich pokles. Bankovní rada ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Sazba se naposledy měnila před rokem.

Česká národní banka (ČNB)

ČNB vydává pamětní stříbrnou pětisetkorunu s motivem vozu Tatra 603

Finance

Česká národní banka (ČNB) dnes vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun s motivem osobního automobilu Tatra 603. V prodeji bude 30.000 kusů mince vyrobené podle návrhu Petry Brodské. ČNB o tom informovala na svých internetových stránkách. Prodejní cena bude vyšší než nominální, zohledňuje mimo jiné cenu stříbra nebo náklady na výrobu mince.

Česká národní banka (ČNB)

Obchodníci s nesplácenými úvěry zřejmě budou muset získávat povolení od ČNB

Ekonomika

Obchodníci s nesplácenými úvěry budou zřejmě muset nově získat k tomuto podnikání licenci od České národní banky (ČNB). Předpokládá to návrh zákona o trhu s nevýkonnými úvěry, který ve středu projedná vláda. Zákon vychází z evropské směrnice, podle důvodové zprávy by proto měl nabýt účinnosti do konce roku, aby se Česko nevystavovalo hrozbě pokuty za nepřevedení evropské normy do tuzemského práva.

Ilustrační fotografie

Česká národní banka zmírní pravidla pro poskytování hypoték

Půjčky a spoření

Česká národní banka (ČNB) dnes rozhodla o zmírnění pravidel pro poskytování hypoték. Od července už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Ostatní pravidla pro hypotéky ponechala bankovní rada ČNB v platnosti. Na tiskové konferenci to řekla členka bankovní rady Karina Kubelková. Zdůraznila, že uvolnění jednoho z pravidel je možné pouze díky nyní platným vysokým úrokovým sazbám.

Česká národní banka (ČNB)

ČNB poprvé udělila ocenění za přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti

Aktuality

Guvernér ČNB Aleš Michl předal historicky první ocenění za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Jeho držitelkou se stala Jana Doležalová, učitelka matematiky a biologie ze základní školy ve Vimperku. Cenu z rukou guvernéra převzala 20. května 2023 při příležitosti oslav jednoho roku od otevření Návštěvnického centra ČNB. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.

Česká národní banka (ČNB)

Z ČNB odchází expertka na analýzy měnové politiky Dana Hájková

Ekonomika

Ředitelka odboru měnové politiky a fiskálních analýz České národní banky (ČNB) Dana Hájková odchází z centrální banky. Rezignaci podle informací deníku Hospodářské noviny (HN) podala na konci minulého týdne, v bance zůstává do konce dubna. Podle mluvčí banky Petry Krmelové rezignovala Hájková z rodinných důvodů, podle zdrojů HN souvisí rezignace s napětím, které panuje mezi novým vedením a experty, kteří pro bankovní radu vytvářejí odborné podklady.

Česká národní banka (ČNB)

Finance

ČNB uložila České spořitelně pokutu 2,75 milionu korun

Česká národní banka v polovině ledna potrestala Českou spořitelnu pokutou 2,75 milionu korun za pochybení v telefonních hovorech s nabídkou investičních služeb a v poskytování služeb pro fondy. Spořitelna sankci respektuje, nedostatky odstranila, uvedl její mluvčí. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Lidé stojí ve frontách na speciální tisícikorunu před pobočkami ČNB

Lidé i dnes stáli ve frontách na speciální tisícikorunu před pobočkami ČNB

Finance

Stovky lidí i dnes čekají ve frontách před pobočkami České národní banky (ČNB), aby si pořídili speciální tisícikorunu vydanou k 30. výročí rozdělení československé měny. Fronta stojí mimo jiné v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem nebo v Brně. Na místě to zjistili zpravodajové ČTK. Už při středečním zahájení prodej provázel velký zájem lidí a většina poboček během dne z kapacitních důvodů uzavřela fronty.

Česká národní banka

Tisíce lidí od rána čekají před ČNB, chtějí získat pamětní tisícikorunu

Finance

Tisíce lidí dnes od časného rána přes mrazivé počasí čekají ve frontě před pražskou pobočkou České národní banky (ČNB), aby získali speciální tisícikorunu s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny. Speciální bankovku uvádí dnes ČNB do oběhu, lze ji zakoupit za 1000 korun na pokladnách centrální banky v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem. Hradci Králové, Brně a Ostravě. Každý zájemce může koupit nanejvýš pět bankovek. ČNB jich vydala 200.000 kusů.

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.