Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světové ceny potravin loni vzrostly o 14 procent a byly rekordní

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světové ceny potravin loni vzrostly na rekord. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se v průměru zvýšil o 14,3 procenta na 143,7 bodu. To je nejvíce od roku 1990, kdy se index začal sledovat. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Organizace upozornila, že vzrostly ceny ve všech kategoriích, na rekordu jsou tedy i ceny pšenice a kukuřice. Rekordní hodnotu zaznamenal v průměru za loňský rok index cen rostlinných olejů a na nejvyšší hodnotu od roku 1990 vzrostly také indexy cen mléčných výrobků a cen masa.

Index za celý rok vzrostl, přestože v prosinci se už devátý měsíc za sebou snížil. Dál se tak vzdálil měsíčnímu rekordu z března, kdy se po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu index dostal na rekordních 159,7 bodu.

Prosincový pokles indexu způsobily hlavně nižší ceny rostlinných olejů, obilovin a masa. Mírně se však zvýšily ceny cukru a mléčných výrobků.

FAO loni varovala, že náklady na dovoz potravin v roce 2022 způsobí, že nejchudší země budou muset snížit objemy dodávek.

Témata:  potraviny zdražování obilí

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:19

Jak získat hypotéku po insolvenci: Tipy, které vám zvýší šanci na schválení

Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Ztráta práce, nemoc nebo nečekané výdaje. Pokud se dostanete do potíží, řešením může být insolvenční řízení. Ale co když i po něm toužíte po hypotéce? Nezoufejte! Máme pro vás tipy, jak zvýšit šanci na schválení úvěru i po insolvenci. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Češi spoří, ale neinvestují. Brzdí tím růst ekonomiky

Český statistický úřad dnes potvrdil, že tuzemská ekonomika loni přidala jedno procento, když v posledním čtvrtletí stoupla meziročně o 1,8 procenta. Stěžejním tahounem ekonomiky byla spotřeba domácností, která však mohla být ještě znatelně výraznější – a růst celé české ekonomiky jakbysmet. Jenže Češi stále spoří až přespříliš.