Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pro Čechy je teplo pětkrát dražší než pro Němce

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V České republice je k centrálnímu zásobování teplem (CZT) připojeno přes 1,5 milionu domácností. Vytápění na dálku by mělo být, dle expertů na energetiku, výhodné, přesto se lidé stále více od CZT odpojují. Stejný systém zásobování teplem mají i v sousedním Německu. S jedním podstatným rozdílem – za 1 GJ tepla zaplatí Němci v průměru o 150 Kč méně a míra odpojování od centrálního zásobování teplem je výrazně nižší.

Kvůli absenci přísnější regulace a jejího efektivního vynucování, totiž teplárny hledají příležitosti, jak cenu tepla upravit ke svému prospěchu. Ve srovnání s našimi sousedy si, dle dostupných dat, za teplo výrazně připlatíme. „Hlavními důvody odpojování z CZT jsou nejen příliš vysoké ceny tepla, ale mnohdy také nespokojenost s dodavatelem a jeho službami,“ řekl Jan Eisenreich ze Sdružení českých, moravských a slezských SVJ (ČMSSVJ) a dodává: „Vytápění pomocí Centrálního zásobování teplem by mělo být pro koncové zákazníky výhodnější, tak jak tomu je například v Německu“.

Češi připojeni na CZT utratí ročně v průměru 12 500 Kč za vytápění. V současné době dosahuje průměrná cena za 1 GJ 606,9 Kč. To odpovídá spotřebě ve výši zhruba 20 GJ za rok. Při průměrném hrubém příjmu v Česku, který činí 34 105 Kč, tak musí Češi na náklady spojené s vytápěním vynaložit 3 % z hrubé roční mzdy. Oproti tomu v Německu, kde cena za 1 GJ vychází na 455 Kč a průměrný hrubý měsíční příjem činí kolem 123 000 Kč, musí Němci připojeni na CZT vynaložit přibližně 0,6 % hrubé roční mzdy. Pro Němce je tedy teplo 5krát levnější než pro Čecha. I bez ohledu na příjmy v porovnávaných zemích je cena tepla v Německu o čtvrtinu nižší než v Česku.

„Cena tepla by měla být určována především trhem – jak tomu je například v Německu. Pokud je i přesto potřeba regulace, tak musí být správně nastavená. Zároveň je ale nutné přecházet z uhlí na plyn, aby se zamezilo strmému nárůstu ceny způsobenému povolenkami,“ vysvětlil Jan Ondřich, odborník na oblast energetiky. Rozdíly v úrovni zisků a nákladů mezi teplárnami v Česku a Německu dokazují, že cena regulovaná trhem zásadně ovlivňuje zisky tepláren.

Zisky českých tepláren činí v průměru 32 %, což je dvojnásobek toho, co vydělají teplárny u německých sousedů. Přičemž vstupní náklady, tj. spotřeba materiálu a energie, jsou totožné. Zatímto ale německé teplárny dlouhodobě investují do modernizace a rozvoje, české teplárny ve srovnání s nimi zaostávají. Právě zastaralé technologie mají přitom vliv na růst výrobních nákladů a současně negativní dopad na životní prostředí.

Řada odběratelů proto raději upřednostní lokální vytápění, tedy pořízení vlastního kotle, mnohdy bez ohledu na dodatečné náklady s tím spojené. Spotřebitelé totiž snadno podlehnou marketingovému tlaku dodavatelů kotlů a příslibu nemalé, až 50% úspory a upřednostní odpojení od centrální sítě a pořízení vlastního kotle. Instalaci topného zařízení ale provází řada komplikací, od vyřízení stavebního povolení, přes nemalé náklady na kotel, včetně jeho pravidelného servisu a revizí.

Témata:  energetika uhlí zemní plyn Česko Německo teplárny

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy