Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatelská nálada v Německu je na bodu mrazu. V lednu se nečekaně zhoršila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podnikatelská nálada v Německu se začátkem letošního roku překvapivě zhoršila, a to kvůli nárůstu pesimismu ohledně vyhlídek. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil institut Ifo. Index podnikatelské nálady v lednu klesl na 95,9 bodu z prosincových 96,3 bodu. Analytici přitom v průzkumu agentury Reuters předpovídali jeho nárůst na 97 bodů.

"Německá ekonomika začíná rok v opatrné náladě," uvedl prezident Ifo Clemens Fuest. "Zpracovatelský sektor vykazuje známky oživení," dodal nicméně. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Ekonom Ifo Klaus Wohlrabe předpověděl, že růst německého hospodářství v letošním prvním čtvrtletí díky postupnému zotavování průmyslového sektoru z krize pravděpodobně zrychlí na 0,2 procenta z předpokládaných 0,1 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Upozornil také, že nový koronavirus, který se šíří z Číny, zatím na německou ekonomiku neměl žádný vliv.

Spolkový statistický úřad v polovině ledna ve své předběžné zprávě uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa loni vzrostl o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo za šest let. Předloni růst činil 1,5 procenta.

V letošním roce spolková vláda podle poslední prognózy počítá se zrychlením hospodářského růstu na jedno procento, mimo jiné díky vyššímu počtu pracovních dnů. Aktualizovaný hospodářský výhled by vláda měla představit ve středu. Podle listu Handelsblatt zlepší odhad letošního růstu na 1,1 či 1,2 procenta.

Témata:  Německo ekonomika podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 9:38

Bloomberg: Češi opět nakupují ruský plyn, podrývají evropskou energetickou nezávislost

Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy