Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko už příští rok sníží schodek veřejných financí na úroveň maastrichtského limitu pro přijetí eura, prognózuje Evropská komise

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Lukáše Kovandy: Česká republika podle Evropské komise už příští rok znatelně pokročí ve stabilizaci svých veřejných financí. Vyplývá to z dnes zveřejněné prognózy Bruselu. Podle ní Česko již v příštím roce stlačí schodek veřejných financí na úroveň rovných tří procent hrubého domácího produktu, a to z letošních předpokládaných 3,6 procenta HDP. Na uzdě, totiž citelně pod průměrem EU tak udrží celkové zadlužení v poměru k HDP a rovněž úrokové platby související s dluhem, které by měly letos i v roce 2024 rovněž zůstat výrazně pod úrovní průměru EU i eurozóny.

Prognóza Komise tedy vyznívá příznivě pro českou vládu. Pokud se totiž vyplní, budou moci strany vládní koalice už před řádnými sněmovními volbami roku 2025 deklarovat splnění svého klíčového slibu. Tím je právě snížení schodku veřejných financí na či ideálně pod úroveň tří procent HDP do roku 2025. V roce 2025 lze přitom předpokládat pokles právě pod úroveň tří procent HDP, ačkoli pro přespříští rok zatím Evropská komise svoji prognózu nepředstavila.

Pokud se prognóza Bruselu naplní, Česko v příštím roce stáhne úroveň schodku veřejných financí na tříprocentní úroveň či pod ní poprvé od roku 2019, tedy od posledního roku před propuknutím pandemie covidu-19, jejíž důsledky vedly tuzemské vlády k historicky bezpříkladnému navýšení objemu zadlužování. 

Fialova vláda se konsolidačním balíčkem, představeným minulý týden, snaží nárůst objemu zadlužování alespoň základním způsobem stabilizovat. Podle prognózy Bruselu se jí to nakonec podaří, ovšem i kvůli výraznému růstu nominálního hrubého domácího produktu. Tento ukazatel citelně zvyšuje mimořádná inflace v Česku, nejvyšší za několik posledních desetiletí.

Právě i díky inflaci, a takzvanému „inflačnímu zdanění“ obyvatelstva, se Česku podaří už letos podle Komise snížit poměr veřejného zadlužení k HDP, a to z loňských 44,1 procenta na letošních 42,9 procenta a na 43,1 procenta v příštím roce. Úroveň veřejného zadlužení tak zůstane hluboce pod úrovní průměru EU, která má letos činit 83,4 a v příštím roce 82,6 procenta HDP.

Citelně pod úrovní průměru EU (a shodně eurozóny), který odpovídá 1,8 procenta HDP, zůstane v letech 2023 a 2024 také objem úrokových výdajů českého státu souvisejících s dluhem. Ty v obou zmíněných letech zůstanou i přes nárůst zadlužení a současně přes růst úrokových sazeb na úrovni 1,3 procenta HDP.

Témata:  státní rozpočet vláda EUR Petr Fiala (ODS) poslanecká sněmovna

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jozef Síkela

Vláda navrhne eurokomisařem za Česko Jozefa Síkelu

Vláda Petra Fialy nabídne staronové předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové jako eurokomisaře za Českou republiku současného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. O jeho nominaci rozhodla na poslední schůzi před vládními prázdninami ve středu 24. července 2024. Začátku schůze byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.