Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci doporučují zaměstnávat padesátníky

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity, kteří zkoumali postavení starších lidí na trhu práce, vzkazují firmám: nabízejte práci lidem starším padesáti let, v budoucnu bude tato věková skupina v Česku tou nejpočetnější. V pátečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Práci má nyní podle statistik přibližně 60 procent lidí starších padesáti let. Podle odborníků z Ústavu pedagogických věd brání starším lidem v získání nového zaměstnání především předsudky zaměstnavatelů. "Ti se obvykle ptají, kde mají pro straší lidí brát místa a kolik je to bude stát. Tak ale otázka vůbec nestojí. Měli by se spíše zeptat, jak se staršími lidmi nastavit spolupráci tak, aby z ní měly prospěch obě strany," upozorňuje Petr Novotný, který se na mezinárodním projektu podílel. Se zaměstnáváním starších lidí mají bohaté zkušenosti například ve Finsku. Zatímco v česku mnozí nezaměstnaní řeší svoji situaci odchodem do předčasného důchodu, Finsko se naopak snaží lidi v práci udržet a motivuje je finančními výhodami. "Ten, kdo odejde do důchodu v 68 letech, má o více než pětinu vyšší plat než ten, kdo jde do důchodu o pět let dříve," vyčíslila výhody setrvání v pracovním poměru vedoucí výzkumu Milada Rabušicová. Podle Novotného mohou starší lidé v zaměstnání využívat zkušeností, které mladí nemají. Výsledky pozorování rovněž vyvracejí mýtus, že starší lidé se obtížněji učí nové věci.

Témata:  zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.