Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Účtenkovka: Bez kontroly to nejde, ale...

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Již za týden bude spuštěna účtenková loterie (Účtenkovka), jejímž hlavním smyslem je zvýšení efektu elektronické evidence tržeb. Zákazníci by měli být motivováni výhrou a vyžadovat účtenku. Finanční správa bude mít následně možnost doměřit daně někomu, jehož účtenka se objevila v loterii a přitom chybí v příjmech pokladny.

Nebude to však tak přímočaré. Finanční úřad s příslušným podnikatelem zahájí důkazní řízení a bude si muset udělat i jasnější představu o případném rozsahu podvodu. Doměřit  daň z příjmů z jediné účtenky by totiž nebylo příliš efektivní, ale pokuta za nedodržení pravidel EET by mohla dosáhnout až 500 000 korun. Informuje Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel společnosti KODAP.Bez kontroly to opravdu nejde a pokud víme, finanční úřady sice personálně posílily kvůli kontrole EET. Nejde však o zaměstnance, kteří mají kontrolovat účetnictví a daňová přiznání. Vydávají jen správní pokuty za nedodržení pravidel EET. Zároveň platí, že nyní finanční úřady těžko hledají nějaké personální rezervy pro kontrolní činnost. Mimořádně je zahlcují zejména výstupy z kontrolních hlášení. V poslední době, především u právnických osob, neevidujeme namátkové běžné kontroly, kterých už bylo málo i před kontrolním hlášením.

Můžeme se jen dohadovat, kam se bude ubírat metodika daňové správy. Logicky ale očekáváme, že v první fázi budou prověřovány jen ty největší rozdíly mezi evidencí EET a přiznanými příjmy. Často to ale bude stejně hledání jehly v kupce sena, protože EET v mnoha případech nemůže z podstaty principu svého fungování ani přibližně odpovídat přiznaným příjmům. Časem se tedy nejspíš EET stane jen signální informací, která vyvolá daňovou kontrolu jen v kombinaci s jinými poznatky správce daně.A ještě k samotné výhře. Ta při vynaložených 5,4 milionu korun na 21025 výher průměrně odpovídá 257 korunám. Ostatně, výher ve výši 100 korun bude 20 tisíc, tedy 95 procent z celkového počtu. Za pozornost stojí také relativně nízký počet výher v poměru k miliardě registrovaných účtenek za prvních pět měsíců fungování EET.

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) ekonomika účtenková loterie

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.