Sněmovna bude schvalovat úplné zrušení EET

Přínosy zachování elektronické evidence tržeb (EET) alespoň na bázi dobrovolnosti, jak to navrhuje opoziční hnutí ANO, nejsou podle koaličních poslanců předem zřejmé. Znamenalo by to ale naopak náklady pro stát, řekl na tiskové konferenci předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN). Opoziční SPD souhlasí se zrušením povinné EET, zachování dobrovolné evidence tržeb ale podpoří, uvedl místopředseda hnutí Radim Fiala.

Ilustrační fotografie
reklama

Sněmovna dnes bude schvalovat sporný vládní návrh na úplné zrušení EET ke konci letošního roku. Proti zániku evidence tržeb vystupuje ANO. Požaduje též zamítnutí předlohy, které ale na mimořádné schůzi svolané z podnětu koaličních poslanců s největší pravděpodobností neprosadí. Rozpočtový výbor přijal i k návrhu na zachování dobrovolné EET nesouhlasné stanovisko. Pozastavená, a tedy dobrovolná, je evidence tržeb od covidové epidemie.

Bernard uvedl, že měl snahu jednat s jednotlivými odbornými svazy a dopátrat se toho, co by dobrovolnost přinesla. K faktickému účelu ale nedošli, řekl. Existují podle něj pouze předpoklady. Státní pokladnu by to ale podle něj stálo 120 milionů ročně. "To se nám zdá příliš draho na to, abychom experiment spouštěli bez toho, abychom měli povědomí o tom, co by to ve skutečnosti přineslo," řekl.

EET podle něj ztrácí na významu také tím, že posilují bezhotovostní platby. "Experti říkají, že trend je velice rostoucí a v roce 2025 se dá očekávat, že pouze 25 procent plateb by bylo v hotovosti," dodal Bernard.

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že povinná EET je nadbytečná a hnutí ji od počátku nepodporovalo. Naopak bylo pro zavedení paušální daně. Návrh na zachování dobrovolné evidence ale SPD podle místopředsedy Fialy podpoří. Znamená to sice výdaje pro stát, ten by ale měl vykonávat servis a službu pro občany a firmy, míní.

Stát podle místopředsedy rozpočtového výboru Vojtěcha Munzara (ODS) skrze EET ke každému aktivnímu podnikateli a živnostníkovi přistupoval s preventivní nedůvěrou. "Rušíme systém, který vytvářel nepřátelské prostředí pro podnikání, a to všemi kontrolami, lhůtami a pokutami, které EET provázely," poznamenal.

Elektronická evidence tržeb začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna od loňského května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300.000 podnikatelů. Pokud by zákon o evidenci tržeb nebyl zrušen, od ledna by byla EET znovu spuštěna v povinném režimu a v plném rozsahu.

Zástupci ANO trvají na tom, že jeden ze stěžejních projektů předsedy hnutí Andreje Babiše ještě jako ministra financí narovnal podnikatelské prostředí a vynesl státu víc peněz.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky