Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko jako levná montovna s nízkými mzdami?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pokračující snižování míry nezaměstnanosti je pro hospodářství dobrá zpráva. Bohužel se ale ukazuje, že hospodářství neroste takovým tempem, jaké by odpovídalo zvyšující se míře zaměstnanosti.

To znamená, že zaměstnanost roste v oborech s nízkou přidanou hodnotou a jen se upevňuje pozice Česka jako levné montovny s nízkými mzdami, říká Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Nezaměstnanost snížily hlavně méně placené, nekvalifikované profese. Neměli bychom zůstat pouhou montovnou pro zahraničí. Další oblastí, ve které bychom se měli zlepšit, je nízká produktivita práce, jež v minulém roce klesla. Za jednu hodinu jsme vyrobili méně zboží a služeb než v předchozím roce. Zaměstnanci v roce 2016 odpracovali o 2,5 % více hodin, ale ekonomika zrychlila jen o 2,3 %.

„S příchodem sezónních prací se počítá s mírným poklesem nezaměstnanosti i v dalších měsících. Půjde ale především o práci v oborech s nižší kvalifikací,“ říká Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Neutrální komentář:„Trh práce se již delší dobu potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. To do jisté míry brzdí výkonnost firem a v konečném důsledku ekonomickou výkonnost České republiky,“ uvádí Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Témata:  práce platy / mzdy lidé ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.