Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko jako levná montovna s nízkými mzdami?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pokračující snižování míry nezaměstnanosti je pro hospodářství dobrá zpráva. Bohužel se ale ukazuje, že hospodářství neroste takovým tempem, jaké by odpovídalo zvyšující se míře zaměstnanosti.

To znamená, že zaměstnanost roste v oborech s nízkou přidanou hodnotou a jen se upevňuje pozice Česka jako levné montovny s nízkými mzdami, říká Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Nezaměstnanost snížily hlavně méně placené, nekvalifikované profese. Neměli bychom zůstat pouhou montovnou pro zahraničí. Další oblastí, ve které bychom se měli zlepšit, je nízká produktivita práce, jež v minulém roce klesla. Za jednu hodinu jsme vyrobili méně zboží a služeb než v předchozím roce. Zaměstnanci v roce 2016 odpracovali o 2,5 % více hodin, ale ekonomika zrychlila jen o 2,3 %.

„S příchodem sezónních prací se počítá s mírným poklesem nezaměstnanosti i v dalších měsících. Půjde ale především o práci v oborech s nižší kvalifikací,“ říká Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Neutrální komentář:„Trh práce se již delší dobu potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. To do jisté míry brzdí výkonnost firem a v konečném důsledku ekonomickou výkonnost České republiky,“ uvádí Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Témata:  práce platy / mzdy lidé ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy