Česko jako levná montovna s nízkými mzdami?

Pokračující snižování míry nezaměstnanosti je pro hospodářství dobrá zpráva. Bohužel se ale ukazuje, že hospodářství neroste takovým tempem, jaké by odpovídalo zvyšující se míře zaměstnanosti.

Diskuse: 5

Ilustrační fotografie
reklama

To znamená, že zaměstnanost roste v oborech s nízkou přidanou hodnotou a jen se upevňuje pozice Česka jako levné montovny s nízkými mzdami, říká Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Nezaměstnanost snížily hlavně méně placené, nekvalifikované profese. Neměli bychom zůstat pouhou montovnou pro zahraničí. Další oblastí, ve které bychom se měli zlepšit, je nízká produktivita práce, jež v minulém roce klesla. Za jednu hodinu jsme vyrobili méně zboží a služeb než v předchozím roce. Zaměstnanci v roce 2016 odpracovali o 2,5 % více hodin, ale ekonomika zrychlila jen o 2,3 %.

„S příchodem sezónních prací se počítá s mírným poklesem nezaměstnanosti i v dalších měsících. Půjde ale především o práci v oborech s nižší kvalifikací,“ říká Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Neutrální komentář:
„Trh práce se již delší dobu potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. To do jisté míry brzdí výkonnost firem a v konečném důsledku ekonomickou výkonnost České republiky,“ uvádí Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Diskuze: Česko jako levná montovna s nízkými mzdami?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 5, poslední 02.06.2017 07:47 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 5 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky