Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Těšíte se na léto? Zloději také, budou mít žně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Next

Už se těšíte na léto a dlouho očekávanou dovolenou? Nejste sami. Právě během letních měsíců totiž dochází k největšímu počtu vloupání. Důvodů je několik: lidé během léta nechávají své příbytky bez dozoru, více cestují a také častěji nechávají otevřená okna a vchodové či balkónové dveře. Vyplatí se proto ještě před létem zkontrolovat základní zabezpečení vašich domovů. Budete-li dodržovat několik jednoduchých pravidel, můžete riziko, že se lupiči objeví u vás doma, podstatně eliminovat.

Policejní statistiky: V létě případů vloupání přibývá  

Ačkoliv se u nás kriminalita, díky zlepšení hospodářské situace a snížení nezaměstnanosti, lepšímu zabezpečení i práci policie, stále mírně snižuje, jen za první čtvrtletí letošního roku došlo už ke 2124 případům vloupání do bytů, rodinných domů nebo víkendových chat. Odborníci odhadují, že i letos dojde k nárůstu případů během letních měsíců. Podle statistik Policie ČR patří zejména letní prázdniny každoročně mezi období, kdy přibývá případů vloupání do bytů a rodinných domů. S policejními statistikami korespondují i data Slavia pojišťovny. „Největší počet škod způsobených vloupáním nám klienti hlásí během letních měsíců, v mnoha případech po návratu z dovolené. Průměrná výše škody se pohybuje kolem 55 000 Kč. Uvedená částka zahrnuje ukradené vybavení domácnosti a také zničená okna, dveře, zámky a další zabezpečení, které zloději museli překonat, aby pronikli do domu či bytu,“ doplňuje Jan Vlček. 

Kde se zlodějům daří a kde se naopak můžete cítit nejbezpečněji

Podle statistiky Policie ČR je za první čtvrtletí letošního roku nejvíce případů vloupání do rodinných domů, bytů nebo chat evidováno ve Středočeském kraji. Policisté zde za první tři měsíce letošního roku zaznamenali 433 vloupání. Na pozoru by však měli být také Pražané, protože naše hlavní město je s 390 případy v těsném závěsu za Středočeským krajem. Následuje kraj Moravskoslezský (222 vloupání), Jihomoravský (201 vloupání) a Ústecký (174 vloupání). Naopak, nejklidnější mohou být na svých dovolených obyvatelé Karlovarského kraje, kde Policie ČR během prvních tří letošních měsíců zaznamenala jen 23 vloupání do bytů, rodinných domů či chat.      

Kudy chodí na návštěvu nezvaní hosté

Do domů se pachatelé trestné činnosti nejčastěji dostávají přes balkón, okna nebo vstupní dveře. V případě bytů by se měli mít na pozoru zejména nájemníci nižších pater a dále majitelé podkrovních bytů, do kterých se zloději často spouštějí ze střechy. Právě v letních měsících zlodějům podstatně nahrává fakt, že lidé nechávají otevřená okna i balkonové dveře. Pachatelé často vnikají do domů v nočních hodinách a nerozpakují se vykrást dům či byt i se spícími nájemníky. Evidovány jsou také případy, kdy je domácnost vykradena ve chvíli, kdy majitelé tráví čas na zahradě. Proto je velice důležité věnovat pozornost dostatečnému zabezpečení vaší domácnosti. To hraje důležitou roli i při případném jednání s pojišťovnou. „Při uplatňování škody způsobené vloupáním je důležité u pojišťovny prokázat, že byl majetek zabezpečen a pachatelé museli překonat adekvátní překážku. Proto, pokud zjistíte, že byl váš dům vyloupen, zavolejte policii a do jejího příjezdu s ničím nemanipulujte. Policejní protokol pak uschovejte, budete ho potřebovat pro následné jednání s pojišťovnou,“ radí Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.           

Pojištění je jistější než sázka na dopadení pachatelů

Právě v případě vloupání je objasněnost oproti ostatním trestním činům poměrně nízká. Proto je spíše nepravděpodobné, že byste se s vašimi ukradenými cennostmi ještě někdy shledali. Jedinou ochranou při řádění zlodějů tak zůstává pojištění domácnosti, které současně ochrání také před škodami způsobenými řáděním přírodních živlů. „Vždy si ověřte, zda vámi sjednaný rozsah pojištění domácnosti zahrnuje také rizika odcizení – krádeže či loupeže, případně vandalismu. Odpovídající pojistku, která spolehlivě ochrání váš majetek, pořídíte za pár tisíc korun ročně, což za klidný spánek určitě stojí,“ doplňuje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.      

Opatření, která mohou pomoci ochránit váš majetek před dovolenou: 

Nechlubte se na sociálních sítích

Nechlubte se svým majetkem. Informaci, že odjíždíte na prázdniny, nezveřejňujte a poučte i své děti. Je zarážející, jak důvěrné informace někteří lidé sdělují např. v rámci sociálních sítí, když se chtějí podělit o radost ze zakoupeného zájezdu nebo když zveřejňují fotky z právě probíhající dovolené. 

Spolehlivý soused

Klíče od bytu či domu nechte u blízké osoby a pověřte ji, aby pravidelně vybírala poštovní schránku a kontrolovala byt. 

Dobré zabezpečení a cennosti mimo dosah

Pokud máte doma cennosti, vyplatí se odvézt je na dobu dovolené do bezpečí. Nepodceňujte také optimální zabezpečení. Snadné vniknutí do domu nabízejí např. francouzská okna nebo nedostatečně zabezpečené dveře. Stále platí, že čím více překážek musí zloději překonat, tím spíše si návštěvu vaší domácnosti rozmyslí. 

Pojištění

Zjistěte, zda vaše pojistka domácnosti kryje také škody způsobené vloupáním. Většinou je možné tato rizika připojistit v rámci pojištění domácnosti. Cena se pohybuje v řádech několika tisíc Kč a odvíjí se od způsobu zabezpečení vaší domácnosti a výše pojištěného majetku.   

Policie ČR radí, jak postupovat, pokud po svém návratu z dovolené zjistíte, že se váš byt či dům stal  terčem zlodějů:

Do bytu či domu nevstupujte a ihned volejte na č. 158. Před příjezdem policistů v bytě s ničím nemanipulujte a rozhodně neuklízejte! Po provedení ohledání místa činu a následném úklidu vše zkontrolujte a připravte si soupis odcizených věcí, které následně nahlásíte při sepisování protokolu na policejním oddělení. Pokud to půjde, dohledejte u odcizených věcí jejich identifikační údaje a výrobní čísla. U specifických předmětů (šperků, obrazů, starožitností),  je dobré přidat fotografie či náčrtky, které mohou policistům pomoci při pátrání.

Jan Vlček ze Slavia pojišťovny radí, jak u pojišťovny uplatnit škodu způsobenou vloupáním:

Pojišťovnu informujte o vloupání a způsobené škodě co nejdříve. Konkrétní asistenční služba pojišťovny vám poradí, jak postupovat a jaké doklady připravit. Určitě budete potřebovat seznam odcizených či zničených věcí (totožný se seznamem, který jste uvedli Policii ČR) a přidejte i všechny dostupné doklady k odcizeným věcem – doklady o koupi, fotky, záruční listy atd. Pojišťovně bude třeba předložit také kopii protokolu od Policie ČR. O vyřízení škody vás bude informovat likvidátor pojišťovny.

Témata:  bydlení krádeže

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy