Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát na daních přichází o čtvrt bilionu korun, finanční policie by tomu mohla zabránit

Stát na daních přichází o čtvrt bilionu korun, finanční policie by tomu mohla zabránit

Foto: Lukáš Henzl, MoneyMAG.cz

Ministr financí Andrej Babiš chce znovu zavést finanční policii, která by mohla pomoci v boji proti daňovým únikům. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu s tím souhlasí. Vliv daňových úniků na rozpočet je obrovský, říká Miroslav Kala.

„Bavíme se o tom, že za roky 2010 až 2012 narostly daňové nedoplatky téměř o jednu třetinu z nějakých 106 miliard na 134,5 miliardy korun. Vedle toho ale evidujeme odepsané pohledávky pro nedobytnost a ty činí 125 miliard korun. Takže celkem se bavíme o čtvrt bilionu korun, které nebyly vybrány," vypočítával pro Impuls Kala.

Stát by podle NKÚ mohl efektivněji vybírat DPH, kdyby spolu lépe komunikovaly finanční úřady a celní správa. „Od poloviny roku 2013 byl spuštěn takzvaný pilotní projekt, který by měl zajistit zrychlení toho zahájení vymáhání," potvrdil Kala s tím, že účinnost systému bude možné ověřit až za nějakou dobu.

Ministr financí Andrej Babiš navrhuje znovu zavést finanční policii, která by mohla pomoci v boji proti daňovým únikům. „Podle mého názoru a podle kontrolního závěru je skutečně třeba vynaložit veškeré prostředky, které stát má, na to, aby jednak vybral ty daně od těch, kteří zaplatit nechtějí," souhlasí s ministrem prezident NKÚ.

V současné době totiž na jednoho pracovníka vymáhacího oddělení připadá průměrně 600 případů, na některých finančních úřadech je to i trojnásobek. „Každý si umí udělat představu, že několik set nebo tisíc případů není možné efektivně spravovat jedním člověkem," brání úředníky Kala.

Témata:  daně Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.