daně

Daně, ilustrační fotografie

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

Daně a mzdy

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona je včleněno i velké množství nových pravidel. Přinášíme stručný přehled nejvýznamnějších změn.

Ilustrační fotografie

Jak vysoké jsou daňové sankce, když podáte pozdě daňové přiznání?

Daně a mzdy

Žádné daňové starosti nemají OSVČ, které dobrovolně vstoupily do daňového paušálního režimu a po celý rok 2023 platily stejnou měsíční daňovou platbu. Ostatní OSVČ však musí v zákonném termínu odevzdat daňové přiznání a přehledy za rok 2023. Nesplnění této základní daňové povinnosti je sankciováno. Jak vysoké mohou být pokuty? Jak je to s penále? 

Ilustrační fotografie

Při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání hrozí sankce. Víte jaké?

Finance

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro svátky tedy 29. března a 1. dubna.

Ilustrační fotografie

Daňové novinky pro rok 2024

Daně a mzdy

Při platbě daní sáhnou v příštím roce všichni daňoví poplatníci hlouběji do kapsy, zaměstnanci budou nově platit nemocenské pojištění, zvyšuje se povinné pojistné pro OSVČ, ruší se některé daňové slevy nebo se zvyšuje daň z nemovitých věcí. Podívejme se na hlavní daňové novinky.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Blíží se termín druhé splátky daně z nemovitých věcí

30. listopad je nejzazším termínem pro úhradu druhé splátky daně z nemovitých věcí. Tento termín se týká všech poplatníků, u nichž je daň z nemovitých věcí na rok 2023 vyšší než 5 000 Kč a současně nebyla celá daň zaplacena najednou do 31. května 2023.

ekonomika

Vláda by měla daň z mimořádných zisků už ukončit, prospěje to pražské burze i celé české ekonomice

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Konsolidace veřejných financí dosud neodpovídá tomu, co vládní strany slibovaly před volbami či ještě loni. Když ještě připočteme, že slibovaly konsolidaci bez zvyšování daní, je to na pováženou hned dvakrát. Protože i přesto, že vláda v rozporu se sliby zvyšuje hned celou řadu daní, konsolidace nadále zaostává za tím, co slibovala. To je prostě suché konstatování faktů.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Daně a mzdy

Michálek: Pro další změny sazeb DPH nebyly všechny koaliční strany

Pro další změny sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) ve vládním konsolidačním balíčku, například na kojeneckou a minerální vodu či menstruační pomůcky, nebyly všechny koaliční strany. Na dotaz ČTK to uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. O možnosti změn se diskutovalo, neměly však dostatečnou podporu.

Daně, ilustrační fotografie

Lidé a firmy letos odevzdali 2,95 milionu daňových přiznání, meziročně více

Daně a mzdy

Lidé a firmy letos odevzdali 2,95 milionu přiznání k dani z příjmu. Proti loňsku se počet podaných daňových přiznání zvýšil zhruba o 120.000. Z celkového počtu podaných přiznání jich bylo 2,4 milionu od fyzických osob a zhruba 554.000 od firem. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo Generální finanční ředitelství.

Ilustrační fotografie

Jak na zdanění příjmů z letních brigád?

Daně a mzdy

Spolu s letními měsíci se nejen pro studenty otevírá možnost zajímavého přivýdělku formou brigád. Nejčastěji jsou uzavírány jako dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Tato forma zaměstnání je výhodná především z pohledu odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Jaké jsou možnosti?

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Spotřební daň z nafty by se mohla zvýšit na původní úroveň od srpna, řekl Kupka

Daně a mzdy

Spotřební daň z nafty by se podle ministra Martina Kupky (ODS) mohla na původní úroveň zvýšit od srpna, dříve to nelze stihnout. Navrácení daně má přinést 800 milionů korun měsíčně. Kupka to dnes řekl v České televizi (ČT). Vláda rozhodla o návratu spotřební daně z nafty na původní hodnotu 9,95 koruny za litr na začátku května, počítala, že se tak stane od poloviny roku. Projednávání ve Sněmovně se ale tento týden nestihlo kvůli obstrukcím opozice. V současnosti je daň nižší o 1,50 koruny na litr, úleva měla původně platit do konce roku.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Aktuality

Schillerová navrhla odklad zvýšení daně z nafty až na konec roku

Současná snížená sazba spotřební daně z nafty by měla vydržet až do konce letošního roku, jak také předpokládá platný zákon. Navrhla to předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová jako pozměňovací návrh k vládní novele, která chce sazbu daně zvýšit co nejdříve, a to už od letních měsíců.

Daně, ilustrační fotografie

Dnes je den daňové svobody, o čtyři dny dřív než loni

Daně a mzdy

Dnes podle výpočtu Liberálního institutu nastává den daňové svobody. Dosud v letošním roce teoreticky veškeré příjmy lidí připadaly státu, ode dneška půjdou na konto občanů. Češi na stát pracovali 163 dnů, o čtyři dny kratší dobu než loni. Ve srovnání se zeměmi Organizace pro hospodářkou spolupráci a rozvoj (OECD) je v Česku den daňové svobody později, průměr organizace byl 6. června.

Ilustrační fotografie

Den daňové svobody bude letos v Česku 17. června, dřív než loni

Daně a mzdy

Češi letos budou pracovat na odvody daní 168 dní, den daňové svobody tak připadne na 17. června. Bude o dva dny dřív než v loňském roce, vyplývá z analýzy poradenské společnosti Deloitte, kterou má ČTK k dispozici. V evropském srovnání je Česko zhruba uprostřed, na úrovni Španělska.

Ilustrační fotografie

V zákoně o daních z příjmů chce vláda hlavně rušit výjimky

Důchody a sociální podpora

V rámci konsolidačního balíčku, který má ušetřit peníze ve státním rozpočtu, chce ministerstvo financí (MF) měnit také zákon o daních z příjmů. Chce v něm především rušit výjimky. Přinášíme přehled změn zákona obsažených ve vládním materiálu.

Daně, ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Odborům v úsporném balíčku vlády vadí růst daní a rušení daňových slev

Růst daně z nemovitosti, změny DPH či rušení slev na daních kritizují odboráři v připomínkách k vládnímu úspornému balíčku. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes v připomínkách k vládnímu návrhu zákona o konsolidaci veřejných financí uvedla, že návrh odmítá jako celek a požaduje jeho přepracování. Vláda podle odborů konsolidační balíček málo projednávala s lidmi mimo vládní koalici a nedala odborům a dalším institucím dost času na vypracování připomínek.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Sněmovna schválila mimořádné odpuštění úroků při úhradě daňových nedoplatků

Daně a mzdy

Lidé zřejmě dostanou šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním, pokud splatí původní dlužnou částku. Mimořádnou úlevu předpokládá vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna hlasy 154 ze 165 přítomných členů. Proti nebyl nikdo. Předloha umožní také odpuštění drobných daňových nedoplatků, nyní ji dostanou k posouzení senátoři. Poslanci dnes schválili i obdobný návrh pro dluhy na sociálních odvodech.

Ilustrační fotografie

Den daňové svobody bude letos 13. června, o čtyři dny dříve než loni

Daně a mzdy

Den daňové svobody v ČR připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 13. června, loni to bylo 17. června. Češi tak budou letos na stát pracovat 163 dní, tedy o čtyři dny méně než loni. Informoval o tom dnes Liberální institut, který od roku 2000 den daňové svobody počítá. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy