Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brambory skokově zdražily, za měsíc jejich cena poskočila o více než tři čtvrtiny

Brambory skokově zdražily, za měsíc jejich cena poskočila o více než tři čtvrtiny

Foto: Pixmac

Zboží zdražilo v červnu oproti květnu o 0,4 procenta, růst ovlivnilo hlavně zvýšení cen potravin a nealkoholických nápojů. Výrazně vyskočila cena brambor, meziměsíční zdražení o 85,8 procenta má na vině hlavně přechod na trhu z pozdních na rané brambory.

Oproti minulému roku bylo zboží a služby dražší o 1,6 procenta, tvrdí ve svém šetření Český statistický úřad (ČSÚ). Kromě brambor v červnu zdražila i drůbež (o 1,9 procenta), mléko (o 3,4 procenta), jogurty (2,8 procenta), máslo, o skoro třicetinu narostla cena čokolády a čokoládových výrobků. Skokový nárůst ceny brambor je vyšší než v loňském roce. "V loňském červnu nové brambory zdražily meziměsíčně pouze o 58,1 procenta," připomněl analytik Jiří Šimek ze společnosti CitFin. Cena brambor oproti loňskému roku vyskočila o 91,8 procenta.

Sezónní ceny dovolených s komplexními službami se zvýšily o 4,6 procenta.

Naopak zlevnila plodová zelenina (o 16,8 procenta), vajíčka (o 5,6 procenta) nebo chleba. "Pro další měsíce předpokládáme inflaci okolo současných úrovní a v závěru roku její mírné zrychlení. Nejistotu přináší situace na trhu s ropou a samozřejmě letošní úroda, o které bližší informace teprve přijdou," uzavírá analytik Petr Dufek z ČSOB.

 

Témata:  potraviny zdražování

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.