Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velké zdražování nabírá otáčky!

Velké zdražování nabírá otáčky!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V srpnu zrychlil růst spotřebitelských cen proti stejnému období loňského roku o 0,2 procentního bodu na 3,3 procenta, zdražily především pohonné hmoty (+6,5 procenta). Naopak ve srovnání s červencem inflace o 0,1 procenta klesla, informoval v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

"Spotřebitelské ceny klesly v srpnu proti červenci o 0,1 procenta. Tento vývoj ovlivnilo snížení cen především v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, odívání a obuv, pošty a telekomunikace, které bylo částečně eliminováno zvýšením cen v oddíle doprava," uvedl ředitel Odboru statistik cen ČSÚ Jiří Mrázek s tím, že meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 3,3 procenta z 3,1 procenta v červenci.Meziměsíční snížení spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ovlivnilo zejména snížení cen zeleniny o devět procent. Ceny ovoce se snížily o 3,1 procenta vlivem poklesu cen peckovin a bobulovin. Ceny běžného pečiva, rýže a vajec byly nižší o 2,2 až 2,6 procenta. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů o 0,4 procenta a obuvi o 2,5 procenta. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 0,8 procenta a ceny telefonických a telefaxových služeb o 0,7 procenta.Opačný vliv na celkovou hladinu spotřebitelských cen mělo zvýšení cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly v srpnu meziměsíčně o 3,3 procenta, což představuje největší meziměsíční cenový růst pohonných hmot od prosince 2010. Z potravin se zvýšily především ceny mouky, jogurtů, rostlinných tuků a čaje.Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 procenta a ceny služeb se nezměnily."Inflace zůstává výrazně nad cílem České národní banky, stále se dá ospravedlnit vyššími daněmi. Proto ČNB může udržovat svoji hlavní úrokovou sazbu na minimu, zvláště když je výkon ekonomiky proti původnímu očekávání výrazně horší," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle jeho odhadu následující měsíce příliš velkou změnu do cen nepřinesou a inflace se pod hranici tří procent dostane až v závěru roku, kdy se ovšem znovu vrátí na stůl diskuse o dalším navýšení DPH.Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 3,3 procenta, což je o 0,2procentního bodu více než v červenci. Zrychlení cenového růstu způsobily zejména ceny v oddíle doprava v důsledku zvýšení cen pohonných hmot o 6,5 procenta z 3,1 procenta v červenci.Největší vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen v srpnu měly i nadále ceny v oddíle bydlení, voda, energie, paliva a ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Z potravin vzrostly ceny masa, vajec, jogurtů, ovoce, zeleniny a nealkoholických nápojů.

Témata:  zdražování ČSÚ

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.