Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nečekané zdražování potravin: Zemědělci hlásí nejvyšší růst cen za dva roky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Růst cen v zemědělství letos v květnu vykázal úroveň 15,7 procenta v meziročním srovnání. Vykázal tak stejnou hodnotu jako revidovaný dubnový údaj, jenž představuje nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Do Česka se tedy letos na jaře trvaleji vrátil dvouciferný růst zemědělských cen, po více než dvou letech. 

Ještě letos v březnu rostly ceny zemědělců jen o 8,2 procenta. Jedná se o ceny, za něž zemědělci prodávají svoji produkci k dalšímu zpracování nebo již do obchodní sítě. Proto růst těchto cen zpravidla předznamenává vzestup cen potravin – jak zpracovaných, tak nezpracovaných – v obchodech. 

V květnu se již v zemědělských cenách projevila slintavka a kulhavka, jež se objevila na Slovensku a v Maďarsku. Čeští producenti kvůli ní omezovali či zastavovali svůj dovoz skotu nejen z těchto zemí, zatímco jejich polští konkurenti se s nimi přetahovali o český skot, což obojí šponovalo cenu v ČR. Meziročně tak skot v květnu oproti dubnu ještě zrychlil tempo svého zdražování, když na ceně přidal 27,1 procenta, což vede k růstu cen hovězího masa. Meziměsíčně pak skot zdražil ovšem jen o 1,5 procenta, méně než v dubnu, což svědčí o uklidňování situace spojené s šířením slintavky a kulhavky.

Nadále přitom ovšem v květnu pokračoval výrazný růst cen vajec, meziměsíčně o 6,1 procenta, meziročně o 43,6 procenta. V případě vajec se projevuje omezení nabídky dané nutností v řadě evropských zemí vybíjet chovy nosnic, a to kvůli šíření ptačí chřipky. V Česku se tak přidává nutnost investovat to přívětivějšího způsobu jejich chovu, než je ten klecový.

Po loňském zlevnění o 2,9 procenta letos zatím potraviny zdražují, od ledna do května meziročně o 4,8 procenta. Za celý rok zdraží o zhruba šest procent, právě i kvůli rostoucím cenám zemědělských výrobců.

Témata:  zemědělství ceny potravin zdražování

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

29. května 2025 12:20

28. května 2025 12:18

Senioři táhnou ekonomiku, zatímco mladí zůstávají ve školách

Český trh práce se tiše, ale zásadně přepisuje. Zatímco ještě v 90. letech bylo běžné, že lidé končili kariéru krátce po šedesátce a dvacetiletí už měli první zaměstnání, dnes se tyto role obracejí. Mladí zůstávají déle ve vzdělávacím systému, pracovní zkušenosti odkládají. Naopak senioři v důchodovém věku často zůstávají ekonomicky aktivní – ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Nečekané zdražování potravin: Zemědělci hlásí nejvyšší růst cen za dva roky

Růst cen v zemědělství letos v květnu vykázal úroveň 15,7 procenta v meziročním srovnání. Vykázal tak stejnou hodnotu jako revidovaný dubnový údaj, jenž představuje nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Do Česka se tedy letos na jaře trvaleji vrátil dvouciferný růst zemědělských cen, po více než dvou letech.