Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro nepotřebujeme! Je zbytečné, tvrdí v knize exbankéř

Euro nepotřebujeme! Je zbytečné, tvrdí v knize exbankéř

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Nová kniha bývalého německého bankéře Thila Sarrazina s názvem "Německo euro nepotřebuje" se necelých čtrnáct dní po svém vydání stala v Německu bestsellerem. Informuje o tom v pondělí agentura AFP.

Knihy se prodalo již 350 tisíc výtisků. Podle žebříčku magazínu Der Spiegel, který se opírá o údaje z více než 450 německých knihkupectví, se tak stala bestsellerem mezi literaturou nonfikce.Bývalý člen představenstva německé centrální banky v knize vykresluje Německo jako zajatce eurozóny 13 let poté, co byla tato měna zavedena. S kritikou eura bankéř přichází v době, kdy každý druhý Němec považuje euro pro svoji zemi za nevýhodné.Sarrazin tvrdí, že oživení eura, které prochází největší krizí od svého zavedení, je možné, avšak vysoce nepravděpodobné. Rovněž vystupuje proti eurobondům či sdružování dluhů členských zemí eurozóny.Právě eurobondy podporuje společně s Francouzi i velká část německé opozice. Sarrazin ji obviňuje z "velmi německého způsobu uvažování". "Jistě si usmíříme celou Evropu za holocaust i druhou světovou válku, když vložíme do jejích rukou všechny naše zájmy a také peníze," napsal.Sarrazin v knize rovněž kritizuje německou kancléřku Angelu Merkelovou za její opakované tvrzení, že "pokud padne euro, padne celá Evropa". Sarrazin argumentuje tím, že Evropa již prokázala, že je schopná žít mírumilovně 60 let bez jednotné měny.Podle Sarrazina eurozóna Německo vydírá za jeho nacistickou minulost.

Témata:  EUR

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:25

Valorizace důchodů 2025: První prognózy naznačují očekávané navýšení

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.