Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Najít práci je letos snazší. Přibývají nabídky

Najít práci je letos snazší. Přibývají nabídky

Foto: Jana Maxová / EuroZprávy.cz / MoneyMAG.cz

Současná poptávka firem i výhled na další vývoj značí, že letní měsíce mohou být nejlepším obdobím pro uplatnění na trhu práce, a to nejen pro čerstvé absolventy. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných statistik pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz provozovaných společností LMC.

Snižující se míře nezaměstnanosti v uplynulém období odpovídá situace na pracovních portálech Jobs.cz a Prace.cz. "Zatímco ještě před třemi měsíci činil celkový počet reakcí uchazečů na vystavené pozice téměř 550 tisíc, v květnu a červnu se pohyboval kolem 450 tisíc. Potvrzuje se tedy, že jisté části účastníků trhu práce se už podařilo najít odpovídající zaměstnání. Vliv zde ovšem hraje také fakt, že část uchazečů, zejména čerstvých absolventů, odkládá hledání až na dobu po prázdninách," okomentoval současný stav Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz. Oživení pracovního trhu pokračuje už několik měsíců, počet nabídek hlavních pracovních úvazků na portálu Jobs.cz v červnu meziročně vzrostl o 26 procent na 13 404. Ještě výraznější je oživení nabídky pozic vhodných pro absolventy, kde v meziročním srovnání stoupl počet míst o 48 procent na 2697. "Firmy napříč trhem oživily náborové aktivity, nejpodstatněji se přitom v pozitivním směru změnila situace absolventů. V krizi byli na trhu práce jednou z nejvíce postižených skupin, nyní je po nich naopak zvýšená poptávka. Výhodu a předpoklad pro získání lepšího místa mají zejména ti absolventi, kteří se o práci ucházejí už nyní, tedy ihned po absolvování školy," dodal Mysliveček. Podle Myslivečka budou mít pohotoví absolventi náskok oproti mase mladých lidí, kteří se rozhodli užít si poslední prázdniny a práci začít hledat až na začátku podzimu. "Po prázdninách se zvýší počet absolventů poptávajících práci několikanásobně a nelze očekávat, že by stejně prudce vzrostla také nabídka volných míst. Shánění zaměstnání tak na začátku podzimu mohou mít složitější všichni uchazeči na trhu práce," upozornil Mysliveček. Na začátku července se na vrcholu zájmu lidí o jednotlivé obory stále drží Administrativa. Až 15 procent uchazečů registrovaných na Jobs.cz a Prace.cz poptává pozice v této oblasti trhu práce. Na druhém místě v preferencích uchazečů je stabilně oblast prodeje a obchodu. Z hlediska poptávky firem se stabilně na prvním místě se 14,6 procenta podílu vystavených pozic drží prodej a obchod. Zajímavý je především posun na druhém místě žebříčku: administrativu už předběhl obor strojírenství, který registroval meziměsíční nárůst podílu vystavených pozic o 0,4 procentního bodu.

Témata:  práce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.