Nejenom mladí tápou a hledají své „ideální“ profesní uplatnění. Nespokojenost v práci pociťují téměř dvě pětiny Čechů a 16 procent dokonce zvažuje změnu. Na trhu práce působí různí kariéroví odborníci, kteří lidem pomáhají vyznat se v možnostech pracovního trhu i v sobě samých. S jejich přispěním lidé snáz pochopí směr, kterým se vydat, aby nová práce skutečně stála za to.
„Dnes už je běžné, že během pracovního života neměníme jen zaměstnavatele, ale měníme i celou profesi. Z horníka na datového analytika, z právničky na programátorku, z inženýra na restaurátora nábytku. To jsou konkrétní příklady z reálné praxe, kterých bude čím dál víc přibývat. O těchto změnách na trhu práce mluví všechny současné statistiky, na národní i globální úrovni,“ míní kariérní poradkyně projektu Samsung Tvoje šance Petra Drahoňovská. Ta už v druhém ročníku projektu pomáhá 12 znevýhodněným dětem z Česka a Slovenska najít svůj směr a naplnit své profesní vize. A to především díky praxi a neformálnímu vzdělávání typu workshopy, školení, on-line kurzy, networking a další.
„Střední škola je dobrý odrazový můstek, ale není to nic, co definitivně určí naši profesní kariéru a s čím pak už v budoucnosti nejde hnout. Čím dále od ukončení školy jsme, tím víc slábne z pohledu zaměstnavatele význam studovaného oboru. Pochopení těchto trendů a změn na pracovním trhu, schopnost tyto změny zvládat a vědomě řídit svá profesní rozhodnutí a případné profesní tranzity, bez potíží se naučit nové dovednosti či celou novou profesi, to jsou na moderním pracovním trhu ceněné dovednosti, tzv. self career management, a jejich potřeba roste,“ doplnila poradkyně.
Odborná rada nemusí nic stát
Otázky typu „Kdo jsem?“, „Jaký mám potenciál?“, „Jaké si vybrat povolání?“ nebo „Jak se na pracovním trhu co nejlépe prodat a nalézt ideální práci?“ tíží mladé lidi na prahu dospělosti víc, než dávají znát. Pomoc mohou nalézt u školních kariérových poradců už na základních a středních školách, ale také třeba v personálních agenturách nebo na úřadech práce, kde je kariérové poradenství zdarma i pro lidi, kteří nejsou nezaměstnaní.
„Školní poradce nejlépe poradí s návazným studiem nebo například s tím, jak si jako dospělák mohu školu zpětně dodělat. Na úřadech práce vás nejlépe zorientují v možnosti různých rekvalifikací, poskytnou základní informace o psaní CV, o přípravě na pohovor. V personálních agenturách získáte v rámci rozhovoru s personalistou vedle tipů k životopisu také cenné informace o aktuálních trendech v náboru do firem,“ popsala Petra Drahoňovská. Prvky kariérového poradenství ale realizují také další profese, jako například psychologové – s nimi lze probírat témata, která se týkají profesních a životních cílů, hodnot, seberealizace a podobně.
„Na prvním setkání s poradkyní mě nejvíc inspirovala její kreativita a pozitivní přístup. Při pohovoru jsem si uvědomil, že jestli chci uspět, musím kreativně přemýšlet. V budoucnosti se chci stát obchodníkem a hlubším znalcem kryptoměn a nemovitostí a věřím, že když bude moje vzdělání v tomto oboru kvalitní, tak si budu moct zajistit pasivní příjmy. Po konzultacích s poradkyní se mi rozšířily hranice vzdělávání, možnosti k dosáhnutí mého cíle a chystám se zapracovat na síti zdrojů a kontaktů,“ popsal Petr Bakša, účastník 2. ročníku projektu Samsung Tvoje šance.
Trendem zhruba poslední dekády je vyčlenění role kariérového kouče či poradce jako samostatné profese. „Tito profesionálové vás umí podpořit a rozvinout jak v oblasti profesního směřování, v definování vašich aktuálních profesních hodnot vzhledem k vaší osobnosti a současné životní situaci, ale také vám dokáží poradit, jak tato témata zakomponovat správně do životopisu, motivačního dopisu, připraví vás na pohovor, dodají vám informace o aktuálních trendech na pracovním trhu a další,“ vysvětlila poradkyně Drahoňovská.
Situace na trhu práce a v náboru zaměstnanců se mění. A s tím se mění i role dnešního kariérového poradce. „Ten vám určitě nevybírá profesi na míru ani k žádné profesi nenabádá. Snaží se, aby se člověk o sobě a svých profesních vizích naučil přemýšlet a mluvit. Na takovém základě může pomoci definovat efektivní rozvojový plán s nastavením co nejvíce úhlů pohledu na danou oblast. V projektu Samsung Tvoje šance pracujeme se znevýhodněnými středoškoláky celý rok, během této doby se jejich vize posouvají a mění, právě díky sebepoznání a díky dalšímu vzdělávání se, ještě nad rámec jejich současné školní docházky. Je v pořádku něco zkusit a zjistit, že to je slepá ulička. Pro mladé, kteří si vybírají, jak stráví profesní život, je přínosem i krátká zkušenost a schopnost reflektovat, co mi dala,“ uvedla poradkyně.
Témata: zaměstnanci, zaměstnavatelé, práce, lidé
Související
3. října 2024 10:48
9. září 2024 10:03
6. září 2024 15:14
1. září 2024 10:24
30. srpna 2024 15:49