Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo se připravuje na brexit bez dohody. Tvrdý brexit by měl vážné dopady

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Německý ministr zahraničí Heiko Maas neočekává, že by se po středečním hlasování britských konzervativců o nedůvěře pro Theresu Mayovou, které šéfka strany přestála, změnily poměry v britském parlamentu pokud jde o brexit. Německo se proto nadále musí připravovat na vystoupení Británie z Evropské unie bez příslušné dohody. Maas to dnes řekl v Berlíně Spolkovému sněmu.

Hlasování o nedůvěře, při kterém Mayová uspěla poměrem hlasů 200 ku 117, je podle šéfa německé diplomacie nejviditelnějším projevem napětí, jež panuje v Británii. Ta podle Maase prochází historickými dny. "To, že Theresa Mayová hlasování o nedůvěře přestála, je potěšitelné, ale výsledek nedává žádný důvod usuzovat, že by se zlepšily většinové poměry v britském parlamentu ve vztahu k dohodě o vystoupení," uvedl v narážce na to, že pro podporu brexitové dohody zatím Mayová v Dolní sněmovně nemá většinu.

Složitě vyjednanou dohodu už německý ministr zahraničí stejně jako kancléřka Angela Merkelová i další evropští politici měnit nechce. Není k tomu podle něj důvod. Stejně to vidí i německý parlament, který dnes schválil usnesení, že není možné "pečlivě vyváženou" dohodu znovu otevírat. K novému vyjednávání podle usnesení nepovede ani případné odmítnutí dohody z britské strany.

Usnesení k brexitu podpořili poslanci vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), proti byla protestní Alternativa pro Německo (AfD) a Levice, svobodní demokraté (FDP) a Zelení se zdrželi. Na tom, že by se dohoda už neměla upravovat, se ale shodují s výjimkou AfD všechny parlamentní strany.

Například poslankyně Zelených Franziska Brantnerová dnes v debatě chování Britů přirovnala k teenagerovi, který se chce sice odstěhovat od rodičů, ale občas by v jejich bytě rád ještě přespal nebo by se u nich najedl. Podle Brantnerové ale není ani v rodině, ani v EU možné, aby někdo měl jen práva, a nikoliv povinnosti.

Maas si stále přeje organizované vystoupení Británie z unie. "Neřízený, tvrdý brexit by měl vážné dopady, není v britském, evropském ani německém zájmu," zdůraznil. Přesto podle něj spolková republika musí vzhledem ke složité politické situaci v Londýně pokračovat i v přípravách na možnost, že Británie nakonec odejde bez dohody.

Témata:  Německo Brexit Velká Británie Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

9. dubna 2025 10:52

Česko plné radarů! Seznam 984 míst, kde dnes můžete být změřeni za překročení rychlosti

Desátý ročník masivní policejní akce Speed Marathon začne ve středu 9. dubna půlnocí. Tento víkend se po celé zemi objeví desítky dopravních hlídek. Kde všechno budou policisté měřit rychlost?

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.