Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit: Německo se připravuje na všechny scénáře

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Německo se připravuje na všechny scénáře brexitu, včetně možnosti vystoupení Británie z osmadvacítky bez dohody s Evropskou unií, řekla dnes v projevu před poslanci německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Zároveň ale vyjádřila přesvědčení, že čas na uzavření uspokojivé dohody ještě je.

Merkelová uvedla, že ke zodpovědné vládě patří také to, být připraven na všechny možnosti, tedy i brexit bez dohody o vystoupení. "Ve spolkové vládě jsme se začali přiměřeně připravovat i na to," řekla. Německé úřady se tak podle ní zabývají například otázkou, jak by den po takovémto vystoupení Británie z osmadvacítky přistupovaly ke zhruba 100.000 Britů, kteří ve spolkové republice žijí. Berlín se věnuje také otázce, jak případně posílit celní a další úřady.

Šéfka německé vlády ale stále věří, že se dohodu mezi Londýnem a Bruselem podaří vyjednat. "Šance mít včas dobrou a nosnou dohodu o vystoupení stále existuje," uvedla s tím, že je to v zájmu obou zemí i jejich obyvatel.

Zásadní je podle Merkelové vyřešit otázku vztahů mezi britským Severním Irskem a sousedním Irskem. I když, jak Londýn, tak Brusel podle Merkelové v dosavadním vyjednávání ukázaly dobrou vůli, je jasné, že to nejtěžší je čeká až nakonec.

Témata:  Brexit Velká Británie Německo Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

4. června 2025 15:43

Mzdy rostou rychleji, než se čekalo. Průměr přesáhne 50 tisíc, maloobchod ožívá

Reálné mzdy rostly letos v prvním čtvrtletí rychleji, než analytici očekávali. To je klíčovým důvodem vyšších než předpokládaných dubnových maloobchodních tržeb. Oba údaje zveřejnil ČSÚ dnes. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.