Brexit: Německo se připravuje na všechny scénáře

Německo se připravuje na všechny scénáře brexitu, včetně možnosti vystoupení Británie z osmadvacítky bez dohody s Evropskou unií, řekla dnes v projevu před poslanci německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Zároveň ale vyjádřila přesvědčení, že čas na uzavření uspokojivé dohody ještě je.

Diskuse: 2

Angela Merkelová
reklama

Merkelová uvedla, že ke zodpovědné vládě patří také to, být připraven na všechny možnosti, tedy i brexit bez dohody o vystoupení. "Ve spolkové vládě jsme se začali přiměřeně připravovat i na to," řekla. Německé úřady se tak podle ní zabývají například otázkou, jak by den po takovémto vystoupení Británie z osmadvacítky přistupovaly ke zhruba 100.000 Britů, kteří ve spolkové republice žijí. Berlín se věnuje také otázce, jak případně posílit celní a další úřady.

Šéfka německé vlády ale stále věří, že se dohodu mezi Londýnem a Bruselem podaří vyjednat. "Šance mít včas dobrou a nosnou dohodu o vystoupení stále existuje," uvedla s tím, že je to v zájmu obou zemí i jejich obyvatel.

Zásadní je podle Merkelové vyřešit otázku vztahů mezi britským Severním Irskem a sousedním Irskem. I když, jak Londýn, tak Brusel podle Merkelové v dosavadním vyjednávání ukázaly dobrou vůli, je jasné, že to nejtěžší je čeká až nakonec.

Loading...

Diskuze: Brexit: Německo se připravuje na všechny scénáře

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 19.10.2018 00:38 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky