Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Miliony na důchody? Lidé o ně mohou přijít, dochází jim čas

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Necelé dva tisíce lidí si dosud nevyzvedly peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění. O téměř 19 milionů korun mohou přijít, pokud se včas nepřihlásí.

Počátkem roku 2017 byly penzijními společnostmi převedeny nevypořádané prostředky ze zrušeného II. penzijního pilíře převedeny na finanční úřady a doposud 1915 účastníků tohoto spoření si o své prostředky nepožádalo. K 31. 1. 2020 činil přeplatek úhrnem za všechny finanční úřady celkem 18 820 322 Kč.

Přestože byli účastníci penzijního spoření penzijními společnostmi písemně obeznámeni, že o své nevyplacené prostředky musí následně požádat místně příslušný finanční úřad a o tomto postupu informovala i média, stále je velké množství poplatníků, kteří tak neučinili a počet žádostí o vrácení přeplatku spíše klesá. 

„V rámci klientského přístupu jsme se proto rozhodli, že poplatníky, na které máme kontakt, nyní budou finanční úřady o existenci přeplatku a nutnosti požádat o vrácení informovat i telefonicky a e-mailem,“ dodala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Informace o možnosti vyplacení nevypořádaných prostředků z II. pilíře důchodového spoření na základě žádosti poplatníka (bývalého účastníka důchodového spoření) a možnosti podání žádosti o vrácení tohoto přeplatku u svého místně příslušného finančního úřadu jsou zveřejněny na úředních deskách finančních úřadů a vývěskách územních pracovišť.

Přeplatky o které si poplatníci nepožádají, budou v souladu s daňovým řádem, po 6 letech od konce roku 2017 převedeny do státního rozpočtu.

Témata:  důchodci důchody

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.