Odborům v úsporném balíčku vlády vadí růst daní a rušení daňových slev

Růst daně z nemovitosti, změny DPH či rušení slev na daních kritizují odboráři v připomínkách k vládnímu úspornému balíčku. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes v připomínkách k vládnímu návrhu zákona o konsolidaci veřejných financí uvedla, že návrh odmítá jako celek a požaduje jeho přepracování. Vláda podle odborů konsolidační balíček málo projednávala s lidmi mimo vládní koalici a nedala odborům a dalším institucím dost času na vypracování připomínek.

Daně, ilustrační fotografie

"ČMKOS nesouhlasí s přístupem vlády, kdy se zásadní rozhodnutí, včetně opatření směřujících k nápravě neutěšeného stavu veřejných financí, přijímají bez skutečného sociálního dialogu vedeného se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů," uvedla odborářská centrála v připomínkách k balíčku. Podle ČMKOS je také nepřijatelné, že připomínkové řízení k tak důležité právní úpravě se konalo ve zkráceném termínu. Návrh balíčku ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení přesně před týdnem a připomínky bylo možno podávat do dneška.

Vláda chce souborem daňových změn a úspor v dotacích v balíčku, který projedná asi ve druhé polovině června, uspořit příští rok na výdajích státu 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy. Odbory podaly k návrhu balíčku celkem 28 připomínek a všechny označily za zásadní. Podle ČMKOS se například návrh nezabývá dopady opatření v balíčku na zaměstnance či důchodce a neobsahuje hodnocení vlivu opatření na růst inflace nebo analýzu příčin současné neuspokojivé situace. Chybí podle odborářů také jednotící plán opatření nebo kroky pro podporu ekonomického růstu.

Konkrétně se odbory postavily třeba proti navýšení daně z nemovitých věcí. ČMKOS uvedla, že sice obecně souhlasí s nárůstem daně, ovšem za podmínky stanovení spodního cenového limitu, aby opatření postihovalo především vyšší příjmové skupiny.

Také změny daně z přidané hodnoty (DPH) navržené v balíčku podle odborů nepřinesou efekt očekávaný kabinetem a vyvolají jen další růst cen. "Tam, kde se bude sazba (DPH) zvyšovat, tak se zvýší i cena pro spotřebitele. Tam, kde se bude snižovat - především potraviny, tak se ceny nesníží. Čili skutečný dopad na domácnosti bude záporný," napsaly odbory v připomínkách.

Odboráři jsou také proti zrušení osvobození státní podpory stavebního spoření od daně z příjmů a proti snížení příspěvku na spoření. "Samotná vláda na jedné straně výrazně zmiňuje důležitost posílení bydlení zejména pro mladé rodiny, na straně druhé jim omezuje možnosti, jakým způsobem nedostatek bydlení mohou řešit," uvedli. Vadí jim rovněž zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Podle odborů pak zaměstnavatelé benefity přestanou poskytovat. ČMKOS je rovněž proti změně zdanění příspěvku na stravování zaměstnanců a zrušení daňové uznatelnosti nákladů na provoz vlastních firemních jídelen.

Odborářská centrála se postavila i proti zrušení slevy na daních za členské příspěvky členů odborových organizací. Vláda je podle ČMKOS proti posilování odborů.

Odbory také zkritizovaly snížení platů ústavních činitelů, které považují za nedostatečné a pouze symbolické. Naopak protestují proti snížení objemu peněz na platy státních zaměstnanců o dvě procenta. Podle návrhu balíčku bude krácení peněz na platy dosaženo snižováním objemu agend státu. Odbory ale pokládají za nemožné, aby byly agendy sníženy v takovém objemu. Povede to podle nich buď ke snížení platů ve státní sféře, nebo rušení míst, a tedy přetížení zbývajících zaměstnanců.

Témata: odbory | daně | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky