Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Během května se očekávají další protesty odborů proti vládním krokům

Protivládní protest pořádaný odbory (27.11.2023).
Protivládní protest pořádaný odbory (27.11.2023).
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Odborové svazy jsou toho názoru, že možnost propuštění bez udání důvodu může mnohé zaměstnance poškodit. "Je nepřijatelné ještě více zhoršovat situaci zaměstnanců a zaměstnankyň. Je nepřípustné, aby zákoník práce otevíral dveře diskriminaci," konstatoval ČMKOS. 
 
Nepřijatelný je pro odboráře i růst věku odchodu do důchodu, například z toho důvodu, že věk dožití ve zdraví je něco přes 61 let. Zástupci zaměstnanců argumentují také tím, že Češi toho během produktivního věku odpracují mnohem více než lidé ve vyspělých evropských zemích. 

Protestovat by se mělo také proti zrušení zaručených mezd. "Zaručené mzdy zohledňují náročnost práce a jejich zrušení není fér. Odmítáme politiku levné pracovní síly," poznamenala konfederace.  Odborům vadí i delší zkušební doba či kratší výpovědní lhůta. Tyto změny by podle nich způsobily to, že propuštění lidé by měli méně času na hledání nové práce. 

Českomoravská konfederace odborových svazů je největší odborovou centrálou v České republice. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.

Témata:  odbory Josef Středula

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy