Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Během května se očekávají další protesty odborů proti vládním krokům

Protivládní protest pořádaný odbory (27.11.2023).
Protivládní protest pořádaný odbory (27.11.2023).
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Odborové svazy jsou toho názoru, že možnost propuštění bez udání důvodu může mnohé zaměstnance poškodit. "Je nepřijatelné ještě více zhoršovat situaci zaměstnanců a zaměstnankyň. Je nepřípustné, aby zákoník práce otevíral dveře diskriminaci," konstatoval ČMKOS. 
 
Nepřijatelný je pro odboráře i růst věku odchodu do důchodu, například z toho důvodu, že věk dožití ve zdraví je něco přes 61 let. Zástupci zaměstnanců argumentují také tím, že Češi toho během produktivního věku odpracují mnohem více než lidé ve vyspělých evropských zemích. 

Protestovat by se mělo také proti zrušení zaručených mezd. "Zaručené mzdy zohledňují náročnost práce a jejich zrušení není fér. Odmítáme politiku levné pracovní síly," poznamenala konfederace.  Odborům vadí i delší zkušební doba či kratší výpovědní lhůta. Tyto změny by podle nich způsobily to, že propuštění lidé by měli méně času na hledání nové práce. 

Českomoravská konfederace odborových svazů je největší odborovou centrálou v České republice. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.

Témata:  odbory Josef Středula

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy