Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ředitel odboru č. 11 - nejdražší státní úředník, bral víc než premiér

Ředitel odboru č. 11 - nejdražší státní úředník, bral víc než premiér

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Tajemná postava štědře honorovaného úředníka se vyloupla při zatím posledním pokusu HN zmapovat odměny ve státní sféře. Jediné co o něm víme je, že pracuje na ministerstvu financí a úřad jeho totožnost ukryl pod šifrou "Ředitel odboru č. 11". Informují o tom čtvrteční Hospodářské noviny (HN).

Úplný a bezchybný přehled nejvyšších úřednických odměn zatím není možné sestavit - jednoduše proto, že většina úřadů už pět měsíců zarytě odmítá poslechnout Nejvyšší správní soud, který na jaře prohlásil, že příjmy lidí placených z veřejných peněz nesmějí být tajné. A nezlomila je ani dohoda ochránců soukromí a právníků z ministerstva vnitra, že zveřejnění platů a odměn vysokých úředníků je podle zákona v pořádku.

Neznámý ředitel č. 11 si v roce 2009 k základnímu milionovému platu mohl připočítat dalších 850 tisíc korun, které mu jako mimořádné odměny poslali nadřízení. Za co přesně, je tajné. Jeho průměrný měsíční příjem tak dosáhl 157 tisíc korun. Pro srovnání: plat premiéra je o sedm tisíc korun nižší. Jaké speciální úkoly onen úředník plnil, že si zasloužil tak vysoké odměny? "Za úspěšné splnění mimořádného úkolu můžeme podle zákona poskytnout odměnu," odpovídá obecně na žádost o zdůvodnění Štěpán Kováč z ministerstva financí. "Sdělení pouhé částky platu či odměn nemůže poskytnout reálná obraz o tom, zda byly poskytnuty v odpovídající výši, eventuálně zda je s veřejnými prostředky nakládáno efektivně," argumentuje Kováč na jiném místě oficiální odpovědi, proč nemůže jeho úřad zveřejnit ani jméno úředníka. Paradoxně tak zveřejnilo pouze "pouhou částku platu a odměn".

Hned první neanonymní seznamy, které už poskytlo ministerstvo spravedlnosti a vnitra, přitom ukázaly, že se statisícové odměny rozdávaly i v době hlasitě ohlašovaného šetření a často převyšovaly i základní platy.

 

Témata:  mzdy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy