léky

Ilustrační fotografie

Fiala: Situace s léky je složitá v celé Evropě

Aktuality

Situace s nedostatkem některých léků je podle premiéra Petra Fialy (ODS) složitá v celé Evropě. Její řešení považuje za jeden ze základních úkolů ministerstva zdravotnictví, řekl na úvod tiskové konference po dnešním jednání vlády. Ministerstvo by podle něj mělo intenzivně komunikovat a vysvětlovat.

Ilustrační fotografie

Vláda schválila novelu zákona o léčivech, která má omezit výpadky léků

Aktuality

Vláda dnes schválila návrh novely zákona o léčivech, která má pomoci omezit výpadky léků v českých lékárnách. Za nimi stojí podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vedle zvýšené nemocnosti hlavně selhání plánování výrobců léků. Podle novely budou muset zachovávat zásobu na měsíc či dva. U léků, které ministerstvo zařadí na zvláštní seznam, budou držet zásobu i distributoři léčiv. Ministr to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. Podle plánu ministerstva má novela platit od října.

Ilustrační fotografie

Výpadek mělo v posledních letech kolem 2000 léků ročně, 700 skončilo

Aktuality

Výpadek dodávek mělo v letech 2019 až 2021 kolem 2000 léků, asi 700 ročně skončí. Ministerstvo zdravotnictví to uvedlo v materiálu k návrhu změny zákona o léčivech, který má výrobcům a v určité situaci i distributorům léků dávat povinnost držet zásoby. Novela má také zavést povinnost hlásit zásoby léků s ohroženou dostupností Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv a zpřísňuje postihy za nepovolený vývoz léků do zahraničí. V Česku je registrovaných asi 9500 léků, z nich 6500 je na lékařský předpis.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Zvýšení DPH na léky pocítí pacienti a zdravotní pojišťovny, upozorňují výrobci

Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na léky ze současných deseti na 12 procent pocítí u volně prodejných léků pacienti, u léků na recept hlavně zdravotní pojišťovny. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář. Vláda dnes na tiskové konferenci avizovala, že součástí konsolidačního balíčku veřejných financí je sjednocení nižší sazby DPH, ve které jsou i léky, na 12 procentech. U zdravotnických prostředků se daň sníží ze současných 15 procent.

Ilustrační fotografie

Válek: Antibiotika v ČR budou chybět do poloviny května, pak pomůže i počasí

Ekonomika

Antibiotika v ČR budou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) chybět do poloviny května. Pak někteří výrobci obnoví dovoz a s nemocností pomůže i lepší počasí, uvedl. Podle ministra situaci způsobili výrobci, kteří nedodávají potřebných léčiv dostatek. Řekl to dnes novinářům ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze. Podle středečního vyjádření ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové je ale letos výjimečně vysoká i spotřeba, tedy nemocnost.

Ilustrační fotografie

Do Česká míří půl milionu balení antibiotik ze zahraničí

Ekonomika

Vláda dnes schválila úhradu prvních 100.000 balení antibiotik ze zahraničí z veřejného zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jde o první část z 500.000 balení, která očekává v lednu a únoru. Předjednaných je 800.000 kusů, řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Při příchodu na jednání uvedl, že jedna krabička stojí řádově o koruny víc než česká balení. Už dříve řekl, že to bude pojišťovny stát asi 150 milionů korun navíc. Uvedl také, že o možnosti očkovat v lékárnách s lékaři a lékárníky dál jedná.

Ilustrační fotografie

V Česku chybí antibiotika. Jak vidí situaci ministerstvo?

Aktuality

Nedostupnost antibiotik je podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka primárně způsobena nadměrnou, výrobci neočekávanou spotřebou. Potýká se s ní celá EU, řekl na dnešní tiskové konferenci ke zhodnocení českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj.

Léky, ilustrační fotografie

Ekonomika

Válek: Stát nemá možnost regulovat prodej volně prodejných léků

Stát nemůže podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) regulovat prodej volně prodejných léků, například počet balení Nurofenu, které si mohou lidé najednou koupit. Novela, která řeší výpadky léků na recept, bude platit nejdříve od roku 2024. Novinářům dnes řekl, že podrobnosti k dodávkám léků sdělí ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Ilustrační fotografie

Léky zdražily o koruny až desetikoruny

Ekonomika

Léky podle České lékárnické komory (ČLnK) zdražily o pět až sedm procent, většinou o koruny či desetikoruny. Obavy ze zásadního navýšení doplatků na léky na recept nejsou na místě, uvedla komora v tiskové zprávě. Po dosažení limitu, který je u seniorů nad 70 let stanovený na 500 korun, zaplacenou částku doplatků zdravotní pojišťovny vrací. Pojišťovny upozorňují, že část lidí nemá správně uvedenou adresu či bankovní účet, peníze se jim proto nedaří vyplatit.

Ilustrační fotografie

V Česku chybí dětské ibuprofenové sirupy a čípky. Nurofen nebude až do března

Aktuality

Sirup Nurofen pro děti nebude podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostupný do poloviny března 2023. Výrobce Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou "výrobní důvody". Podrobnosti ČTK u farmaceutické firmy zjišťuje. Do Česka nyní firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku nebo pooperační bolesti. U čípků výrobce termín obnovení výroby neuvádí.

Léky, ilustrační fotografie

Pojišťovny lidem na doplatcích za léky vrátily stovky milionů korun

Pojištění

Zdravotní pojišťovny vrátily svým pojištěncům stovky milionů korun z doplatků, které lidé zaplatili za léky v loňském roce. Částka, kterou pojišťovny poslaly lidem zpět, se meziročně zvedla v průměru asi o osm procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo pět ze sedmi zdravotních pojišťoven. Informace od ostatních ČTK zjišťuje. Peníze pojišťovny vrací nejčastěji seniorům nad 70 let.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu, volně prodejných o pět procent

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Ilustrační fotografie

Novartis zaplatí 678 milionů dolarů kvůli obvinění z uplácení lékařů

Aktuality

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis zaplatí ve Spojených státech 678 milionů dolarů (16 miliard Kč) za urovnání obvinění, že nezákonně poskytovala lékařům peníze a jiné výhody, aby je motivovala k předepisování svých léků. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti.

Ilustrační fotografie

Lékárny na covidu nevydělaly, celkové tržby klesly

Ekonomika

Představa, že lékárny vydělaly během koronavirové krize rekordní množství peněz, není správná. Během března sice rostly tržby, když se lidé předzásobovali vitamíny nebo léky s obsahem paracetamolu proti horečce, efekt ale zcela převážil duben a květen, kdy byly kvůli šíření covid-19 utlumeny téměř všechny ostatní zdravotnické úkony. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel největší tuzemské sítě lékáren Dr.Max Daniel Horák.

Ibalgin

Lékárnám dochází Paralen i Ibalgin

Aktuality

Některým lékárnám v Česku docházejí Paralen a Ibalgin, léčiva proti horečce, jež je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, kterou způsobuje šířící se nový koronavirus. Vyplývá to z jejich dnešního vyjádření. Zentiva, která pro svého bývalého majitele, společnost Sanofi, vyrábí oba léky v závodě v pražských Dolních Měcholupech, je připravena k dalšímu navýšení výroby, sdělila firma ČTK.

Ilustrační fotografie

Koronavirus může zpozdit výrobu léků. Česko by to nemělo ohrozit

Aktuality

Kvůli koronaviru hrozí zpoždění výroby některých léků, v nejhůře zasažené čínské provincii Chu-pej je 42 továren na účinné látky. Projeví se nejspíš po vyčerpání zásob u výrobců léčiv ve druhém, nebo třetím čtvrtletí letošního roku. ČTK to řekl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Česko to zasáhne minimálně, většina léků s těmito látkami se do tuzemska nedováží. Nakažených novým typem koronaviru je po celém světě už přes 75.000, většinu z nich eviduje právě Chu-pej.

Ilustrační fotografie

Finance

Kolik stojí naše zdraví? Lidé platí stále více

Výdaje na zdravotní péči v Česku rostou a tento růst už třetí rok v řadě nabírá větší obrátky. V roce 2018 dosáhly úrovně 430,9 mld. Kč a meziročně se tak zvýšily o 11 %. Největší podíl na nárůstu mají výdaje zdravotních pojišťoven a výdaje ze státního rozpočtu.

Ilustrační fotografie

Šmejdi podnikají i se zdravím. Pozor na neregistrované léky!

Aktuality

Šmejdi nepůsobí jen na předváděcích akcích s prodejem předražených hrnců nebo „zázračných“ biolamp. Čím dál častěji se šmejdi objevují také na internetu, který je pro ně ideálním anonymním prostředím. Výjimkou nejsou nabídky nejrůznějších léků či léčivých přípravků, které nejsou registrovány, ani otestovány.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy